Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Magazín opět vydal karikaturu Mohameda, Francie raději zavírá ambasády

  10:42aktualizováno  16:59
Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo opět zveřejnil karikatury proroka Mohameda. A to i přesto, že v řadě zemí muslimové už několik dní protestují proti kontroverznímu filmu natočenému v USA, jenž uráží islám. Paříž kvůli karikaturám v pátek ve dvaceti zemích raději uzavře své úřady.

Takto vypadala redakce časopisu Charlie Hebdo loni v listopadu poté, co si udělal legraci z proroka Mohameda. | foto: Profimedia.cz

Na obálce francouzského časopisu je ortodoxní Žid, kterak tlačí postavu s turbanem na hlavě sedící v kolečkovém křesle. Uvnitř čísla je pak několik obrázků, na nichž je zakladatel islámu nahý a ukazuje své genitálie. 

Jiný obrázek naráží na nedávnou kauzu ohledně obnažené manželky následníka britského trůnu Kate: je na něm vyobrazena fousatá postavička "nahoře bez" a pod ní je napsáno: "V arabských zemích (vypuklo) povstání poté, co byly zveřejněny snímky paní Mohamedové", popsala agentura Reuters.

Internetovou stránku francouzského časopisu, který si z islámu utahoval už v minulosti, nelze už od rána otevřít. Redakce potvrdila, že se stala terčem hackerského útoku. Zveřejnění karikatury Mohameda už odsoudila Rada muslimů ve Francii a označila to za "jednání nepřátelské vůči islámu". Zároveň ale vyzvala lidi, kteří se mohou cítit uražení, aby reagovali s rozmyslem.

"Je to hanebná, nenávistná, zbytečná a hloupá provokace," prohlásil před setkáním s francouzským ministrem vnitra rektor pařížské Velké mešity Dalil Boubakeur. "My ale nejsme jako Pavlovovi psi, abychom reagovali na každou urážku," dodal s odkazem na ruského fyziologa, který se zabýval výzkumem reflexů.

Přípravy na muslimskou zlobu

Egyptští muslimové karikatury označili za další západní urážku islámu a Paříž vyzvali, aby proti tomu kategoricky zakročila stejně jako v případě časopisu, který otiskl snímky vévodkyně z Cambridge nahoře bez. "V případě Kate je to věc soukromí, karikatury jsou urážkou celého národa. Víra jiného musí být respektována," prohlásil vůdce Strany svobody a spravedlnosti Isám Irjan.

Protesty proti hanlivému filmu

Paříž už na otištěnou karikaturu zareagovala a oznámila, že v pátek dočasně uzavře své ambasády či školy ve zhruba dvaceti zemích. "Rozhodli jsme se preventivně zavřít naše úřady, ambasády, konzuláty, kulturní centra a školy," oznámil mluvčí francouzské diplomacie. Pátek je pro muslimy po celém světě dnem modliteb a obvykle bývá také dnem, kdy dochází k nejsilnějším protestům.

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault v rádiu RTL také oznámil, že úřady zakázaly na sobotu plánovanou demonstraci proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů. "Nemusíme do naší země zatahovat konflikty, které se Francie netýkají," vysvětlil. Policie už při neohlášeném protestu nedaleko amerického velvyslanectví v Paříži zadržela o víkendu okolo 150 lidí.

Muslimové považují za urážku zpodobňování proroka Mohameda a o to hůře snášejí, je-li vyobrazen hanlivě nebo s výsměchem. Svět v posledních dnech zachvátila vlna protestů, která se vzedmula kvůli zmíněnému filmu Nevinnost muslimů. Po útocích na americké ambasády v Libyi a Egyptě se demonstrace rozšířily i do dalších zemí. Od minulého týdne si protesty vyžádaly přes 30 mrtvých.

Charia Hebdo

Vedení Charlie Hebdo zveřejnění karikatur hájí s tím, že protesty proti filmu časopis musí sledovat. "Nikdo kvůli tomu o život nepřijde. Kdo zabíjí lidi? My ne. je mi to líto. My nepácháme násilí, jsme jen novináři," řekl šéfredaktor Gerard Biard.

Film Nevinnost muslimů zobrazuje zakladatele islámu proroka Mohameda mimo jiné jako podvodníka a sukničkáře schvalujícího pohlavní zneužívání dětí. Znázorňuje ho při sexu a jako šílence, který volá po masakrech (ukázku z videa lze zhlédnout například zde).

Časopis Charlie Hebdo muslimy rozhořčil už loni v listopadu, když vydal jedno číslo jako zvláštní vydání u příležitosti vítězství islámské strany ve volbách v Tunisku. Jako šéfredaktor byl uveden prorok Mohamed a magazín vyšel pod názvem Charia Hebdo, čímž magazín poukazoval na islámské právo šaría. Redakce listu se pak stala terčem zloby muslimů, útočníci ji i podpálili.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz