Nová Rusnokova vláda, kterou prezident Zeman jmenoval 10. července 2013. | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf Rusnokovy kanceláře: právník, kterému do politiky pomohl Tvrdík

  • 155
Post šéfa kanceláře Jiřího Rusnoka získal Karel Štogl. Cestu k významné funkci si vyšlapával roky. Pracoval pro dva ministry a podporoval Miloše Zemana v prezidentských volbách.

Je 4. ledna 2013. Prima vysílá první duel prezidentských kandidátů. Na jedné straně studia sedí Jan Fischer se svými příznivci, na druhé Miloš Zeman a jeho fandové. Rozvášněné davy se za zády svých kandidátů snaží o hlasitý potlesk měřený hlukoměry. Mezi skandujícími je i Jaroslav Novotný, bývalý poradce Miloše Zemana.

Ten, který byl podezřelý, že v devadesátých letech na pokyn Karla Srby vydíral ředitele konferenčního centra na zámku Štiřín Václava Hrubého. Údajně ho nutil, aby vyrobil kompromitující materiály na exministra zahraničí Josefa Zieleniece.

Hned vedle něj sedí Karel Štogl, se kterým si po celou dobu důvěrně povídá. Právník, kterého Jiří Rusnok postavil do čela své kanceláře.

Právník v politice

Štogl si svou kariéru v sociální demokracii prošlapával dlouhá léta. Vystudovaný právník se sice několik let po škole věnoval praxi, od roku 1999 však už byl tajemníkem Městského úřadu v Mikulově, odkud pochází. Mladý člen ČSSD pak pracoval i na brněnském magistrátu.

Jeho kariéra nabrala nový rozměr, když jej Jaroslav Tvrdík v roce 2002 vytáhl na ministerstvo obrany. Stal se jeho poradcem a získal kontakty v nejvyšší politice. Podle informací MF DNES byl Štogl v úzkém spojení také s dalším velkým příznivcem Miloše Zemana, nynějším jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

"Nechci komentovat své bývalé kolegy, ale přeji mu v této pozici hodně štěstí," řekl ke svému bývalému poradci Tvrdík. Právě v této době se zřejmě Štogl potkal i s Jiřím Rusnokem, který tehdy vedl v sociálnědemokratické vládě ministerstvo průmyslu a obchodu. "Pan Rusnok v něj má velkou důvěru," uvedl člověk, který má k premiérovi blízko.

Když Tvrdík na svůj mandát rezignoval, Štogl byl bez práce. Ale ne na dlouho. Dostal skvělou nabídku: stal se vojenským diplomatem OBSE ve Vídni. Úřednická práce se mu zalíbila, po čase se vrátil a stal se osobním tajemníkem ministra financí Bohuslava Sobotky.

Tajemný muž

I přesto, že se několik let zdržoval v těsné blízkosti nejvyšších představitelů ČSSD, podrobnější informace se o něm od členů strany nedozvíte. "Moc o něm nevím, snad jen, že byl tajemníkem Sobotky, ale pokládám ho za schopného člověka, který plní úkoly, jež mu jsou dány," říká poslanec Jan Hamáček.

A ještě méně zjistíte od vrcholných politiků ČSSD. Zdeňku Škromachovi toto jméno něco říká, Alena Gajdůšková jej ve středu viděla poprvé. Jiří Dientsbier sice Štogla zná, ale nejlepší reference o něm neslyšel. Konkrétnější být odmítá.

Zkušenosti Štogl získával i pod vedením Davida Ratha. Když seděl v čele Středočeského kraje, pracoval Štogl rok a půl na Regionálním operačním programu (ROP) středních Čech. "Dělal vedoucího oddělení regionálních fondů, s jeho prací jsem byl spokojený," říká dnes šéf ROP Tomáš Novotný.

V březnu 2011 z programu odešel a znalosti z něj začal využívat v soukromém sektoru. Pár měsíců působil jako poradce. Na konci roku se však vrátil k advokacii.

Externě už několik let spolupracuje také se senátorem za ČSSD Janem Hajdou, který je zvolen za Břeclavsko. U stejného senátora pracuje také Štoglův otec, je zde zaměstnán jako asistent.

Střídání stráží. Jiří Rusnok vystřídal na Úřadu vlády Petra Nečase:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue