Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karvinou naštvala zpráva o stěhování Romů a podala trestní oznámení

  13:19aktualizováno  13:19
Karviná se rozhodla právně bojovat proti záplavě anonymních e-mailů o nočním stěhování romských rodin ze Šluknovska do ubytoven na Karvinsku. Vedení města už na neznámého autora podalo trestní oznámení. E-mail se internetem šíří už řadu týdnů a ve schránce ho našly podle odhadu primátora tisíce lidí.

Sociálně slabí se soustřeďují například v karvinské ubytovně Průkopník. Město však jednoznačně odmítá, že by něco takového podporovalo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Zažil jsem návrat do temných filmů o pletichách mocných a bezmoci obyčejných lidí v realitě. Byl jsem v Karviné." Tak začíná popis údajné osobní zkušenosti se stěhováním Romů. Zpráva pokračuje podrobným líčením, jak se nekalé praktiky mají dít: "V nočních hodinách přijíždějí busy, zastaví poměrně daleko a cestovatelé dojdou zbytek pěšky a potichu. To vše se děje za asistence vždy alespoň pěti policejních vozů."

Autor smyšlené zprávy ze všeho obviňuje vládu, policii, úřady a podnikatele Zdeňka Bakalu jako majitele firmy RPG, která na Karvinsku a Ostravsku vlastní tisíce bytů. Využívá přitom toho, že v Karviné, v Havířově a v Orlové je koncentrace Romů v určitých lokalitách vysoká a v některých soukromých ubytovnách bydlí zejména sociálně vyloučení občané.

Primátor: Takové lživé zprávy nahrávají rasismu

Do e-mailové schránky zpráva přišla i celému vedení karvinského magistrátu. "Už nám došla trpělivost, fám se od podzimu šíří desítky, tahle už má ale jasně cílený a stále stejný obsah. Je mi opravdu líto, že tomu lidé věří," uvedl karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Zaručené zprávy o Romech zasáhly i další města

Primátor upozornil, že takové zprávy nahrávají rasistickým náladám a jsou tedy dvojnásob nebezpečné. "Od obsahu se distancujeme nejen my, ale taky majitel většiny bytů v lokalitě, které se to týká. Nikdo nedovolí, aby se ve městě zabydlovali nepřizpůsobiví občané, máme migraci lidí pod kontrolou. Jestliže někdo je přímým svědkem takové akce, byť nikdo takový být nemůže, ať okamžitě volá naše strážníky," dodal primátor.

Právníci řeší, zda jsou trestně odpovědní i rozesílatelé

K ráznému zásahu přispělo i setkání občanů se zástupci města, policie a RPG minulý týden, kde se tomuto e-mailu lidé věnovali takřka celou dobu jednání.

Když společnost RPG dostane e-mail o stěhování Romů, odesilatel a také všichni případní další adresáti automaticky dostanou odpověď. "V ní uvádíme, že tato zpráva je lživá a naopak se podílíme na tom, aby sousedské vztahy v našich nemovitostech byly co nejlepší. Činíme tedy pravý opak toho, co se ve lživé zprávě píše," řekl mluvčí RPG Petr Handl.

Dodal, že také oni se obrátili na právníky, aby trestní odpovědnost autora, ale i rozesílatelů e-mailu o stěhování Romů posoudili.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Najdete na iDNES.cz