Lidí přišlo na besedu tolik, že se stěží do sálu všichni vešli. Mnozí museli

Lidí přišlo na besedu tolik, že se stěží do sálu všichni vešli. Mnozí museli sedět na stolech nebo stát. | foto: Pozitivní evoluce

Přeměňme volební systém, nabádal v přeplněném sále miliardář Janeček

  • 52
Sál jihlavského Dělnického domu se v úterý večer zaplnil do posledního místa. Mnozí lidé dokonce stáli nebo seděli na stolech. Diskutovat přijel miliardář a spoluzakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček. Představil tu projekt pozitivní evoluce a diskutoval o problémech současné společnosti.

V sále bylo zhruba 350 lidí. Někteří z nich po celou více než dvouhodinovou besedu stáli, či seděli na stolech. Janeček hovořil s pozvanými hosty, diskuze se však volně prolínala s reakcemi a dotazy diváků v hledišti.

Večer moderoval režisér Petr Vachler. Jako prvního hosta přivítal Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta Václava Havla a spoluzakladatele Občanského fóra. "Janečkův přístup znám, fandím mu. Ale nemůžu říct, že jsem ho spolkl i s navijákem. Myslím však, že je třeba něco zkusit, a pokud se to povede, tak sláva," řekl na podiu Havel.

Dalším hostem byl Stanislav Bernard, spolumajitel humpoleckého pivovaru a spoluzakladatel protikorupčního fondu. "Míra korupce už podle mého přesáhla veškeré přijatelné meze a kazí kvalitu našeho života," vysvětlil na úvod Bernard, proč se do projektu zapojil.

Do křesla pro hosta se posadil i dokumentarista Petr Horký, jenž procestoval řadu zemí a stanul i na severním pólu.

Omezení politické reklamy před volbami by bylo obhajitelné

Zajímavý byl moment, kdy do publika od Vachlera mířil dotaz, kolik lidí se již setkalo s korupcí. Zvedlo se pouze několik rukou. Po chvíli ovšem dokumentarista Petr Horký dotaz Vachlera opravil. "A kdo z vás se s korupcí nikdy nesetkal," tázal se. Ruce v sále se nezvedly téměř žádné.

Diskuze se po diváckém dotazu rozhořela například na téma financování milionových předvolebních kampaní stran. "Dnes lze voliče informovat prakticky zdarma," sdělil muž z publika, který téma otevřel. Zasloužil si potlesk sálu.

Lidé ze zadních řad viděli diskutující na plátně. Z besedy se přenášel i on-line přenos na internetu.

Diskuze se dál ubírala k tomu, jestli by nebylo lepší politickou reklamu před volbami zakázat. "Omezení reklamy před volbami je poměrně radikální možnost, ale v situaci, ve které jsme, a která je skutečně kritická, by to bylo obhajitelné," reagoval Janeček.

"A nebylo by lepší rovnou zakázat politické strany?" ptal se další muž z publika. "Zákazy, ty nikdy nic nevyřeší. Zákazy plodí regulaci a tu zase někdo musí hlídat," reagovala žena z publika za souhlasného kývání trojice diskutujících na podiu.

Podle Janečka by se v dohledné době mohly politické strany přetransformovat v zájmové kluby. "Každý poslanec by mohl být členem i více takových klubů. Poslanci by se sdružovali na základě svých názorů a přesvědčení. Je špatně, že politické strany jsou centra moci a korupce," řekl a sklidil aplaus.

Diskutující na podiu se také shodli, že poslanecká imunita je přežitek.

Někteří kandidáti na prezidenta šanci změnit poměry už měli

Řeč se pak stočila i na prezidentské volby. "Je podivné, že nejvíce šancí na vítězství mají kandidáti, kteří, ačkoliv už měli možnost politiku změnit k lepšímu, tak to neudělali," řekl Janeček na adresu Miloše Zemana a Jana Fischera.

A záhy Janeček ujistil, že do politiky jít nehodlá. "Já do politiky nejdu. Ale jsou lidé, kteří by tam šli, pokud by to mělo smysl," řekl.

Další z posluchaček, žena, která podle svých slov na diskuzi přijela až z Prahy, chtěla slyšet konkrétní cíle a vize, na které podle ní lidé čekají. Janeček pak nastínil svou ideu.

"Jeden konkrétní krok je změna volebního systému. To není triviální proces. Je k tomu potřeba propojení dostatečného počtu lidí, aby vyjádřili svoji vůli a tím se volební systém změnil," řekl Janeček.

"Politici by měli být ti nejlepší, lidé s opravdu dobrými hodnotami vybráni ze společnosti. Dneska je to tak, že to, co je u politické moci, to je ten nejhorší výběr," dodal za dalšího potlesku.

Podle něj by měl volební systém do parlamentu vypadat tak, že by voliči vybírali ve svém okrsku dva kandidáty. Ti by od voliče získali plusový bod. Volič by však měl možnost udělit i dalšímu z kandidátů jeden minusový bod. "Z hlediska logiky demokracie je správně, aby volič mohl říct i co nechce," dodal Janeček.

Diskuzi lidé hodnotili pozitivně. "Přiznám se, že jsem idealismu pana Janečka v první fázi moc nerozuměl. Diskuze mě přesvědčila o tom, že základní hodnoty dané ve společnosti od začátku, jsou ty správné. Jsem zvědavý, jestli se panu Janečkovi podaří změnit systém," řekl pětapadesátiletý Pavel Foltýn z Jihlavy.

"Dlouho jsem hledala nějaký pozitivní názor, se kterým bych se mohla ztotožnit. Netušila jsem ale, že to bude taková výzva pro společnost," dodala padesátiletá Dana Kratochvílová z Jihlavy.

"Byl jsem mile překvapen, protože když si lidé nemohou v sále sednout, o něčem to vypovídá. Kdyby ten sál byl poloprázdný, tak bych byl zklamaný. Odnáším si z diskuze extrémně dobrý pocit, ze zájmu mám velkou radost," dodal po skončení diskuze Janeček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video