Afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí. | foto: Reuters

Karzáí: Taliban chce vyjednávat o míru

Afghánský prezident Hamíd Karzáí oznámil, že jej v poslední době několikrát kontaktovali zástupci povstaleckých skupin Talibanu s tím, že chtějí najít způsob jak v zemi nastolit mír.

"Zaznamenali jsme větší počet kontaktů od Talibanu z Afghánistánu a Pákistánu," citovala afghánského prezidenta agentura AP.

Karzáí uvedl, že jen během posledního týdne jej představitelé Talibanu kontaktovali hned několikrát.

Západní diplomaté a velitelé mezinárodních jednotek míní, že k jednáním s Talibanem sice bude muset v budoucnu někdy dojít, ale se vší opatrností.

Bývalé vládní hnutí Taliban totiž už zdaleka není jednotné a zatímco někteří vůdcové a polní velielé povstalců mohou být ochotni jednat, nemají mandát celého radikálního hnutí.

"Neznáme číslo nebo kancelář nebo někoho, kdo by nás kontaktoval za celé hnutí Talibanu,"  připustil Karzáí po schůzce s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem, který je v Afghánistánu na oficiální návštěvě.

Povstalci operují na polovině území
Vliv povstalců Talibanu v posledních měsících vzrostl. Podle nedávno zveřejněné zprávy mezinárodní expertní rady jsou islamističtí povstalci stále přítomni na 54 procentech území Afghánistánu.

Zpráva také konstatuje, že pro omezení vlivu Talibanu je potřeba až zdvojnásobit počet mezinárodních sil v zemi. V současnosti v Afghánistánu operuje přes 40 tisíc vojáků pod velením NATO v misi ISAF a dalších 10 tisíc Američanů v protiteroristické operaci Trvalá Svoboda.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer po schůzce s afghánským prezidentem konstatoval, že členské země aliance by měly poskytnout pro misi více vojáků.

"Vyplnili jsme požadavky vojáků na 90 procent, ale ne na 100, jako generální tajemník NATO nejsem spokojen," prohlásil Scheffer.

Především Spojené státy kritizují spojence, že zatím nedostáli svým závazkům, a v Afghánistánu proto chybí více než 3 000 instruktorů, kteří by vycvičili místní bezpečnostní síly. Velitelům ISAF pro mise stále schází především zvláštní úderné jednotky a helikoptéry.

Mezinárodním jednotkám se většinou sice podaří vytlačit povstalce z jednotlivých oblastí, afghánské ozbrojené složky však poté území dlouho neudrží. Vojenští experti proto tvrdí, že nejlepším způsobem, jak proti Talibanu účinně bojovat, je kvalitně vycvičit a vybavit afghánskou armádu a policii.

, natoaktual.cz

Video