Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk

Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk | foto: Václav Pancer, MF DNES

Kardiochirurg Pirk: Nová metoda boje proti prasečí chřipce je jen pro zdravé

  • 7
Nemocným prasečí chřipkou by mohla pomoct nová metoda. Určena bude zejména mladým lidem, které napadl virus A(H1N1) a způsobil jim závažný zápal plic. Využít by ji podle přednosty kardiocentra pražského IKEMu Jana Pirka mohli jednotlivci, rozhodně není vhodná pro každého.

V jaké fázi se zkoušení nové metody?
My ji nemusíme zkoušet. Je to léta zavedená léčebná metoda, je to jen nová indikace k použití zavedené léčební metody. My ji používáme už léta letoucí v dětské kardiochirurgii u malých dětí, které nemají dovyvinuté plíce, a u dospělých pacientů při těžkých pooperačních stavech, kdy nemocnému selhává třeba i srdce a plíce. Z technického hlediska ji ale můžeme použít za pět minut, to není problém.

Už jste metodu vyzkoušeli na pacientovi s prasečí chřipkou?
Zaplaťpánbůh to nebylo potřeba. Metoda je určená jen pro nejtěžší případy, kdy už nemocným selhávají plíce. Pacient se takzvaně zaintubuje (metoda, kdy je pacientovi zavedena do těla trubička, která mu usnadňuje dýchání - pozn.red.). V případě, že selže tato metoda, připojuje se pacient na toto zařízení, takzvaný oxygenátor. Ne každý pacient, který dostane virový zápal plic, je na něj napojen. Je určen skutečně pro ty nejtěžší případy.

Zdravotní stav je jediným kritériem?
Tato metoda pomáhá zachraňovat jinak zdravé lidi, kteří dostanou těžký zápal plic. Rizikovou skupinou jsou zejména těhotné ženy nebo ženy po porodu. Když budeme mít devadesátiletého dědečka v domově důchodců, který bude jen ležet, budou ho krmit a dostane těžký zápal plic, indikované to u něj nebude. To je člověk, který je na konci svého života. Stejně tak by metoda nebyla indikovaná například u muže s prasečí chřipkou, který zemřel ve vinohradské nemocnici. Zemřel kvůli tomu, že měl leukémii. V takovém případě není nová metoda indikovaná, je určená jen jinak zdravým jedincům.

Kolika lidem by tak nová metoda mohla pomoci?
Odhadem to bude pár jedinců, kteří ji budou potřebovat. V zásadě má tento typ chřipky lehčí průběh než ta sezónní.

Jaké jsou zkušenosti ze světa?
Zkušenosti s přístrojem mají zejména ve Velké Británii a Austrálii. V Anglii jej použili lékaři u 160 pacientů, z nichž 130 se podařilo zachránit.

Na kolik léčba přijde?
Pokud bude pacient na přístroji týden, je to zhruba 250 tisíc korun. To jsou náklady na spotřební materiál a péči, pořizovací náklady přístroje se do této částky nepočítají.

Jak metoda funguje

Nemocnému se odebírá ze žilního řečiště krev, která se v oxygenátoru za pomoci polopropustných membrán okysličuje. Dochází k výměně kysličníku uhličitého a kyslíku, tedy k tomu samému, k čemu dochází v plicích. Odtud se krev vrací zpátky do krevního systému nemocného.

Přístroj funguje místo plic nemocného po tu dobu, než se plíce "vzpamatují". "Přístroj sám o sobě zánět neléčí. Pomůže ale překlenout období, kdy plíce nefungují," upozornil kardiochirurg Jan Pirk. To trvá zhruba týden, doba se ale může prodloužit až na měsíc.

Přístroj má k dispozici IKEM, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze nebo dětské kardiocentrum motolské fakultní nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video