Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kasl: Chceme spolupracovat s pravicí, i s ODS

  12:22aktualizováno  12:22
Evropští demokraté by rádi zaplnili mezeru, která se uvolňuje po skomírající Unii svobody. Ale nejen to. "ODS jsme označili jako potencionálního partnera a věříme, že ve všech krajských radách budeme spolupracovat," odpověděl čtenářům iDNES předseda strany Jan Kasl.
Jan Kasl odpovídá čtenářům

Jan Kasl odpovídá čtenářům - Předseda Evropských demokratů Jan Kasl, bývalý primátor Prahy, odpovídá čtenářům iDNES. (11. listopadu 2004) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Odpovědi Jana Kasla si můžete přečíst zde

iDNES připravil seriál on-line rozhovorů se zástupci vybraných stran, které uspěly ve volbách. Jako první s účastí souhlasil předseda Evropských demokratů Jan Kasl.

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
kompletní výsledky
zvolte si senátora

Bývalý primátor hlavního města Prahy založil stranu Evropští demokraté (ED) krátce poté, co v květnu roku 2002 opustil ODS.

"Domnívám se, že se lišíme od ODS nejen lidskou tváří, ale svou proevropskou orientací, větší liberálností, důrazem na morální a etický rozměr politiky, skutečně pravicovými názory na budoucnost této země a důvěryhodností reprezentantů ED. Přesto doufám v budoucí spolupráci," vymezil hlavní rozdíly v rozhovoru na iDNES Kasl.

V ODS po jeho odchodu vládla emotivní nálada, protože Kasl tvrdil, že na pražské radnici, kde měla strana většinu, možná bují korupce.

Ve volbách do obecního zastupitelstva v Praze v tomtéž roce se ovšem ED podařilo získat 15 mandátů. Letošní krajské volby do zastupitelstev už tak snadno neprobíhaly.

Celkem se v sobotních volbách podařilo ED prosadit buď samostatně, anebo v koalici do čtyř krajských zastupitelstev (Olomoucký, Královéhradecký, Středočeský a Zlínský kraj).

"Výsledky nás potěšily, přestože se naši kandidáti snažili o úspěch v tak obrovských krajích, jako je Moravskoslezský, Jihomoravský či Jihočeský," řekl předseda ED.

Spolu s regionálními poslanci uspěl také jeden kandidát na senátora, v Karlových varech do druhého kola postoupil Jan Horník. Celkem měli ED šest uchazečů o křeslo v horní komoře parlamentu.

Evropští demokraté přišli zároveň s myšlenkou, jak upravit Senát, aby získal renomé, jež mu podle nich chybí - měla by se z něj stát komora regionů.

"Stav, kdy o zvolení ústavního činitele na šest let rozhoduje v průměru několik tisíc voličů, skupina menší než diváci jednoho fotbalového nebo hokejového utkání, je nadále neudržitelný," řekl Kasl ČTK.

"Myslím si, že by Senát měl naplnit vazbu mezi druhou komorou a regiony, což senátoři neoficiálně tvrdí, avšak nemají k tomu žádné nástroje. Extrémní variantou je zrušení Senátu, minimální variantou je zvýšení jeho pravomocí a prestiže. Současný stav reflektuje nezájem a nedůvěru voličů. To si Senát nezaslouží," odpověděl Kasl čtenářům.

Při letních volbách do europarlamentu získala koalice ED a Sdružení nezávislých kandidátů tři poslanecké mandáty. Ve Štrasburku je zastupují Jozef Zieleniec, Jana Hybášková a Tomáš Zatloukal.

ROZHOVORY NA iDNES

Jan Kasl - Evropští demokraté

11. listopadu - čtěte zde

Jiří Dolejš - KSČM

11. listopadu - čtěte zde

Pavel Němec - US-DEU

18. listopadu - čtěte zde

Zdeněk Škromach - ČSSD

22. listopadu - čtěte zde

Mirek Topolánek - ODS

25. listopadu - čtěte zde

Jan Kasal - KDU-ČSL

25. listopadu - čtěte zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti, že by byl premiér

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz