Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karla Svobodu vyprovodily tisíce lidí

  3:42aktualizováno  18:40
Do strašnického krematoria se přišly rozloučit se zesnulým skladatelem Karlem Svobodou tisíce lidí včetně řady osobností českého showbyznysu. Mnoho příchozích se ani nedostalo dovnitř. Během obřadu zněly nahrávky Svobodových písní. Smuteční řeč pronesl zpěvák Petr Muk.

Karel Gott s přítelkyní Ivanou Macháčkovou přicházejí na pohřeb Karla Svobody | foto: Lukáš Bíba


ON-LINE REPORTÁŽ Z POHŘBU ZDE

S nejvýraznějším českým skladatelem populární hudby posledních desetiletí se loučili příbuzní, přátelé, kolegové i obyčejní lidé. Mnozí vážili cestu do Prahy z různých koutů země.

"Měla jsem moc ráda jeho hudbu, přišla jsem se s ním rozloučit," řekla iDNES.cz pětasedmdesátiletá důchodkyně Růžena Lhotská z Benešova. Lidé měli obavy, jestli je bodyguardi pustí na obřad. Půl hodiny před obřadem se dveře přeci jen otevřely.

Obřadní síň se brzy zaplnila, další příchozí se nedostali ani do areálu krematoria. Uvnitř došlo k drobnému konfliktu, když lidé utrhli provaz, který vymezoval prostor pro novináře. Pro pozvané osobnosti byl vyhrazen boční vchod.

S nadsázkou se dá říct, že přišli všichni, kdo v českém showbyznysu něco znamenají, nebo chtějí znamenat. Z těch nejznámějších chyběla snad jen Helena Vondráčková, která podle deníku Blesk natáčí ve Varšavě pro polskou televizi. Z politiků se objevil Jiří Paroubek.

Krátce po příchodu pozůstalých - manželky Venduly, dcery Jany a syna Petra z prvního manželství - začal smuteční obřad. Z reproduktorů postupně zazněly Svobodovy písně Stín katedrál, Lásko má já stůňu, Žít a Ještě že tě lásko mám. Posledně jmenovanou vybrala manželka Vendula, pro kterou ji Karel Svoboda složil.

Jediné, co na pohřbu zaznělo kromě melodií, byla kratičká řeč zpěváka Petra Muka. Mluvil ale tak tiše, že slyšel jen málokdo. Muk byl zřejmě poslední, kdo se Svobodou mluvil o jeho depresích. - více zde

SMUTEČNÍ ŘEČ PETRA MUKA

Já jsem hodně přemýšlel o tom, jak vás všechny oslovím a pozdravím. A hlavně Karla. Ale jeho duše už je v metafyzickém světě, v astrálním světě. Už nikdy neprožije dopoledne, ráno, odpoledne, večer, ani den, ani noc. Já si myslím, že člověk neprochází očistcem v nebi, ale už tady na zemi. A že Karel tímto očistcem prošel čistý. Chtěl bych mu za sebe popřát pokoj. Pokoj v požehnání od nejvyššího, čili jako rabi Löw v roli Golema: Šalom alejcha, šalom uracha.

Obřadní síň je zaplněná květinami

Pohřeb skladatele Karla Svobody v Praze se stal mimořádně sledovanou událostí. Díky unikátnímu video-přenosu iDNES.cz ho mohly na internetu sledovat desetitisíce lidí. V tomto měřítku ještě nikdy televize na českém internetu nebyla. - více zde

Rodina se obávala trapných výstupů
Vdova po Karlu Svobodovi se v obřadní síni sešla i s umělci, kteří ji obviňují, že přispěla ke skladatelově smrti. Válka se rozpoutala na stránkách bulvárního tisku.

Najatá ochranka měla údajně některým lidem zabránit ve vstupu do síně. "Asi jsem mezi nimi. Ale já se dovnitř určitě dostanu," řekl Filip Renč. Podařilo se mu to, dokonce si sedl do první řady po bok pozůstalých. "Seděl jsem tam na žádost Karlova syna Petra. Výslovně si to přál," vysvětlil Renč iDNES.cz.

Režisér Svobodova posledního muzikálu v médiích otevřeně mluvil o tom, že jedním z motivů skladatelovy sebevraždy bylo chování jeho manželky, která ho prý chtěla opustit. Renč byl také spolu se Svobodovými dětmi z prvního manželství jedním z mála lidí v obřadní síni, kdo nepovstal během písně Ještě že tě lásko mám., kterou Karel Svoboda složil pro svou manželku Vendulu. "Já jsem čekal, co udělají Karlovy děti. Když v průběhu této písně nevstaly, zůstal jsem také sedět. Povstali jsme, až když rakev odjížděla z katafalku, jak to bývá na pohřbech obvyklé" řekl Renč iDNES.cz.

Blízký přítel zesnulého, scenárista Zdeněk Zelenka, očekával, že rodina nebude přijímat kondolence, aby předešla trapným výstupům. Bulvární média totiž psala o tom, že mnohé celebrity odmítnou podat Svobodové ruku. Nakonec ale na kondolence přece jen došlo, pozůstalí naslouchali soustrastným slovům několik desítek minut.

"Byl to senzační člověk"
"Spolu jsme byli na téhle zemi, pořád jsme kolem sebe chodili a křižovali se. Nahrál jsem spoustu jeho písniček od Tří oříšků pro Popelku přes Včelku Máju. Vždyť každá série Včelky Máji končí mým saxofonem...," řekl iDNES.cz Felix Slováček.
 
Vzpomínka Pavla Marka, ředitele a majitele Divadla Broadway, je jasná: "Byl to senzační člověk, bylo úžasné s ním pracovat."

Karel Svoboda bude chybět i režiséru Jiřímu Adamcovi. "Je to jedna z nejsmutnějších chvil, která se nám v branži mohla stát. Karel Svoboda byl na vrcholu pyramidy a když někdo z toho vrcholu zmizí, tak je to ztráta, kterou dneska ještě nikdo z nás nedokáže docenit."

"Znal jsem ho od patnácti let," řekl skladatel Pavel Vrba. "Nikdy jsme to přátelství nepřerušili, spolupracovali jsme spolu, dokonce jsme spolu dělali Popelku. Co se stalo, je natolik závažné, že mi ta informace ještě ani po týdnu nedošla a pořád mi to nedochází, mluvím pořád v přítomném čase."

Dědicové jsou čtyři

Vendula SvobodováVendula Svobodová nemá po manželově smrti jisté své hmotné zajištění. "Měli jsme předmanželskou smlouvu, takže jsme neměli společné jmění. Jsem jen jedním z dědiců a momentálně úplně bez příjmů," prohlásila.

Kdyby Svobodovi předmanželskou smlouvu neuzavřeli, měla by vdova automaticky nárok na polovinu společně nabytého majetku. Druhá půlka by se pak stala předmětem dědictví. Takto se Vendula Svobodová stane jen jednou ze čtyř dědiček. Zbytek jmění zdědí tři skladatelovi potomci - kromě syna Jakuba měl Svoboda ještě dvě děti z prvního manželství.

Sebevražda Karla Svobody

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz