Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček | foto: David Neff, MAFRA

Klaus škodí, za velezradu ho odsoudí, věří strůjce žaloby Janeček

  • 1153
Rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause za velezradu potěšilo nejen některé senátory, ale také zakladatele Nadačního fondu proti korupci a hlavního iniciátora žaloby Karla Janečka. Ten v rozhovoru pro MF DNES prohlásil, že věří v její úspěch u Ústavního soudu, a neskrýval své nadšení.

Při pondělním hlasování Senátu bylo pro podání žaloby 38 senátorů, proti se jich postavilo 30. Janeček bezprostředně po hlasování neskrýval své nadšení. "Je to super! Žalobu přijali a ještě s takovou převahou. To je nejlepší možný výsledek," radoval se Janeček (více o hlasování Senátu čtěte zde).

Jeden z nejbohatších Čechů už v minulosti o Klausovi hovořil jako o vrchním zloději, osobní nenávist však k němu podle svých slov nechová. "V devadesátých letech jsem ho respektoval, ale dnes ho vidím jako člověka, který škodí," vysvětluje Janeček.

Žaloba na Klause

Zakladatel sdružení Pozitivní evoluce se k iniciování žaloby na Klause odhodlal po jeho lednové amnestii. Kritizoval zejména propouštění zlodějů a korupčníků, které podle něj nesmí Českem projít bez povšimnutí. "Podlomilo by to důvěru občanů ve spravedlnost a právní stát. Je klíčové, že se proti tomu společnost postavila a přidali se i senátoři, kteří to označili za špatnost," popisuje Janeček.

Podle Janečka šlo o propuštění opravdu velkých zlodějů. Sám hovoří o sedmnácti jménech, která dohromady ukradla miliardy korun. "Tvoří struktury pro společnost nebezpečné," popisuje Janeček některé amnestované.

Janeček si troufne i na odhad verdiktu Ústavního soudu. Věří spíše tomu, že Klause odsoudí pro velezradu. "Bude záležet na tom, jak to bylo s podpisem pana premiéra Petra Nečase pod amnestií. Objevily se informace, které zpochybňují tento podpis, takže vůbec není jasné, kdy ji podepsal a zda je platná," vysvětluje.

Vše o žalobě na Václava Klause za velezraduČtěte v úterý 5. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Po vyhlášení amnestie se okamžitě začalo spekulovat o tom, jak podobným hromadným milostem v budoucnu zabránit. Janeček vidí jedinou možnost - vypuštění aktu amnestie z ústavy. Smysl podle něj mají jen individuální milosti.

Úspěch žaloby může Klause pošpinit

Klaus se k plánu senátorů podat ústavní žalobu vyjádřil už v minulých dnech. "Myslím, že jsou to politické hrátky. Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," reagoval už v minulých dnech na návrh ústavní žaloby Klaus (jeho vyjádření čtěte zde).

Případný úspěch ústavní žaloby u brněnského Ústavního soudu by Klausovi například znemožnil případnou opětovnou kandidaturu na Hrad v budoucnu, připravil by ho o finanční zabezpečení pro bývalé prezidenty, ale hlavně by mu dal u velké části veřejnosti negativní nálepku, která by omezovala jeho šance na úspěch v případě jakýchkoli jiných politických aktivit.

Ty Klaus nevyloučil, ale zatím své plány v politice nerozkryl. Spekuluje se například o možnosti, že by mohl příští rok kandidovat do Evropského parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue