Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karel Křivan: Z klece k nebesům

  14:43aktualizováno  15:22
Moje generace si asi navždy bude pamatovat básničky a říkanky, které jsme se museli učit nazpaměť v hodinách českého jazyka. Mezi ty ikonické patřila slova Jana Nerudy: „Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí, my bychom vzhůru k nebesům, a jsme zde Zemí spjatí.“ Na začátku osmdesátých let měla smutný nádech toho, že asi navždy zůstaneme uzavřeni v kleci Československa, s krátkými výlety na Rujánu či k Černému moři. Ale to při vší úctě nejsou žádná nebesa, že.

| foto: ČTK/imago stock&peopleMediahub

Teď již naštěstí, alespoň zatím, můžeme cestovat kam se nám zlíbí a kam nám dovolí naše povaha a bankovní konto. Leč klecí je stále dost. I v tak svobodném a kreativním povolání jako je reklama a PR. Nevím jak vy, ale já se mnohdy v zasedačkách klientů při prezentacích či obhajobách rozpočtů cítím velmi, ale velmi nesvobodně. Ona věta z úst nejvyššího klienta „tak začneme“ mi v uších zazvoní jako zapadnutí zámku kovových dveří a bez ohledu na báječný výhled z kanceláří movité firmy na Hradčany i s Petřínem a Karlovým mostem, se cítím jaksi omezen na pohybu.

Není tomu tak vždy. Jsou klienti, kteří mě dokáží nadchnout a ke kterým se opravdu těším. A i když mám trému, tak takovou tu hezkou, jako když sedím v letadle, které opouští pražské letiště a já vím, že je dobře, že jsem se na cestu odvážil vydat. I když nevím, kde budu příští noc spát.

Takoví klienti jsou pro mě důležití. Mám to jako Saturnin, který „rozzářil se a řekl, že vždycky touží po tom, aby mu někdo dával rozkazy neobvyklého druhu...“. Je totiž obrovský rozdíl, když vstáváte kvůli tomu, že musíte zaplatit faktury nebo proto, že chcete jiným dokázat, jak hravě zvládnete úkoly „neobvyklého druhu“. A pak jsou lidé, kteří ani nemusí být klienti, a přesto vám pomohou ráno rychleji vystrčit nohy z postele. Pro mě je takovým člověkem Elon Musk.

Já vím, že spousta mých finančně protřelejších přátel má pochybnosti o ekonomických výsledcích jeho nápadů. Jenže ty nápady jsou ... počkejte si, ještě si počkejte ... le-gen-dár-ní. Vyslat do vesmíru elektromobil Tesla Roadsteru, to je jednoduše PR nápad opravdu k nezaplacení. Jeden se tady pachtí každý den, aby mohl klientovy myšlenky či produkty umístit alespoň na zadní stránku nějakého časáku a tenhle fešák jednoduše pošle auto k Marsu. Zabije tím několik much jednou ranou, jak by řekla teta Kateřina, abychom zůstali u Saturnina. Prosté informace o vypuštění lodi do vesmíru dodá onen vzývaný příběh, změní ji v téma diskusí a otočí tak mediální i veřejný zájem dvakrát až xkrát. Lehkost a rozvernost toho nápadu je úžasná. A přitom tak jednoduchá. Navíc hlavním hrdinou všeho je produkt, jak to tak mají klienti rádi.

Nevím, jakým je Elon Musk klientem. Třeba je to otravný šťoura. Ale pro mě zůstává jedním z mála lidí, kvůli kterým budu oslovovat nové a nové potenciální zákazníky. Protože třeba jedním z nich bude nějaký nový Elon Musk. Nevěřím, že se v jeho zasedačce lidé cítí jako v kleci. A to stačí.

ad


Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Soud projednával žalobu Marešové na televizi Nova

Kvůli označení jako \"sestra smrt\" nebo \"vraždící sestra\" žaluje zdravotní sestra Věra Marešová TV Nova. Marešová,...Najdete na iDNES.cz