Kardinál zopakoval výtky vůči politikům hlavně z ČSSD, které se týkají nedořešeného majetkového vyrovnání státu s církvemi.

Kardinál zopakoval výtky vůči politikům hlavně z ČSSD, které se týkají nedořešeného majetkového vyrovnání státu s církvemi. | foto: David Port, MF DNES

Kardinál Vlk zkritizoval politiky, evangelikály čeká modlení za volby

  • 85
Kardinál Miloslav Vlk ostře zkritizoval české politiky, kteří podle něj nectí právo a zákony. Současná krize je podle něj vyústěním celého polistopadového vývoje. Poukazem na ekonomické změny bez morálních hodnot míří i na prezidenta Václava Klause. Evangelíci volí jinou cestu, kvůli volbám se budou modlit a postit.

Miloslav Vlk napsal o ústavní krizi článek na svůj web. V textu se pustil také do komunistů a sociálních demokratů. Voličům vzkázal, aby se poučili z nynější krize, sledovali morálku kandidátů a přehlíželi mnohdy "nesmyslné, naivní a ničím nepodložené sliby".

Kardinál také uvedl, že chování některých poslanců je vedeno osobními zájmy a sobectvím. "Tyto skutečnosti se znovu ukázaly při současné parlamentní krizi - naprostá neúcta k zákonům a právnímu řádu, osobní charakter jednotlivých poslanců, jejich sobectví, v němž sledují jen osobní zájmy.

ODCIZENÍ LIDEM

"Zájem veřejnosti, k jehož hájení byli zvoleni, je jim (poslancům) naprosto cizí," soudí kardinál.

"Zájem veřejnosti, k jehož hájení byli zvoleni, je jim naprosto cizí," napsal Vlk.

Článek s názvem "K ústavní krizi" napsal kardinál už minulý pátek 11. září - den po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil jednorázový zákon, jímž chtěli poslanci umožnit rozpuštění Sněmovny a předčasné volby.

Ve stejný den Sněmovna přijala změnu ústavy a trvale do ní přidala novou možnost, jak rozpustit Sněmovnu. V úterý ale ČSSD, která pro úpravu ústavy v pátek hlasovala, změnila názor a odmítla rozhodovat o rozpuštění Sněmovny.

Kardinál zopakoval výtky vůči politikům hlavně z ČSSD, které se týkají nedořešeného majetkového vyrovnání státu s církvemi. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se sice podařilo dosáhnout dohody na odškodnění ve výši 83 miliard korun pro církev se splátkovým kalendářem na 60 let (s úroky 270 miliard), Sněmovna ji ale hlasy KSČM, ČSSD a bývalého člena ODS Vlastimila Tlustého zablokovala.

Kardinál se zmínil také o sporné novele zákona o náboženské svobodě církví připravené v roce 2001 ministerstvem kultury pod vedením Pavla Dostála (ČSSD). Ústavní soud z ní vyškrtl čtyři podle něho neústavní části.

KARDINÁL VLK O KRIZI

Celé vyjádření Miloslava Vlka na kardinálově webu

Ministerstvo nicméně zpracovalo novou novelu, která podle Vlka znovu obsahuje soudci vyjmuté paragrafy. Parlament ji přesto schválil.

"Znovu to prošlo běžným procesem a (ne)zodpovědní politici se nad neúctou k zákonům a ústavě ani nepozastavili," napsal Vlk. Další novela, která by mohla podle kardinála stav napravit, dodnes leží nepovšimnuta v dolní komoře.

Na současnou politickou situaci nereagují jen katolíci, ale také evangelikálové. Česká evangelikální aliance (ČEA) na svých webových stránkách www.ea.cz informovala o tom, že vyhlašuje den 6. října "dnem půstu a modliteb za volby do Poslanecké sněmovny".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video