KASUÁR PŘILBOVÝ

- Na světě dnes žije asi 25 druhů nelétavých ptáků, mezi nimi i kasuáři. Ve třech druzích obývají především Novou Guineu a některé přilehlé oblasti. Jsou to velcí ptáci, díky životu v hustých lesích poněkud tajuplní. Dokonce i domorodí obyvatelé najdou spíše jejich stopy a trus nebo je uslyší, než že by je nějak často viděli. Zajímaví jsou i způsobem péče o potomstvo. Představíme vám kasuára přilbového (Casuarius casuarius), kterého chováme v naší zoo.

Dospělý kasuár přilbový je vysoký asi 180 cm a váží 60 kg.
Charakteristickým znakem kasuára přilbového je kostěný výrůstek na hlavě. Slouží jednak jako ochrana hlavy, když se pták prodírá podrostem, jednak k rozhrabávání spadaného listí a půdy při hledání potravy. Hlava a krk jsou lysé, nápadně zbarvené. Kůže na spodní straně krku vytváří dva dlouhé laloky.
Kasuáři nemají samozřejmě na křídlech letky takového typu, jaký známe u všech létajících ptáků. Zbyly z nich vlastně jen středové ostny, ty jsou ale prodloužené, tuhé a ostré. Nejen že slouží jako ochranný krunýř při procházení hustou spletí rostlin, ale jsou i účinnou zbraní. Kasuáři používají křídel jak při obraně před nepřáteli, tak při vzájemných soubojích. Ostatní peří je řídké a lesklé.
Jako všichni tak zvaní běžci mají i kasuáři velice silné nohy. Jsou zakončeny třemi prsty s mohutnými drápy. Zvláště vnitřní prst nese dráp podobný dlouhé a ostré dýce. Kasuáří kopnutí není rozhodně nic příjemného a může způsobit vážné zranění.  Při běhu dosahují kasuáři rychlosti až 50 km/h.
Domovem kasuára přilbového jsou lesy s hustým podrostem, a to až do výšky 3000 m n. m. Našli bychom ho na ostrovech Nová Guinea, Ceram, Aru a na australském poloostrově Cape York. Ve dne odpočívá skryt v houštině a za potravou se vydává za úsvitu, večer nebo dokonce v noci. Nejraději si pochutnává na šťavnatých plodech, které polyká vcelku. Protože je odkázán na potravu, kterou najde na zemi, a protože do jeho jídelníčku patří plody až 75 různých druhů stromů (a samozřejmě i hmyz, plži nebo houby), může žít kasuár jen tam, kde jsou lesy druhově pestré. Není proto divu, že plaší kasuáři doplácejí na kácení lesů a jejich početní stavy klesají.
Na rodinný život si kasuáři rozhodně nepotrpí. Po většinu roku se samotářsky toulají svým teritoriem. Až v době toku, který nastává na přelomu novoguinejského podzimu a zimy, lákají samci do svého území samice. Ozývají se hlubším, jakoby houkavým hlasem, krouží kolem své vyvolené a nadouvají krk i hrdelní vaky.  Každý samec připraví hnízdo - mělký dolík na zemi, v hustém podrostu a vystlaný rostlinami. Na rozdíl třeba od afrických pštrosů snáší do hnízda jen jedna samice. Vejce jsou dlouhá asi 15 cm,  tyrkysová, s výrazně strukturovaným povrchem a bývá jich od čtyř do osmi. Veškerou péči o vejce i mláďata přebírá samec. Je to on, kdo po 50 dní zahřívá vajíčka, dokud se nevylíhnou malí kasuáři pruhovaní jako starodávné bonbóny. A své potomky neopustí celý další rok. Nemusí je sice krmit, ale vodí je a žárlivě hlídá. Během prvního roku života přebarví mláďata do skořicově rezavého peří, do dospělého šatu však přepeří av ve druhém a třetím roce.

Kasuáři v pražské zoo
Chov kasuárů v Zoo Praha nemá dlouhou tradici a je možné ho rozdělit do dvou etap. První spadá do let 1954 až 1962, kdy jsme dovezli dvakrát po dvou jedincích, ani v jednom případě však nepřežili déle než tři roky. Druhá etapa začíná v roce 1979, kdy k nám přibyl první ze tří samců dovezených prostřednictvím firmy Ravensden. Rodiče našeho mláděte jsou z mladších ročníků, tak říkajíc v nejlepších letech. Samec se vylíhnul kdesi v divočině v roce 1988, odhadovaný věk samice, která pochází rovněž z volné přírody,  je o rok nižší.

První v historii
Dne 11. května 1998 se vylíhlo první mládě kasuára přilbového v historii pražské zoo a po pravdě řečeno je to i první mládě ve všech českých a slovenských zahradách vůbec. Podařilo se to po čtyřech letech nenaplněného očekávání, když jsme v pěti hnízdních sezónách zaznamenali u našeho páru 19 oplozených vajec z celkového počtu 23 snesených. Vejce, z něhož se mládě vylíhlo, bylo šesté, poslední ze snůšky a bylo od prvního dne inkubováno pod samcem.
Příčin, proč se do té doby líhnutí nedařilo, je mnoho a některé vlivy možná ani přesně neznáme. Vždyť rozmnožování kasuárů v zoo není nijak běžné nikde ve světě, zvláště v Evropě. Roli tu jistě hraje nepříznivý vliv umělé inkubace v líhních. Možná je důležité i to, že naše kasuáří samice je mimořádně velkého vzrůstu a zákonitě také snáší nadprůměrně velká vejce. Takže vzhledem k objemu mají relativně malý povrch, jímž samozřejmě proniká i méně vzduchu k vyvíjejícímu se zárodku.  Z mnoha dalších příčin může hrát roli také úprava krmné dávky a zvýšení podílu živočišných bílkovin a vitamínů.
Naši chovatelé vyzkoušeli tři techniky inkubace kasuářích vajec. První metodou bylo umělé líhnutí hned od prvního dne,  druhou naopak přirozené líhnutí pod kohoutem. Třetí způsob kombinoval oba předchozí - první polovina inkubace probíhala v líhni, druhá pod samcem.
V posledních dvou letech se kromě Prahy podařilo odchovat kasuáry jen v Alphenu, Madridu a Paigntonu.


Kasuáři umějí nejen dobře běhat, ale také vyskočit do výšky. Jak vysoko si může "povyskočit" kasuár přilbový?
a) asi 90 cm
b) asi 1, 5 m
c) asi 2 m

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...