Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kardinála Vlka by mohl vystřídat armádní kaplan Holub

  10:56aktualizováno  10:56
Vatikán hledá nástupce za kardinála a pražského arcibiskupa Miloslava Vlka. Mezi možnými kandidáty se v církevních kruzích objevuje i jméno bývalého hlavního armádního kaplana a současného poradce pro duchovní službu na ministerstvu obrany Tomáše Holuba.

Bývalý hlavní armádní kaplan Tomáš Holub - Tomáš Holub v kapli na základně českých vojáků Šajkovac v Kosovu. | foto: Armáda ČR

"Vnímám to na jedné straně jako ocenění mé práce v armádě a pro armádu a tohoto ocenění si moc vážím. Na druhé straně to však vnímám pouze jako soukromý názor jednotlivců, který není nikterak relevantní," řekl Tomáš Holub.

Výběr je totiž jen a jen v režii Vatikánu. Jako nejpravděpodobnější nástupci se dosud jevili královéhradecký biskup Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, litoměřický biskup Jan Baxant nebo strahovský opat Michael Pojezdný. Ve výčtu duchovních ale nechybí ani jména biskupa Václava Malého nebo právě současného poradce ministra obrany pro duchovní službu Tomáše Holuba.

"Já sám si myslím, že by jím (nástupcem) mohl být Tomáš Holub, kterého známe jako výrazného armádního kaplana," uvedl pro Českou televizi Josef Beránek z České křesťanské akademie.

Holub nastoupil do armády v roce 1996, a to do tehdy právě vznikající Vojenské duchovní služby. Působil jako první vojenský kaplan české jednotky v misích IFOR a SFOR v Bosně a Hercegovině. Po návratu sloužil jako kaplan 4. brigády rychlého nasazení. Až do roku 2006 byl hlavním armádním kaplanem, než se stal poradcem ministra obrany pro duchovní službu.

Papežská nunciatura v Praze by měla do centra katolické církve odeslat tři návrhy. Jméno Vlkova nástupce ale může být nakonec zcela jiné, protože rozhodne sám papež Benedikt XVI. Všeobecně se očekává, že by papež mohl nástupce jmenovat 6. ledna na svátek Tří králů.

Miloslava Vlk byl jmenován kardinálem před patnácti lety. Letos slaví sedmasedmdesáté narozeniny a chce ve své funkci skončit. Chtěl odstoupit už před dvěma lety, ve věku, kdy odchází většina katolických biskupů. Papež Benedikt XVI. ale jeho rezignaci nepřijal a mandát mu o dva roky prodloužil.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz