Student politologie Filip Harzer

Student politologie Filip Harzer | foto: Jana Plechatá, MAFRA

Studenti z Varů míří do politiky, chtějí do města vrátit mladé lidi

  • 12
Nedlouho po uvedení Václava Sloupa do funkce radního pro školství založilo několik studentů iniciativu Nechceme politruka jako radního pro školství. V pondělí mu předali vysvědčení, kde zhodnotili jeho působení. Tím ale zdaleka neskončili.

Tři ze studentů přicházejí s novým plánem - do příštích komunálních voleb v roce 2014 chtějí založit vlastní stranu Žijeme pro Vary. Jak ale říká student Filip Harzer, obě aktivity od sebe chtějí jasně oddělit.

Znamená to, že iniciativě proti Václavu Sloupovi se už věnovat nebudete?
To ne, s iniciativou budeme pokračovat, a to pravděpodobně dokud pan Sloup ve funkci náměstka neskončí. Díky tomu jsme se dali dohromady a začali se více politicky angažovat. Teď ale společně s Dominikem Jandlem a Štěpánem Štréblem přicházíme s novou aktivitou, zcela oddělenou. Zakládáme politickou stranu a chceme se soustředit na Karlovy Vary a komunální politiku.

Filip Harzer

Dvaadvacetiletý student politologie na Univerzitě Karlově. Bydlí v karlovarských Drahovicích. Je jedním ze zakladatelů iniciativy Nechceme politruka jako radního pro školství. Nyní společně s Dominikem Jandlem a Štěpánem Štréblem zakládá novou stranu Žijeme pro Vary.

Co bude vaším hlavním tématem?
Město přichází o mladé nadané lidi, kteří se sem nechtějí vracet, nezůstávají tu vysokoškoláci. Výhledově není budoucnost růžová, město stárne a vymírá. Rádi bychom proto mladé lidi aktivně zapojili do politiky. Buď tu totiž zůstávají a rezignují, nebo odejdou a zabydlí se ve městě, ve kterém studují. Je potřeba přijít s nějakou jasnou myšlenkou, aby tu zůstali, jinak město nemá budoucnost.

Máte už nějaký konkrétní tip, jak na to?
Chceme oživit diskuzi o založení státní vysoké školy v Karlových Varech. Znamenalo by to příliv mladých lidí i nárůst kupní síly obyvatelstva. Odliv mladých v současnosti ještě takový problém sice není, ale v budoucnosti už nejspíš bude. To ovšem platí pro celý Karlovarský kraj. Karlovy Vary ale ještě mají slušnou šanci to nějak zvrátit, jen se pro to musí začít něco dělat.

Jsou tedy mladí lidé jedinou skupinou, na kterou budete cílit?
To určitě ne. Chceme myslet i na sociální oblast. Je tu velký prostor pro seniory, spolupráci s neziskovým sektorem. Naší vizí jsou živé Vary. Důležitým bodem je také oživení skladby turistů, pořád se městu totiž nedaří oslovit ty české. Karlovy Vary jsou lidem často dobré jen pro párty na festivalu, po zbytek roku je ale berou jako ruské město. Rozhodně tak nezačínáme s nacionalistickými tématy, je potřeba pochopit, že ruští podnikatelé jsou přílivem investic, musí se to ale regulovat. Není možné, aby když tu vznikne nový obchod, měl nápis jen v azbuce. Jsme multikulturní město, zároveň si ale musíme zachovat i nějaká pravidla.

Myslíte si, že je město v současnosti vedeno špatně?
To ne, pod vedením pana Kulhánka tu změna k pozitivnímu nastala, ale mohla by být výraznější. Stále tu zůstaly zkostnatělé struktury bývalého vedení. Jsou tu také témata zavřená v šuplíku, my je chceme vytáhnout a upozornit na ně.

Nemůže být problém váš nízký věk?
V Česku je nyní velký prostor pro to, aby polistopadová generace nastoupila do aktivní politiky. Máme nové nápady a nejsme spojeni se starými strukturami, nejsme poznamenaní bývalým režimem. My všichni už nějaké zkušenosti s politikou máme a dlouhodobě se o ní zajímáme. I když studujeme jinde, pořád se tu cítíme jako doma a neradi bychom odtud odešli.

Do komunálních voleb zbývá více než rok. Je to dostatečný čas na sebe upozornit?
Přes letní prázdniny stranu oficiálně založíme, pracujeme na celkové koncepci, webových stránkách, vytváříme si síť potenciálních spolupracovníků. Naše kampaň bude moderní, na sociálních sítích, abychom zaujali mladé. Chceme městu něco dát a dokázat, že tu jsou pořád lidé, kteří ho mají rádi. I kdybychom dali dohromady jen pár mladých lidí, kteří se začnou aktivně zajímat o město, bude to mít smysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video