Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kasl neodstoupí, rozhodli zastupitelé

  17:11aktualizováno  17:11
Praha - Pražští zastupitelé opoziční KDU-ČSL, ODA a DEU navrhli za podpory Unie svobody na schůzi zastupitelstva odvolat všechny členy rady. Toto hlasování však koalice ČSSD a ODS zablokovala. Proti hlasování bylo osmadvacet ze sedmačtyřiceti zastupitelů. Pro se jich vyslovilo pouze devatenáct. Rada města včetně primátora tak ve svých funkcích zůstane dál. Lidovci a unionisté míní, že rada kvůli situaci v klubu ODS není schopna pracovat. "Dále nevěříme ve funkčnost radnice," prohlásil předseda unionistů Michael Hvížďala. Podle něj radní nejsou schopni pracovat na věcných problémech města.

"Nejedná se o skutečné zájmy města, ale o boj na radnici o udržení si svých pozic," komentoval situaci předseda lidovců Marián Hošek.

Páteční jednání grémia ODS

"Grémium je s výsledkem ranního jednání spokojeno, vnímá ho jako pozitivní krok a věří, že na jeho základě dojde ke stabilizaci pražské radnice bez zásadních personálních změn," řekl při jednání předseda ODS Václav Klaus.

"Považujte názor grémia za soulad s názorem veřejnosti," doplnil šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Vedení ODS zároveň vyzvalo všechny aktéry sporu, aby se společně dohodli na řešení vzniklé situace.

Po jednáním v hlavní kanceláři ODS prohlásil předseda klubu zastupitelů ODS Petr Bratský, že dohoda je možná. Bratský, Kasl i šéf pražské ODS Jan Bürgermeister potvrdili, že dohoda nepočítá ani s personálními změnami na místech náměstků primátora a dalších členů rady za ODS. Dohodu o další spolupráci, které umožní efektivní řízení města a vzájemnou komunikaci, mají pražští radní za tuto stranu
uzavřít v nejbližších dnech.

Někteří straničtí kolegové vytýkali Kaslovi nedostatečnou komunikaci s ostatními členy rady z ODS, malou loajalitu k vedení ODS a jeho neangažovanost v nedávných senátních volbách. Kasl však tyto důvody považuje za zástupné. Krize uvnitř klubu zastupitelů za ODS vyvrcholila toto pondělí, kdy ze 20 jeho členů jich 14 vyjádřilo primátorovi nedůvěru.

Co vadí ODS na Kaslovi

Jak je možné, že primátor Jan Kasl ztratil podporu většinu členů rady města? Zvláště jestliže názory Pražanů stále více ukazují, že veřejné mínění stojí na jeho straně? Tento paradox je jen zdánlivý. Události z uplynulých dvou let ukazují, že střet mezi Kaslem a jeho kolegy byl nevyhnutelný a bylo jen otázkou času, kdy vyvrcholí.

Už jedna z prvních veřejně vyslovených vět, kterou Kasl ve funkci primátora pronesl, vyvolala pozdvižení. "Budu se snažit více pracovat, než bych koukal," prohlásil v narážce na bývalého primátora Jana Koukala v jednom nejsledovanějších pořadů České televize S politiky netančím. Řada Pražanů byla nadšena, lidé z ODS byli pohoršeni.

Karty byly rozdány. Kasl dal jasně najevo, že v éře Koukala nebude pokračovat a rozhodně si nebude brát své předchůdce jako vzor. To prokázala i kauza garáží pod Palachovým náměstím, kdy Kasl dokonce podal trestní oznámení, zaměřené na podmínky smlouvy o výstavbě a pronájmu těchto garáží.

Trestní oznámení se sice týkalo neznámého pachatele, ale pokud se trestný čin v této kauze skutečně stal, pravděpodobně by se na něm podílel i někdo z bývalého vedení radnice - tedy kolegové z ODS.

Součástí kritického postoje Kasla byl i jeho pohled na kolegy v radě. Bylo veřejným tajemstvím, že radním, kteří seděli v radě už za primátora Koukala, příliš nedůvěřoval. Primátor také opakovaně veřejně kritizoval kolegy z ODS na jiných radnicích: například Pavla Hurdu, který získal od Prahy 3 Palác Akropolis za necelých třináct milionů, ačkoli tento podnikatel palác v minulosti velmi výrazně zadlužil.

Primátor se s radními střetl i loni v létě, když se mu nepodařilo prosadit do funkce tajemníka magistrátu Petra Mikšovského, který na tento post vyhrál výběrové řízení. Radní nakonec proti Kaslově vůli prosadili jako tajemníka tehdejšího místopředsedu pražské ODS Zdeňka Zajíčka. Kaslovi uvnitř ODS nepřispěl ani jeho názor publikovaný loni v září v MF DNES pod názvem ODS by měla odložit růžové brýle.

"Považuji za nezbytné veřejně si přiznat, že v minulých letech využívali někteří lidé stranu především k vlastnímu prospěchu," napsal tehdy Kasl. Ve svém článku kritizoval i opoziční smlouvu mezi ČSSD a ODS na celostátní úrovni, a ke koalici stejných stran na pražské radnici uvedl, že tato koalice byla připravena již před komunálními volbami. Samozřejmě následovala z vedení ODS ostrá reakce.

V současnosti ale primátor ovšem koaliční smlouvu brání. "Tato koalice rozhodně neochromuje chod města a nedevastuje jeho ekonomickou situaci," uvedl.

Primátor Kasl: krize mezi radními ODS straně neprospěla

Pražský primátor Jan Kasl míní, že krize mezi radními ODS této straně neprospěla. "Strana si tímto jistě nepomohla," řekl primátor. Zároveň uvedl, že město situace v magistrátní ODS nepoškodila. Rada podle něj v úterý pracovala bez problémů.

Kaslův oponent, náměstek primátora Petr Švec uvedl, že "každá krize je k něčemu dobrá". "Jestli tato krize bude ku prospěchu města, je to jedině dobře," řekl.

Dohoda, kterou radní ODS mezi sebou uzavřou, má podle Kasla vyloučit další konflikty. Podle něj je to otázka profesionálního vztahu mezi radními. "Všichni mohou mít jeden zájem Praze ku prospěchu a potlačit své osobní pocity a názory," uvedl Kasl.

Opozice v zastupitelstvu však míní, že krize bude pokračovat.

"Nemám tento pocit a žádný náznak jsem nezaznamenal," sdělil náměstek Švec. Předseda klubu ODS Petr Bratský míní, že dohoda bude písemná. Uzavřena by měla být podle něj na středečním jednání zastupitelů této strany.

 

Primátor Jan Kasl bere uzavřenou dohodu s ostatními radními za ODS za přijatelnou. Podle něj zahrnuje i body, které se snaží na radnici prosadit už dva roky. (5. prosince 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz