Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kasl: Nemohu volit stranu demagogů

  11:46aktualizováno  11:46
Praha - Hostem iDNES byl bývalý primátor hlavního města Jan Kasl, který se své funkce vzdal minulý týden. Odchází i z ODS. Na otázku, zda bude volit tuto stranu, odpověděl: "Těžko mohu volit stranu demagogů a zlotřilců." A koho tedy bude volit? "Pro voliče, který je pravicově orientován, je letošní volba velmi obtížná. Koalice předvedla sebevražedný pokus, ČSSD má pro mne nepřijatelný program a žádná z malých nových stran nemá velkou šanci sama o sobě," řekl během on-line rozhovoru Kasl.

ON-LINE ROZHOVOR:

Odpovědi Jana Kasla najdete ZDE
Zbytek otázek, které nestihl odpovědět při on-line rozhovoru, si vzal s sebou. Slíbil, že odpovědi pošle do týdne. Místo nich do redakce přišla omluva, že je v časové tísni a odpovědět na ně už nestihne.

Kasl také říká, že už nechce být odpovědný za chod Prahy, kterou řídil od roku 1998. Jeho krok vzbudil obrovskou nevoli. Strana jej označila za zrádce. "Už toho bylo doopravdy dost," říká Kasl. "Stále více a více sílí můj pocit, že při rozhodování radních za ODS převažují osobní zájmy nad zájmy občanů."

Kasl se stal primátorem po komunálních volbách v roce 1998, když na pražské radnici uzavřely ODS a ČSSD koalici. Nyní oznámil, že do podzimních voleb zůstane zastupitelem. Podle jeho slov nehodlá svým protivníkům zjednodušit situaci tím, že jeho námitky při zasedáních nezaznějí.

Z ODS Kasl odchází kvůli tomu, že zcela ztratil důvěru ve vedení pražských občanských demokratů. Zatímco dříve byl jejich místopředsedou, dnes je pouze řadovým členem. V roce 1999 prohrál souboj o předsednickou funkci se starostou Prahy 1 Janem Bürgermeistrem, s nímž měl dříve časté spory. 

"Do poslední chvíle jsem věřil, že se v ODS podaří vyvolat proces, který povede k otevřenému zhodnocení minulých úspěchů i proher," uvedl Kasl, jenž v této straně v poslední době prakticky ztratil podporu. Nutnost změn podle něj pociťovali jen jednotlivci. Potvrdil to i letošní regionální sněm, na němž si upevnili své pozice lidé, kteří využívají stranu zvláště k vlastnímu prospěchu, uvedl.

Klaus: S kaslem jsem udělal chybu

Do jiné strany Kasl nevstoupí. "Budu přemýšlet, co dále," poznamenal s tím, že z politiky odejít nehodlá. "Odcházím, abych se vrátil," dodal.

Kaslovi hrozilo na konci předloňského roku odvolání, když mu 14 z 20 zastupitelů ODS nevyslovilo důvěru. Údajně kvůli jeho špatné komunikaci s radními za občanské demokraty.

Nejvyšší vedení ODS Kasla podrželo a celá záležitost tehdy skončila písemnou dohodou mezi členy rady za tuto stranu.

ODS Kaslova rezignace zaskočila

Rozhodnutí Jana Kasla rezignovat na funkci pražského primátora a vystoupit z ODS pražské občanské demokraty zaskočilo. Udivilo je, že Kasl zvolil pro tak razantní krok dobu těsně před volbami.

Předseda ODS Václav Klaus považuje Kaslův čin za extrémní selhání a zbabělost. ODS nicméně věří, že jeho jednání nemůže stranu poškodit.

Klaus prostřednictvím svého poradce Ladislava Jakla vzkázal, že normálně by se k vystoupení Kasla z ODS nevyjadřoval. "Byl jsem to ale před časem já, kdo mu dal svoji důvěru a prosadil ho do jeho funkce. Proto si mohu dovolit říci, že to, že nevydržel do konce volebního období a hazarduje tak s fungováním milionového města a jeho občany, považuji za jeho extrémní lidské a osobní selhání a zbabělost," prohlásil.

"V prvé řadě je to velké překvapení. Za druhé je to velký problém, protože svým odchodem z ODS porušil koaliční smlouvu a musíme teď velmi zodpovědně jednat," míní předseda pražské ODS a starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.

Primátor hovořil o korupci na magistrátu
Kasl se dostal do sporu s radními už v březnu. Tehdy veřejně prohlásil, že na magistrátu existuje prostor pro korupci. Do 25. dubna měl prokázat konkrétní případy braní úplatků na magistrátu. K tomu ho vyzvali zastupitelé. Nestihl to však. Někteří zastupitelé ho za to kritizovali, z funkce ale neodvolali.

"Z jednání, která kolem plnění tohoto úkolu probíhala, jsem nabyl jednoznačné přesvědčení, že členové rady i vedení úřadu dávají přednost pseudozměnám," soudí Kasl.

Kasl pouze opět zopakoval stížnost amerických podnikatelů na korupční prostředí v Praze. "Někteří z kolegů reagovali podrážděně a chtěli, abych byl konkrétní. Já však nejsem soudce nebo policista a nemohu zjišťovat majetkové poměry radních či pracovníků magistrátu," řekl tehdy. Obvinil oponenty, že tento vážný problém zlehčují. "Pražané se však domnívají, že jsme zkorumpovaní," zdůraznil.

Navrhl i některá protikorupční opatření. Požadoval mimo jiné zveřejnění zápisů z jednání výběrových komisí, zprůhlednění pravidel pronájmu magistrátních bytů a kontrolu veřejných obchodních soutěží nezávislou společností.

Náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD) uznal, že korupce v Praze existuje a bylo by hloupé tvrdit opak. Namítl však, že vedení města už podniklo opatření proti uplácení na magistrátu 

Primátor předal údaje o korupci policii
Kasl upozornil policii na činnost některých zaměstnanců městských společností, které podezírá z braní úplatků. "Materiály, které jsem dostal, byly velmi závažné, takže jsem si je nemohl nechat pro sebe. Nic bližšího však neřeknu, protože respektuji presumpci neviny, ale jde asi o pět případů," řekl.

Poukázal zejména na některá zpochybnitelná rozhodnutí odboru správy majetku. "Někdo z jejich úředníků v posledním okamžiku zajistí, že se odvolá souhlas se stavbou. To logicky vzbuzuje podezření," uvedl.

Kasl zároveň sdělil konkrétní případ úplatkářství: "Týká se to mého známého, který chtěl na katastrálním úřadu zápis do katastru nemovitostí. Řekli mu, že za pět tisíc korun jeho žádost vyřídí do druhého dne."  

Pražská policejní mluvčí Kamila Styblíková potvrdila, že kriminalisté oznámení primátora prošetřují.

Šéf zastupitelského klubu Unie svobody Michael Hvížďala Kaslův postup podpořil. "Pokud má primátor podezření, že se děje něco nezákonného, je jeho povinností upozornit policii," tvrdí.

Jan Kasl

Zhruba pět měsíců chybělo Janu Kaslovi, aby v křesle pražského primátora dovršil celé volební období. Kaslovo křeslo se houpalo už déle. Podle komentátorů byly v pozadí spory uvnitř pražské ODS. V závěru loňského roku, kdy se tyto spory vyhrotily, předseda ODS Václav Klaus dokonce váhal, zda přijme místo v čele pražské kandidátky strany.

Letos v březnu Kasl po jednání městské rady zkolaboval a byl krátce hospitalizován. Nevolnost ho postihla krátce poté, co se radní zabývali jeho vyjádřením o možném korupčním prostředí na magistrátu. 

O Kaslově odvolání z funkce se hovořilo i počátkem loňského roku. Primátor k tomu uvedl: "Slyšel jsem, že měla být využita záminka, která mě rozesmála, a to privatizace Pražských vodovodů a kanalizací."

Asi nejvážnější krizi od svého nástupu do čela města čelil Kasl v listopadu 2000. Na mimořádné schůzi klubu zastupitelů ODS mu při tajném hlasování 14 z 20 přítomných poslanců odmítlo vyslovit důvěru. O jeho dalším osudu pak jednalo vedení ODS, které ho do funkce po volbách v roce 1998 nominovalo, spolu s radními za ODS. Schůzka vyzněla ve prospěch Kaslova setrvání ve funkci.

Do primátorského křesla usedl architekt Jan Kasl po komunálních volbách v roce 1998. V čele města vystřídal svého kolegu z ODS Jana Koukala. 

Jan Kasl se narodil 31. prosince 1951 v Praze. V roce 1976  promoval na Stavební fakultě ČVUT v oboru architektura. Do ledna 1990 byl zaměstnán jako architekt v družstevním podniku DRUPOS Praha, který se zabýval zejména mimopražskou bytovou výstavbou a rekonstrukcemi.

Do politiky vstoupil poprvé v únoru 1990 jako první  místopředseda tehdejšího Obvodního národního výboru Prahy 1. Komunální volby v témže roce ho pak vynesly do pražského zastupitelstva (zvolen za Občanské fórum), v němž se v letech 1990-94 věnoval zejména problematice územního rozvoje.

Kromě práce v zastupitelstvu působil jako nezávislý autorizovaný architekt. V červnu 1992 se stal ředitelem a společníkem v projektové firmě A projekt, kde pracoval až do nástupu do primátorské funkce. Do ODS vstoupil v roce 1991.

Kasl se během svého pobytu v čele magistrátu stihl také podruhé oženit. Jeho manželkou se stala jeho někdejší asistentka a mluvčí magistrátu Terezie Jungrová.

Pražský primátor Jan Kasl a Meda Mládková.

Pražský primátor Jan Kasl zkouší, jak měkké jsou nové sedačky v největším, kongresovém sále ve čtvrtek otevřeného Kongresového centra.

Pražský primátor Jan Kasl diskutuje s prezidentem Václavem Havlem před Staroměstským orlojem

Prezident Václav Havel a pražský primátor Jan Kasl na Malém náměstí v Praze

Pražský primátor Jan Kasl se oženil se svou někdejší asistentkou a mluvčí magistrátu Terezií Jungrovou. (16. listopadu 2000)

Primátor Jan Kasl bere uzavřenou dohodu s ostatními radními za ODS za přijatelnou. Podle něj zahrnuje i body, které se snaží na radnici prosadit už dva roky. (5. prosince 2000)

Tak jako každý rok, přijal primátor Prahy kominíky, kteří mu pořáli vše nejlepčí do nového roku. (3. 1. 2001)

Jan Kasl blahopřeje maminkám k narození jejich dětí v prvních chvílích nového roku. (19. února 2001)

Čestný občan Prahy Josef Bican s manželkou a primátorem Janem Kaslem pózují fotografům. (7. 3. 2001)

Zatím, co se kolem polede nemohly koaliční strany na radnici shodnout na novém složení komise pro prodej První městské banky, primátor Jan Kasl měl projev v nových hotelech francouzské společnosti Accor. (10. dubna 2001)

Primátor Jan Kasl je s provozem spalovny spokojený. Nadšený je především z patentu, který zachytává dioxiny. (28. 6. 2001)

Kromě spalovny navštívil primátor Kasl taképrovoz, kde se zpacovává plastovýodpad, zejména PET lahve.(28. 6. 2001)

Přísnější bezpečnostní opatření, než jaká byla doposud zavedena, se v Praze v souvislosti s útoky USA na cíle v Afghánistánu nechystají. "Trvají všechna opatření, která jsou, jsme připraveni kdykoli zvýšit stupeň pohotovosti, ale není k tomu zatím žádný reálný důvod," řekl pražský primátor Jan Kasl po mimořádném zasedání krizového štábu. Podle Kasla není důvod k obavám a vyzval ke Pražany ke klidu. Nadále tak platí ochrana vytipovaných objektů a zvýšená hlídková služba policie v ulicích, metru či na nádražích, 8. října 2001.

Pražský primátor Jan Kasl odpovídá na otázky čtenářů iDNES během on-line rozhovoru. (13. listopadu 2001)

Bývalý pražský primátor Jan Kasl čelí otázkám čtenářů iDNES během on-line rozhovoru. (3. června 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz