Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kasárna: stát peníze na pozemky nedá

  12:04aktualizováno  12:04
Kasárna - Stát zřejmě nebude chtít finančně přispět TJ Moravan Otrokovice na odkoupení pozemku pod jejich turistickou chatou Bačkárkou na Kasárnách od slovenského majitele. Sportovní organizace tak bude muset zhruba půl milionu korun zaplatit z členských příspěvků, případně ze sponzorských darů.

"Nedovedu si představit, že by například ministerstvo zahraničních věcí alespoň část této sumy zaplatilo," prohlásila vedoucí oddělení veřejných informací ministerstva zahraničí Marie Hamplová.

"Definitivně to však budu moci říci až po dokončení právní analýzy současné situace na Kasárnách, kterou si nechal náš resort před několika měsíci zpracovat a její výsledky by měl mít ještě do konce roku k dispozici," podotýká.

Zástupci Moravanu sice s podobným postojem státu počítali, zásadně s ním však nesouhlasí. "Ano, to je obvyklý přístup státu. Když se dva sousedé hádají, tak se do toho raději nemíchá a vyčkává. My jsme se do této situace dostali především kvůli špatným krokům vlády při dělení republiky," zlobí se předseda TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů.

Přestože se Moravan ještě se Štefanem Bajcárem na přesné ceně nedohodl, počítá s tím, že zaplatí zhruba půl milionu korun. Tedy asi desetinásobek částky, kterou Bajcár začátkem roku dal za necelé tři tisíce metrů čtverečních obci Makov.

Již zmiňovaná právní analýza situace na Kasárnách je také zřejmě poslední nadějí pro české chataře na změnu vedení trasy státní hranice v této oblasti. Výsledkem rozboru by totiž mělo být stanovisko, zda je dnes vůbec možné trasu hranice změnit, a jestli má tudíž smysl o této věci se slovenskou stranou jednat.

"V analýze budou zpracována stanoviska historiků, politiků i právníků. Bez jejího ukončení nemá smysl otázku případné změny státní hranice v současné době otevírat," říká Hamplová.

Chataři na Kasárnách už od rozdělení republiky v roce 1993 bombardují vládu a ministerstva peticemi a žádostmi o přesunutí státní hranice z údolí na hřeben Javorníků tak, aby celá rekreační oblast Kasárna ležela na českém, nikoliv na slovenském území.

"Když nám to zamítnou, půjdeme až k mezinárodnímu soudu," prohlašuje Slavomíra Žikovská z petičního výboru českých chatařů na Kasárnách.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít

Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS.

HIV pozitivní lidé mají problém objednat se především k zubaři, obtížné je pro ně sehnat i chirurga, který by je...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Najdete na iDNES.cz