Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kasal: Paroubkovi nedáme ani jeden hlas

  21:57aktualizováno  20. září 12:46
Michaela Jílková zpovídá úřadujícího předsedu KDU-ČSL Jana Kasala. Dá se lidovcům po jejich přemetu ještě věřit? Kasal přiznává, že je třeba mnohé vylepšit. Věří, že do vedení strany se dostanou noví a odpovědní lidé.

1. část2. část3. část4. část

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane úřadující předsedo, řekl jste, že v KDU-ČSL není žádná revoluce. To myslíte vážně, nebo mlžíte?
Já si nemyslím, že ten proces, ke kterému v KDU-ČSL dochází, je revoluční. Spíš bych řekl, že je procesem evolučním, možná zrychleně evolučním. Ale určitě vykazuje určité dramatické prvky, které mnohý možná neočekává.

Neotevřela ta situace, která u vás probíhá, takovou Pandořinu skříňku vaší strany?
Tak určitě se nyní ukazuje, že je třeba mnohé vylepšit. To bezesporu. A myslím si, že je to dobrá příležitost.

A nemyslíte, že jste se na tom podepsal i vy? Přece jenom jste opravdu už hodnou dobu členem vedení.
Ano. Samozřejmě, že jsem se na tom i já podepsal. Proto bychom ten čas, který nám zbývá do sjezdu strany, měli věnovat řekněme přípravě mechanismů a lidí, kteří by to po nás v prosinci na sjezdu převzali.

Takže vlastně souhlasíte s těmi hlasy, že by se mělo vyměnit celé vedení?
Zcela nepochybně o tom rozhodne sjezd. Přece ve čtyřicetitisícové základně KDU-ČSL se musí najít řada odpovědných lidí, kteří to po nás převezmou.

Parkanová loutkou asi nebude

Předsedkyně lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová prohlásila: "Pro mě osobně se v KDU-ČSL otevřely teď ty nejošklivější hrůzy. Pochopila jsem, že těch temných zákoutí, kde se jedná o pochybných praktikách, je strašně moc, a já se v nich už neorientuji." To, pane předsedo, promiňte, vypadáte jako strana nahoře huj, dole fuj.
Já jsem to nezažil, já nevím... To se musíte zeptat Vlasty Parkanové, co tím myslela. Já na to říkám, že oceňuji její téměř básnický sloh, protože taková slova - temná zákoutí - to je úžasné sousloví, ale to musí vysvětlit ona.

Ale na potenciálního voliče to musí působit dost hrůzostrašně, víte, co se tam všechno děje...
Ne, to zas tak hrůzostrašné určitě není. A určitě to není horší než v ostatních politických stranách. My, na rozdíl od ostatních politických stran, to řešíme před zraky veřejnosti. Vlasta Parkanová narazila na situaci, která se zdála podivná - že předsednictvo se prostě nějak zachovalo a není to v zápisu, není o tom žádné usnesení a tak. Možná myslela toto. Ale prostě - žádné mafie, žádné kroužky, žádné lobby uvnitř KDU-ČSL v podstatě neexistují.

Ale jestli to neříkáte proto, že jste tak zkušený neboli otrlý, víte?
Já to říkám proto, že si to myslím, jo.

Vaše lidovecká organizace na Vysočině by právě paní Parkanovou ráda viděla v čele strany.
My jsme se v podstatě přidali k názoru středočeské organizace. Je to dáma, která si drží své názory. A to je to, co je třeba na ní ocenit. I v situaci, kdy je v menšině, tak ona si ten svůj názor udrží. Přitom dokáže stranu nepodrážet a být loajální k většině.

Paní Parkanová třeba řekla, že vztahy u vás jsou velmi napjaté, hrozně ošklivé a že už neví, komu může věřit. Myslíte, že je to dobrý adept na předsedu strany, pokud je teď dezorientovaná a neví, komu věřit? Je to typ, který může dát stranu do pořádku?
Má před sebou tři měsíce práce v předsednictvu strany a v celostátním výboru, kde dosud nebyla, a sama zjistí, jestli ji ta práce bude těšit.

Já mluvím o paní Parkanové právě proto, že vy byste ji v tom čele rád viděl…
To je usnesení Vysočiny, aby bylo dobře rozuměno. Já nejsem ani člen krajského výboru na Vysočině. Já jsem host, já jsem…

Takže vy byste nerad paní Parkanovou v čele…
Nezkoušejte mě z toho. Já jsem samozřejmě volil Vlastu Parkanovou do čela poslaneckého klubu a i jako místopředsedkyni strany.

Ale jestli není jen nastrčenou loutkou? Protože o paní Parkanové se říká, že je kalouskovec, víte?
Tak to nevím. To myslím, že to tak asi nebude. Protože i v té poslední kauze si
myslím, že Vlasta Parkanová kalouskovec nebyla. S chystanou koalicí nesouhlasila určitě.

S tím stanoviskem Miroslava Kalouska pak nesouhlasil nikdo, takže se nedá říct, že by nebyla kalouskovec. Ale přesto se říká, že právě ona je adeptka vašeho bloku…
To určitě ne. Že jsme Vlastu Parkanovou podporovali na místopředsedkyni, nikdo ze Středočechů předpokládám a z Vysočiny určitě s Miroslavem Kalouskem nediskutoval. To si jsem jistý.

Ovšem právě při volbě místopředsedy propadla.
Pro některé delegáty celostátní konference by, řekněme, volba Vlasty Parkanové znamenala její zvýhodnění při prosincovém sjezdu. Takže myslím, že se jednalo spíše o toto než o to, že by neobstála.

Takovým tajným, říká se, že dokonce nejsilnějším kandidátem na post předsedy by mohl být právě předseda největší jihomoravské organizace a hejtman Stanislav Juránek. Byl byste tomu rád?
Hm. Tak ono se to říká. A já jsem od pana Juránka minulý týden slyšel na vlastní uši opakovaně ujištění, že kandidovat nebude. Takže se tomu nebudu věnovat. Já ho nebudu přemlouvat, aby změnil své rozhodnutí. A doufám, že nikdo. Protože to jeho rozhodnutí je veřejně vyřčené, tuším, v Českém rozhlase.

Klaus má určitě řešení

Čím to je, že KDU-ČSL změnila názor na předčasné volby? Ze začátku jste je odmítali, teď už máte usnesení, aby členové vedení neznemožnili konání předčasných voleb.
Protože to, co teď vidím ve Sněmovně a při těch vyjednáváních, mě osobně nenaplňuje příliš velkou nadějí na trvalé řešení. Takže předčasné volby jsou řešením, které by za určitých podmínek mohlo vnést stabilitu do české politiky.

Jak tedy myslíte, že by země mohla k předčasným volbám dospět?
Těžko. Proto bych se klonil k přijetí senátní změny ústavy. Ale mám k ní vážnou připomínku. Pro rozpuštění Sněmovny by mělo hlasovat ne 101, ale 120 poslanců. To by byla cesta, která by mně přišla správnější než se snažit za současného patového stavu vygenerovat tři vlády, kdy tady bude jezdi asi 60 ministrů v limuzínách a s ochrankami.

Ano, ale jak si to teď představujete?
Pokud by byla ochota přijmout ten návrh Senátu, jako že si tím nejsem jist, tak by vláda Mirka Topolánka třeba dovládla do předčasných voleb. Druhá možnost je, co udělá prezident - já si osobně nemyslím, že Václav Klaus teď sedí s rukama v klíně a věnuje se nějaké zábavné činnosti. Tak jak ho znám, je to člověk, který velmi přemýšlí o tom, co bude po 4. říjnu. Určitě má připraveno řešení. Velmi bych se divil, kdyby pan prezident nepřišel s nějakým návrhem, který by byl hoden diskuse.

To vypadá, že nevěříte, že by pan prezident Klaus pověřil předsedu ČSSD Paroubka vyjednáváním o vládě?
Já si myslím, že nepověří pana předsedu Paroubka. Protože pan Paroubek nebude mít většinu v Poslanecké sněmovně. A že by pan prezident chtěl podruhé zkoušet to, co jsme teď zažili - to si myslím, že není jeho styl práce a uvažování.

Ale vypadá to, že pan předseda Paroubek je přesvědčen...
No, to nevím, jestli je přesvědčen. Že by vládu sestavil, to určitě ano, ale že by pro ni získal podporu? Nevím kde.

Proč potom podle vás Jiří Paroubek vystupuje tak jistě?
Protože to má v povaze. Protože možná chce budit dojem, že má nějaké řešení, protože se snaží zvýšit svou osobní prestiž a zajímavost před senátními a komunálními volbami.

V kuloárech parlamentu se povídá, že Jiří Paroubek má tři lidovecké hlasy.
(úsměv) Já to teď od vás slyším poprvé. Zvednu prst a nasliním si ho, či jak se to dělá... Nebudu tady dělat divadlo, ale neslyšel jsem to a nevím, které tři hlasy by to mohly být.

Takže vy jste si jist, že nikdo z lidovců Paroubkovu vládu nepodpoří?
Pokud si mohu být něčím jist, tak jsem si jist, že toto nehrozí.

Pane předsedo, proč by se vám mělo věřit? Když jste jednali o případné vládě s panem Paroubkem podporované komunisty, tak už tehdy jste měli usnesení, že nikdy nebudete ve vládě, která by byla závislá na hlasech komunistů. Přesto jste ho porušili. Proč by vám veřejnost měla věřit, že to nové usnesení neporušíte.
My jsme žádné usnesení neporušili. Na tolik kritickém nebo zmiňovaném zasedání se neřeklo nic víc, než že o tom rozhodne celostátní výbor. A že Kalousek má připravit materiál, o čem by se dalo hlasovat.

Ale já teď mluvím o tom, proč by vám měla veřejnost věřit.
Počkejte měsíc.

Řekl jste, že to všechno znamenalo jednu zajímavou věc. Že došlo k programové shodě mezi ODS a KDU-ČSL v rámci trojkoalice. Pak mezi ODS a ČSSD. Nakonec pan Kalousek otestoval, že existuje programový průnik i mezi KDU-ČSL a ČSSD. A řekl jste: "Pokud není problém v programu, tak je problém v lidech. A pokud nejsou schopni ho překonat, tak je to na pováženou." Kde je podle vás zakopán pes?
Prudce se v tom povolebním období zhoršily už tak dost napjaté osobní vztahy mezi panem Paroubkem a panem Topolánkem. Každý, kdo má oči otevřené a poslouchá, tak to musí vidět.

Pan předseda Topolánek naznačil, že má signály, že v sociální demokracii se začíná objevovat nespokojenost s Jiřím Paroubkem.
Řeknu vám to takhle. Ve straně, kde by byl Jiří Paroubek předsedou, bych prostě být nemohl. Myslím, že řada sociálních demokratů s tím může mít problém. Paroubkova sociální demokracie je jiná než sociální demokracie Špidlova, dokonce jiná než Miloše Zemana.

A v čem?
Myslím, že ta moc je hodně soustředěná do vrcholných orgánů sociální demokracie, do rukou Jiřího Paroubka. Pokud zazní nějaké protivné hlasy, tak velmi tenkým, nezřetelným šepotem.

Kalousek skočil přes palubu sám

Máte čisté svědomí vůči Miroslavu Kalouskovi? Přece jen bylo všeobecně známo, že jste byl jeho pravou rukou. A Miroslav Kalousek tvrdí, že kdyby mu někdo řekl, ať s Paroubkem nejedná o vládě podporované komunisty, tak by to neudělal.
Čisté svědomí mám sám před sebou, ne před Miroslavem Kalouskem. Protože já jsem ten, kdo má svědomí. Miroslavu Kalouskovi jsem říkal - když jsem mu telefonoval onen čtvrtek před jeho televizním vystoupením - že je to jeden z nejtěžších telefonních rozhovorů v mém životě, kdy mu sděluji to, k čemu jsem dospěl. Není to něco, na co by člověk mohl být bůhvíjak pyšný. Ale myslím si, že je korektní si to přiznat, a já to přiznávám. Připadal bych si podstatně hůř, kdybych mu to neřekl...

Ale řekl jste mu to vlastně až potom, co pan Kalousek vystoupil v Kramářově vile. Takže to už byl před veřejností jaksi obnažen.
Ano, bylo to potom. Ale jestliže člověk dospěje - byť opožděně - k závěru, že nekonal dobře, má pokračovat v bludu, nebo to prostě přerušit? Já jsem se rozhodl pro to druhé. Revidoval jsem a seznámil jsem s tím korektně jak Miroslava Kalouska, tak celostátní výbor. Já na to nejsem pyšný. Ale na druhou stranu si nemyslím, že je to věc, která by byla nějakým způsobem otázkou svědomí v tom smyslu, že bych před Miroslavem Kalouskem neobstál. Bavíme se spolu normálně.

A čím to bylo, že jste nikdo neuměl říct panu Kalouskovi ne. Buď jste mlčeli, nebo mu to odkývali, a on šel.
Víte, já nebyl účasten žádným dalším rozhovorům. Já jsem byl první na řadě. Druhý byl Stanislav Juránek, pak asi Milan Šimonovský a tak to pokračovalo. Za sebe říkám, že jeden z těch motivů byl, že když Miroslav Kalousek říkal, že je to poslední pokus a že pak už skončí, tak jsem věděl, že to spadne celé na mě. Na minulém sjezdu jsem sliboval, že nebudu alternativou předsedovi, ale že mu budu pomáhat, tak mně přišlo zvláštní to stopnout. Ale byla to chyba a já to přiznávám.

Vy jste řekl: "Neměl jsem odvahu postavit se zavčas proti tomuto kroku." Paní Parkanová: "Nevzmohla jsem se na nic, jak jsem byla otřesená." Víte, zdá se, že jste sami nevěděli a nechali ho v tom.
Myslím si, že jedna z kolegyň to řekla docela dobře. Prostě jsme měli kapitána, kterému jsme věřili a byli jsme přesvědčeni, že z nás vidí nejdál. Že je ve strážném koši na té lodi a vidí i za obzor. Asi jsme tohle podcenili.

A nemáte pocit, že jste ho hodili přes palubu?
Ne. On se rozhodl tu loď odlehčit a skočil přes palubu sám. Nemyslím, že by tím končil svět pro Miroslava Kalouska. Určitě je to člověk, který je schopen se pohybovat v mnoha prostředích velmi dobře.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz