Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Promluvme si o kasárnách, píše Tykač Stropnickému. Dopis ale zmizel

  13:32aktualizováno  13:32
Podnikatelka Ivana Tykač nevzdává boj o karlínská kasárna. Ta vysoutěžila jedna z jejích firem, jenže ministr obrany Martin Stropnický prodej zastavil a chce vypsat novou soutěž. Ivana Tykač napsala ministrovi dopis s žádostí o setkání. Ministerstvo ale říká: žádný dopis od ní nemáme.

Objekt karlínských kasáren je podle ministra obrany Martina Stropnického velmi rozlehlý a ve špatném stavu. Podnikatelka Ivana Tykač má přesto o objekt zatížený památkovým břemenem zájem dál. | foto: koláž iDNES.cz

Oznámení, že požádala ministra obrany o schůzku, publikovala Ivana Tykač (podnikatelka systematicky používá nepřechýlené příjmení, pozn. red.) na svém blogu na portálu iDNES.cz (blog najdete zde). Ministr obrany Martin Stropnický byl v té době pracovně v Aténách.

Podnikatelka se v textu blogu ohradila proti tvrzením, že by právě ona či majetkové propojení jejích dvou firem, které se do soutěže přihlásily, byly příčinou zrušení výběrového řízení. Konstrukce je to podle ní stejně absurdní, jako kdyby ministerstvo vnitra zrušilo soutěž na dodávku služebních aut, do níž se přihlásily značky Škoda a Audi, které jsou také majetkově propojeny.

"Je v této zemi zakázáno jít do otevřeného výběrového řízení, o jehož existenci dlouho dopředu informují média, se dvěma firmami patřícími jednomu člověku?" ptá se Tykač. A opakuje, že každá z jejích firem nabízela jiný projekt, jak kasárna využít: buď polyfunkční dům s byty, kancelářemi a obchody, nebo univerzitní kampus, který ona sama preferovala (rozhovor s Ivanou Tykač čtěte zde).

Karlínská kasárna Jana Žižky

Rozhodnutí o zrušení výběrového řízení sice podnikatelka dle svých slov akceptuje, ne tak ale "snahu vytvářet okolo jejího jména, jak řekl pan ministr, šedivý mlžný obrázek". I proto Stropnického dopisem požádala o osobní schůzku.

"Velmi si ho vážím jako umělce a věřím, že je také gentlemanem, který si vyslechne a konečně objektivně posoudí důvody, proč jsem do výběrového řízení vstupovala se dvěma firmami. Na oplátku bych se ho ráda zeptala na skutečné důvody zrušení výběrového řízení. Jednak proto, že oficiální dopis o zrušení takové důvody neobsahoval, jednak proto, že lze pouze těžko uvěřit důvodům, které se prezentují v médiích," uvedla Tykač.

Prohlédněte si budovu kasáren v pražském Karlíně:

Žádný dopis tu není, kroutí hlavou ministerstvo

Na dotaz, zda a kdy se případná schůzka uskuteční, ale ministerstvo obrany uvedlo, že o žádném dopisu neví. "Martin Stropnický žádný dopis nedostal a v tuto chvíli mu nejsou známé žádné důvody, proč by ke schůzce mělo dojít," uvedl ve středu pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Co je v korespondenci

Ministerstvo obrany oznámilo skutečnost, že již nemá zájem firmě Griva Art prodat karlínská kasárna, velmi stručně. Na třech řádcích napsalo, že už nemá zájem uzavřít kupní smlouvu a ať společnost považuje jednání za ukončená.

Podnikatelka reagovala rovněž dopisem o třech řádcích, iDNES.cz jej má k dispozici. Žádá ministra Stropnického o osobní setkání a zdůvodňuje to přesvědčením, že komunikace přes média neprospívá ani jedné straně, ani budoucnosti kasáren.

Podle Tykač nicméně dopis na ministerstvu je. "Dopis panu ministrovi jsem odeslala prostřednictvím datové schránky 14. února a obratem jsem obdržela potvrzení o jeho přijetí Ministerstvem obrany. Nyní vyčkám, až se dopis dostane k panu ministrovi a až obdržím odpověď," sdělila iDNES.cz.

Ministr obrany zdůvodnil zrušení tendru majetkovým propojením tří účastníků soutěže (toto propojení Ivana Tykač důrazně popřela a uvedla, že se řízení účastnila prostřednictvím dvou svých společností - Griva Art a Netal, s žádným dalším účastníkem není podle svých slov nijak propojena - pozn. red.). 

Stropnického nejvíc překvapilo, že upozornění na propojení dostával "zvenku" a ne od lidí z obrany (více o zrušení soutěže zde). Pozastavil se také nad tím, že resort vůbec vypsal vyvolávací cenu.

To ale nebylo všechno, zájemci měli podle Stropnického na účast v tendru jen 21 dní. "Je otázka, zda není podstatně lepší nejdříve vyhlásit záměr, že něco takového půjde na trh, dát na to třeba měsíc nebo dva a pak teprve spustit jednadvacetidenní řízení," poznamenal ministr. Vadilo mu také, že areál ocenil jediný ze tří údajně oslovených znalců. V návrhu smlouvy podle něj chyběla pojistka, aby vítězný uchazeč nemohl po prohlédnutí objektu uplatňovat slevu.

Policie zabavila úředníkům z ministerstva počítače

Ministerstvo má v úmyslu nabídnout kasárna k prodeji znovu. Odbor nakládání nepotřebným nemovitým majetkem, který má prodej kasáren na starosti, dosud ale podle svých webových stránek novou soutěž nevypsal a kasárna nefigurují ani v připravovaných odprodejích, naopak jsou stále vedena mezi prodanými nemovitostmi.

Stropnický kvůli řízení, které se mu zdálo podezřelé, odvolal dva úředníky. Ve funkci skončili ředitel agentury pro hospodaření s nepotřebným majetkem Josef Lachman a šéf majetkové sekce ministerstva Milan Karásek (více zde). Při interpelacích pak Stropnický podotkl, že rychlost odvolání úředníků souvisela se žádostí policie, která zabavila počítače dotyčných pracovníků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz