Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary mají kvůli zadržování informací zablokovaný majetek

  19:06aktualizováno  19:06
Jak zrušit exekuci, kterou má město zablokovaný majetek za miliardy korun? To nyní řeší karlovarský primátor Werner Hauptmann a vedení města. Exekuci nařídil Okresní soud v Karlových Varech kvůli neposkytování informací veřejnosti. Konkrétně manželům Kolečkovým z Karlových Varů, zastupovaných Tomášem Pecinou.

Město má zablokovaný majetek za miliardy korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Město nesmí prodat svůj nemovitý majetek a podobně, nicméně smí vykonávat běžnou obchodní činnost, to znamená platit faktury, mzdy. Je to tedy situace nepříjemná, ale ne naprosto tragická. Doufám, že bude brzy, během několika příštích dní, vyřešena," komentoval Hauptmann, jaký vliv má exekuce na chod a život města.

Jak dále uvedl, magistrát je připravený informace ze stavebního úřadu veřejnosti předat. "Pokud zjistím, že nějaké materiály opravdu z úřadu chyběly, pan Tomáš Pecina je dostane. Začnu okamžitě jednat s exekutorem, aby exekuci zrušil do dvou až tří dnů," řekl Hauptmann.

Ten uložil tajemníkovi magistrátu věc prošetřit. "Tajemník konstatoval, že pokud vyšetřováním zjistí pochybení někoho z úředníků, vyvodí z toho důsledky," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Stavební úřad, vedený Ivanou Doubovou, je přesvědčený, že se ničeho nedopustil. "Stavební úřad je toho názoru, že poskytl všechny informace, které k případu byly žádané a které k dané kauze měl," tlumočil stanovisko Kopál.

Na začátku byla černá stavba

Celý případ se týká původně černé stavby. Jako první o ní napsala v lednu 2007 MF DNES, na kterou se obrátili manželé Oldřich a Květa Kolečkovi.

Ti jako nájemníci původně bydleli v bytě na Mattoniho nábřeží. Domácí jim v roce 2005 při rekonstrukci odkryl střechu a zboural koupelnu a záchod. Co se dělo na stavbě, kterou stavební úřad později legalizoval, to se Kolečkovi nikdy nedozvěděli. Prý nejsou účastníky stavebního řízení.

Celý rok nechal magistrát čekat na odpověď ombudsmana Otakara Motejla. Ten zjistil porušení právních předpisů, protože změnu stavby lze podle stavebního zákona povolit výhradně před její realizací.

Když Kolečkovi chtěli po stavebním úřadu, aby zakázal majiteli pokračovat ve stavebních úpravách, neuspěli. Krajský úřad při odvolacím řízení poukázal nejméně na devět chyb magistrátu. Kolečkovi se pak obrátili na sdružení Iuridicum Remidium a to zase na kancelář božídarského senátora Jana Horníka. 

"Skandální exekuční vyvrcholení pokládám pouze za část špičky ledovce dění v Karlových Varech. V pětiletém trvání kauzy totiž vidíme, jak hluboce je zakořeněná arogance a přezíravost. Pomohla ji odhalit  trpělivost stěžovatelů i jejich zástupců," řekl pracovník senátorské kanceláře a současně karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Stavební úřad získal anticenu

Postoj stavebního úřadu vynesl loni tomuto úřadu, potažmo magistrátu, hlavní cenu a první místo v kategorii Zavřeno v anketě "Otevřeno x Zavřeno", kterou již pošesté vyhlásila organizace Otevřená společnost, o. p. s., při příležitosti Mezinárodního dne informací. Hodnotí se poskytování informací občanům, zneužívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací.

Cenu získal stavební úřad za "mimořádně rozsáhlou obstrukci soustavným (6x) odepíráním informace v rozporu s opakovaným rozhodnutím nadřízeného orgánu ".

Majitele domu na Mattoniho nábřeží Mariana Ortha potrestal Okresní soud v Karlových Varech půlroční podmínkou se zkušební dobou 20 měsíců přesně před dvěma lety. Důvodem byla  podle obžaloby dlouhodobá šikana. Důchodcům Kolečkovým totiž domácí zboural koupelnu a WC. Pak jim vzkázal, ať si pořídí v supermarketu chemický záchod.

Další satisfakce - soudního obstavení majetku a exekuce - se Květa Kolečková nedočkala. "Před měsícem podlehla na ubytovně těžké nemoci. Jak se na tom podepsal neuvěřitelně krutý příběh, je už marné zmiňovat," poznamenal Kotek.

Primátora na zákazu s nakládáním pozemků, nemovitostí a dalšího majetku zaráží jedna věc. "Ukázala se legislativní díra, která umožní v případě nevydání informace exekuci miliardových majetků," sdělil primátor. V nejbližší době napíše dopis ministru Jiřímu Pospíšilovi, aby ministerstvo spravedlnosti urychlilo práci na novelizaci zákona o exekucích.

Senátor a současně starosta Božího Daru Jan Horník by zákon neměnil, i když je obstavení majetku velmi nepříjemné zejména u většího města. "Vezměte si, že si někdo v Karlových Varech koupí městské pozemky, které ale nejdou přepsat na katastru nemovitostí. Představitelé měst a obcí by si měli vždy uvědomit, jestli jednají podle zákona a jestli je jeho porušení nemůže ohrozit," řekl Horník.

Paradoxní podle něj je, že se v Karlových Varech vystřídaly po listopadu 1989 generace radních i primátorů, ale nikdo z nich si na stavební úřad "nedošlápl" i přes jeho častá a prokázaná pochybení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Generál Krejčí chtěl bránit Československo. Nedostal příležitost

Armádní generál Ludvík Krejčí.

Pouhých sedm slov stačilo, aby se armádní generál Ludvík Krejčí stal v září 1938 nejvyšším velitelem mobilizované...

Rodiče, plaťte. Základní škola je zdarma, ale pomůcky vyjdou i na tisíce

Johanin obsah tašky. Její učení váží tři kilogramy (2.10.2017).

Několik průzkumů se letos na začátku školního roku shodlo, že pouze za školní pomůcky zaplatí rodina žáka základní...

Příjemný podzim skončil, teploty se budou pohybovat okolo deseti stupňů

Ilustrační foto

Po tropických teplotách posledních dní spadne rtuť v teploměru příští týden v Česku i pod deset stupňů Celsia. Kolísání...Najdete na iDNES.cz