Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karviná žene Australany pryč od uhlí. Stát ale vzal těžaře na milost

  16:30aktualizováno  16:30
Uhelné sloje pod Karvinou vábí těžaře. Sotva odeznělo prohlášení Ostravsko-karvinských dolů o plánech na dolování pod slezským městem, přihlásili se Australané, kteří by uhlí chtěli vytěžit zplyňováním. Město jim nechce povolit ani průzkum ložiska, naopak stát už povolení vydal.

Australský firma chce uhlí přeměnit na plyn. Na povrchu by prý bylo jen potrubí. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Wildhorse Energy CZ, australská firma s českým zastoupením, v minulých dnech požádala Karvinou o povolení hranic průzkumného území pro zkušební vrty v Karviné, Dětmarovicích a Petrovicích. Průzkum by měl zjistit, zda se dá ve vymezeném území vytěžit uhlí metodou takzvaného zplyňování. "Znamená to, že uhlí se pod zemí zapálí a v zásadě se těží plyn," vysvětlil Vlastimil Hudeček z Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

 V čem to může být nebezpečné? Zplodiny zapáleného plynu jsou jedovaté. "Striktně se musí oddělit od vzduchu, který lidé potřebují pro dýchání. Čím více je uhlí porušené, tím větší je nebezpečí, že jedovaté zplodiny uniknou, například se dostanou lidem do sklepů," sdělil Hudeček.

Primátor: Nechceme hospodářský úpadek

Tato metoda dobývání uhlí je pro Karvinou nepřípustná a zásadně nesouhlasí ani s průzkumem, natož pak s případnou těžbou. Podle primátora Karviné Tomáše Hanzela by to znamenalo i okamžitý propad území a devastaci krajiny.

"Případná těžba by zasáhla území, na kterém žije více než jednadvacet tisíc lidí a přinesla by zásadní hospodářský úpadek města," míní náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Závacký. Městu se proto hrubě nelíbí, že ministerstvo životního prostředí průzkum povolilo. Karviná proto podala protest, a pokud s ním neuspěje, stát hodlá i zažalovat.

Firma se zaručuje, že Karvinou nečeká ekologický problém

Podle Romana Rácze z českého zastoupení australské společnosti Wildhorse Energy není kritika obcí oprávněná. "Je tam spočítáno využívání uhelných ložisek tak, aby nedocházelo k poklesům, aby nedocházelo k ekologickým zátěžím. Takže ta metoda nemá vůbec nic společného s konvenční těžbou uhlí, jak je známá v našich podmínkách," uvedl Rácz Českému rozhlasu Ostrava.

Tomislav Střelec z ostravského pracoviště Ministerstva životního prostředí ČR řekl, že pro zamítnutí žádosti nemělo ministerstvo žádný důvod. "Nyní jde pouze o stanovení průzkumného území," uvedl Střelec. Podle něj je reálné, že ložisko nebude pro firmu vůbec zajímavé a k žádným pracím v terénu nedojde.

Názory města a ministerstva se neshodují takřka v ničem

"Pokud firma při průzkumu provede vrt, udělá v něm jen karotážní, tedy geofyzikální měření a odběr vzorků. Toť vše. Město to v žádném případě neohrozí," konstatoval Střelec. Pokud by firma Wildhorse Energy CZ v budoucnu projevila zájem o těžbu uhlí zplynováním, muselo by ministerstvo životního prostředí nejprve vyhodnotit vliv těžby na krajinu a zdraví obyvatel.

Město přesto nesouhlasí. Podle Dalibora Závackého firma Wildhorse Energy CZ Karvinou nedostatečně informovala o záměrech. "Chybí nám zásadní údaje o vlivech průzkumu, firma městu přes opakované žádosti nesdělila, zda v případě kladného výsledku průzkumu bude žádat o těžbu, nebo ne. Nemáme bližší údaje o geologických pracích a jejich rozsahu, o lokalizaci vrtů, jistý je jen velký rozsah území," postěžoval si Závacký.

A zkritizoval také postup ministerstva. "Jestliže stát stanoví průzkumné území proti vůli Karviné, je jasné, že s případnou těžbou již nic nezmůžeme," zmínil náměstek primátora.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz