Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary mají kvůli zadržování informací zablokovaný majetek

  19:06aktualizováno  19:06
Jak zrušit exekuci, kterou má město zablokovaný majetek za miliardy korun? To nyní řeší karlovarský primátor Werner Hauptmann a vedení města. Exekuci nařídil Okresní soud v Karlových Varech kvůli neposkytování informací veřejnosti. Konkrétně manželům Kolečkovým z Karlových Varů, zastupovaných Tomášem Pecinou.

Město má zablokovaný majetek za miliardy korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Město nesmí prodat svůj nemovitý majetek a podobně, nicméně smí vykonávat běžnou obchodní činnost, to znamená platit faktury, mzdy. Je to tedy situace nepříjemná, ale ne naprosto tragická. Doufám, že bude brzy, během několika příštích dní, vyřešena," komentoval Hauptmann, jaký vliv má exekuce na chod a život města.

Jak dále uvedl, magistrát je připravený informace ze stavebního úřadu veřejnosti předat. "Pokud zjistím, že nějaké materiály opravdu z úřadu chyběly, pan Tomáš Pecina je dostane. Začnu okamžitě jednat s exekutorem, aby exekuci zrušil do dvou až tří dnů," řekl Hauptmann.

Ten uložil tajemníkovi magistrátu věc prošetřit. "Tajemník konstatoval, že pokud vyšetřováním zjistí pochybení někoho z úředníků, vyvodí z toho důsledky," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Stavební úřad, vedený Ivanou Doubovou, je přesvědčený, že se ničeho nedopustil. "Stavební úřad je toho názoru, že poskytl všechny informace, které k případu byly žádané a které k dané kauze měl," tlumočil stanovisko Kopál.

Na začátku byla černá stavba

Celý případ se týká původně černé stavby. Jako první o ní napsala v lednu 2007 MF DNES, na kterou se obrátili manželé Oldřich a Květa Kolečkovi.

Ti jako nájemníci původně bydleli v bytě na Mattoniho nábřeží. Domácí jim v roce 2005 při rekonstrukci odkryl střechu a zboural koupelnu a záchod. Co se dělo na stavbě, kterou stavební úřad později legalizoval, to se Kolečkovi nikdy nedozvěděli. Prý nejsou účastníky stavebního řízení.

Celý rok nechal magistrát čekat na odpověď ombudsmana Otakara Motejla. Ten zjistil porušení právních předpisů, protože změnu stavby lze podle stavebního zákona povolit výhradně před její realizací.

Když Kolečkovi chtěli po stavebním úřadu, aby zakázal majiteli pokračovat ve stavebních úpravách, neuspěli. Krajský úřad při odvolacím řízení poukázal nejméně na devět chyb magistrátu. Kolečkovi se pak obrátili na sdružení Iuridicum Remidium a to zase na kancelář božídarského senátora Jana Horníka. 

"Skandální exekuční vyvrcholení pokládám pouze za část špičky ledovce dění v Karlových Varech. V pětiletém trvání kauzy totiž vidíme, jak hluboce je zakořeněná arogance a přezíravost. Pomohla ji odhalit  trpělivost stěžovatelů i jejich zástupců," řekl pracovník senátorské kanceláře a současně karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Stavební úřad získal anticenu

Postoj stavebního úřadu vynesl loni tomuto úřadu, potažmo magistrátu, hlavní cenu a první místo v kategorii Zavřeno v anketě "Otevřeno x Zavřeno", kterou již pošesté vyhlásila organizace Otevřená společnost, o. p. s., při příležitosti Mezinárodního dne informací. Hodnotí se poskytování informací občanům, zneužívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací.

Cenu získal stavební úřad za "mimořádně rozsáhlou obstrukci soustavným (6x) odepíráním informace v rozporu s opakovaným rozhodnutím nadřízeného orgánu ".

Majitele domu na Mattoniho nábřeží Mariana Ortha potrestal Okresní soud v Karlových Varech půlroční podmínkou se zkušební dobou 20 měsíců přesně před dvěma lety. Důvodem byla  podle obžaloby dlouhodobá šikana. Důchodcům Kolečkovým totiž domácí zboural koupelnu a WC. Pak jim vzkázal, ať si pořídí v supermarketu chemický záchod.

Další satisfakce - soudního obstavení majetku a exekuce - se Květa Kolečková nedočkala. "Před měsícem podlehla na ubytovně těžké nemoci. Jak se na tom podepsal neuvěřitelně krutý příběh, je už marné zmiňovat," poznamenal Kotek.

Primátora na zákazu s nakládáním pozemků, nemovitostí a dalšího majetku zaráží jedna věc. "Ukázala se legislativní díra, která umožní v případě nevydání informace exekuci miliardových majetků," sdělil primátor. V nejbližší době napíše dopis ministru Jiřímu Pospíšilovi, aby ministerstvo spravedlnosti urychlilo práci na novelizaci zákona o exekucích.

Senátor a současně starosta Božího Daru Jan Horník by zákon neměnil, i když je obstavení majetku velmi nepříjemné zejména u většího města. "Vezměte si, že si někdo v Karlových Varech koupí městské pozemky, které ale nejdou přepsat na katastru nemovitostí. Představitelé měst a obcí by si měli vždy uvědomit, jestli jednají podle zákona a jestli je jeho porušení nemůže ohrozit," řekl Horník.

Paradoxní podle něj je, že se v Karlových Varech vystřídaly po listopadu 1989 generace radních i primátorů, ale nikdo z nich si na stavební úřad "nedošlápl" i přes jeho častá a prokázaná pochybení.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Babiš dělá vše, aby koalice nevznikla, odmítli vládu s ním senátoři ČSSD

Předseda Senátu Milan Štěch oznámil na tiskové konferenci termín prvního kola...

Tvrdě proti možnosti vlády v čele s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem vystoupil šéf Senátu Milan...

Do čela armády míří válečný hrdina a vojenský selfmademan Opata

Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který velí všem operacím české

Česká armáda bude mít od prvního května nového šéfa. Generální štáb povede Aleš Opata, generálporučík se zkušenostmi ze...

GLOSA: Hamáčkův seznam podmínek a zapřený Špidla

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání o vládě s hnutím ANO. Hamáček průběh...

Dlouholeté tabu tuzemské politiky už neplatí, komunisté zasednou ve vedení Poslanecké sněmovny, psala MF DNES v červnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz