Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti z Varů míří do politiky, chtějí do města vrátit mladé lidi

  11:06aktualizováno  11:06
Nedlouho po uvedení Václava Sloupa do funkce radního pro školství založilo několik studentů iniciativu Nechceme politruka jako radního pro školství. V pondělí mu předali vysvědčení, kde zhodnotili jeho působení. Tím ale zdaleka neskončili.

Student politologie Filip Harzer | foto: Jana PlechatáMAFRA

Tři ze studentů přicházejí s novým plánem - do příštích komunálních voleb v roce 2014 chtějí založit vlastní stranu Žijeme pro Vary. Jak ale říká student Filip Harzer, obě aktivity od sebe chtějí jasně oddělit.

Znamená to, že iniciativě proti Václavu Sloupovi se už věnovat nebudete?
To ne, s iniciativou budeme pokračovat, a to pravděpodobně dokud pan Sloup ve funkci náměstka neskončí. Díky tomu jsme se dali dohromady a začali se více politicky angažovat. Teď ale společně s Dominikem Jandlem a Štěpánem Štréblem přicházíme s novou aktivitou, zcela oddělenou. Zakládáme politickou stranu a chceme se soustředit na Karlovy Vary a komunální politiku.

Filip Harzer

Dvaadvacetiletý student politologie na Univerzitě Karlově. Bydlí v karlovarských Drahovicích. Je jedním ze zakladatelů iniciativy Nechceme politruka jako radního pro školství. Nyní společně s Dominikem Jandlem a Štěpánem Štréblem zakládá novou stranu Žijeme pro Vary.

Co bude vaším hlavním tématem?
Město přichází o mladé nadané lidi, kteří se sem nechtějí vracet, nezůstávají tu vysokoškoláci. Výhledově není budoucnost růžová, město stárne a vymírá. Rádi bychom proto mladé lidi aktivně zapojili do politiky. Buď tu totiž zůstávají a rezignují, nebo odejdou a zabydlí se ve městě, ve kterém studují. Je potřeba přijít s nějakou jasnou myšlenkou, aby tu zůstali, jinak město nemá budoucnost.

Máte už nějaký konkrétní tip, jak na to?
Chceme oživit diskuzi o založení státní vysoké školy v Karlových Varech. Znamenalo by to příliv mladých lidí i nárůst kupní síly obyvatelstva. Odliv mladých v současnosti ještě takový problém sice není, ale v budoucnosti už nejspíš bude. To ovšem platí pro celý Karlovarský kraj. Karlovy Vary ale ještě mají slušnou šanci to nějak zvrátit, jen se pro to musí začít něco dělat.

Jsou tedy mladí lidé jedinou skupinou, na kterou budete cílit?
To určitě ne. Chceme myslet i na sociální oblast. Je tu velký prostor pro seniory, spolupráci s neziskovým sektorem. Naší vizí jsou živé Vary. Důležitým bodem je také oživení skladby turistů, pořád se městu totiž nedaří oslovit ty české. Karlovy Vary jsou lidem často dobré jen pro párty na festivalu, po zbytek roku je ale berou jako ruské město. Rozhodně tak nezačínáme s nacionalistickými tématy, je potřeba pochopit, že ruští podnikatelé jsou přílivem investic, musí se to ale regulovat. Není možné, aby když tu vznikne nový obchod, měl nápis jen v azbuce. Jsme multikulturní město, zároveň si ale musíme zachovat i nějaká pravidla.

Myslíte si, že je město v současnosti vedeno špatně?
To ne, pod vedením pana Kulhánka tu změna k pozitivnímu nastala, ale mohla by být výraznější. Stále tu zůstaly zkostnatělé struktury bývalého vedení. Jsou tu také témata zavřená v šuplíku, my je chceme vytáhnout a upozornit na ně.

Nemůže být problém váš nízký věk?
V Česku je nyní velký prostor pro to, aby polistopadová generace nastoupila do aktivní politiky. Máme nové nápady a nejsme spojeni se starými strukturami, nejsme poznamenaní bývalým režimem. My všichni už nějaké zkušenosti s politikou máme a dlouhodobě se o ní zajímáme. I když studujeme jinde, pořád se tu cítíme jako doma a neradi bychom odtud odešli.

Do komunálních voleb zbývá více než rok. Je to dostatečný čas na sebe upozornit?
Přes letní prázdniny stranu oficiálně založíme, pracujeme na celkové koncepci, webových stránkách, vytváříme si síť potenciálních spolupracovníků. Naše kampaň bude moderní, na sociálních sítích, abychom zaujali mladé. Chceme městu něco dát a dokázat, že tu jsou pořád lidé, kteří ho mají rádi. I kdybychom dali dohromady jen pár mladých lidí, kteří se začnou aktivně zajímat o město, bude to mít smysl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...Najdete na iDNES.cz