Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kašmírský summit na svůj cíl nedosáhl

  5:53aktualizováno  5:53
Ágra, Praha - Přes enormní snahu o usmíření mezi dvěma jadernými rivaly Indií a Pákistánem nedokázal průlomový summit sdolat jádro sporu mezi těmito zeměmi. Nedosáhly dohody o Kašmíru, o který už desítky let bojují. Oba státníci, indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí i pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, do poslední chvíle usilovali alespoň o dílčí průlom. Přese všechno se však nedokázali domluvit.
Historický indicko-pákistánský summit začal

Historický indicko-pákistánský summit začal - Indický premiér Atal Bihár Vádžpéjí (vpravo) přivítal 14. července u prezidentského paláce v Dillí pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, který přicestoval na oficiální návštěvu Indie. Uprostřed přihlíží indický prezident Kočeril Ráman Nárájanan, vzadu vpravo je indický ministr zahraničí Džasvant Singh. (14. července 2001)

Jednání bylo oproti původnímu scénáři podstatně prodlouženo, ovšem nesmiřitelná stanoviska ohledně Kašmíru se jim sblížit nepodařilo.

Do pozdních nočních hodin nedokázali vyjednavači sladit ani text závěrečné deklarace.

Hlavním výsledkem schůzky se tak podle pozorovatelů stalo jen oboustranně deklarované úsilí o omezení vzájemného nepřátelství a příslib dalších rozhovorů. I to je ovšem podle znalců jihoasijské problematiky důležitý signál.

Důležité podle nich je, že vůbec nějaká jednání začala. Naděje pramení i z toho, že Mušaraf byl první hlavou Pákistánu, jež po více než deseti letech vstoupila na indickou půdu.

"Vleklý problém Kašmíru je pro indicko-pákistánskou normalizaci klíčový. Indická strana to musí uznat," komentoval rozhovory generál Parvíz Mušaraf, který se osobně zapojil do dvou ze tří vzájemných válek. "Naučil jsem se však, že zúčastněné strany se nikdy nesmějí uzavírat před dialogem," dodal.

Summit předznamenalo násilí
"Již více než půl století vrhá spor o Kašmír stín na vztahy mezi Indií a Pákistánem," porhlásil Mušaraf hned po příletu do Dillí s tím, že vyřešení kašmírské otázky považuje za podmínku plné normalizace vztahů s Indií.

Krátce před jeho příletem byla z Kašmíru hlášena přestřelka mezi vojáky obou zemí. Přestřelka byla letos první mezi ozbrojenými silami obou zemí. Byly při ní použity jen lehké zbraně a nebyly hlášeny žádné oběti.

Později během dne bylo hlášeno další násilí v indické části Kašmíru, při němž bylo zabito šest lidí.  Byli mezi nimi i dva civilisté.

Mušaraf se vyhlásil prezidentem, aby posílil svoje vyjednávací pozice s Indií.

Mušarafovu návštěvu provázejí protesty
V Ágře, která bude dějištěm summitu, proti Mušarafově návštěvě demonstrovali příslušníci krajně nacionalistické hinduistické strany Šivova armáda, která je členem Vádžpéjího vládní koalice. Demonstranti provolávali "Smrt Mušarafovi" a "Smrt Pákistánu" a tvrdili, že každé místo, na které Mušaraf vstoupí, očistí vodou z posvátné řeky Gangy.

Dlouholetý spor o Kašmír
Kašmír, jediný stát převážně hinduistické Indie, kde mají většinu muslimové, rozděluje Indii a Pákistán už od roku 1947, kdy vyhlásily nezávislost. Vedly kvůli němu už dvě války.

Hornatý himálajský Kašmír na severu Indie a severovýchodě Pákistánu dostal jako jablko sváru mezi oběma státy ještě trpčí příchuť po zahájení separatistického boje kašmírských islamistů proti nadvládě Dillí před 11 lety. Na násilnosti více než deseti islámských radikálních seskupení, která usilují o samostatný Kašmír či jeho připojení k Pákistánu, reagují indické vojsko a policejní jednotky ráznými protiopatřeními. Islámábád tvrdí, že je oprávněn separatisty podporovat. Dillí jej na oplátku obviňuje z podpory terorismu.

Oba rivalové se během summitu urputně drželi svých představ o vyřešení kašmírského rébusu.

Sporné himálajské území je od poslední vzájemné války v roce 1971 rozděleno linií kontroly mezi oba státy. Zhruba třetina spadá jako Azád Kašmír pod jurisdikci Pákistánu, zbytek tvoří indický svazový stát Džammú a Kašmír, jediný v Indii, kde početně převažují muslimové.

Indie považuje celý Kašmír za svoji integrální součást a už desetiletí odmítá vyhlášení referenda o budoucnosti území, jak požaduje Pákistán na základě rezolucí OSN.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Brazílii ochromila stávka kamioňáků, vláda jim hrozí zásahem armády

Odborové organizace řidičů kamionů zahájily v Brazílii  celonárodní stávku...

Stávka řidičů kamionů už skoro týden komplikuje život v Brazílie. Kvůli neprůjezdným zásobovacím cestám dochází v...

Orel a liška se poprali o králíka. A fotograf má snímek za milion

Americkému fotografovi Kevinovi Ebimu se podařilo zachytit zápas o králíka,...

Fotograf Kevin Ebi se v sobotu vydal do prérie fotit lišky. Na rozdíl od šelmy se mu podařilo ukořistit jedinečný...

Falešnou černošku Dolezalovou obvinily americké úřady ze zneužívání dávek

Dolezalová byla v úterý hostem televizní show americké stanice NBC (16. června...

Američanku s česko-německými kořeny Rachel Dolezalovou, která se vydává za černošku a kdysi předsedala Národní asociaci...

Najdete na iDNES.cz