Kardinál Vlk prožívá v čele katolické církve jedno z nejobtížnějších období.

Kardinál Vlk prožívá v čele katolické církve jedno z nejobtížnějších období. | foto: Dan Materna, MF DNES

Kardinál Vlk odložil rozhovor na iDNES.cz

Pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk se rozhodl odložit on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz. Důvodem jsou právě probíhající jednání o správě katedrály sv. Víta a přilehlých nemovitostí. Kardinál slíbil, že odpoví na otázky čtenářů ve chvíli, kdy jednání zdárně skončí.

Složitá jednání, která pokračují dnes, se zřejmě potáhnou ještě několik dnů.

"Jednání o katedrále se protahují, tento týden obě strany předloží své představy, jak celou situaci řešit," sdělil sekretář kardinála Tomáš Roule.

Zároveň sdělil, že právě tato jednání jsou důvodem, proč Miloslav Vlk dnes nemůže odpovídat na otázky čtenářů.

"Ve chvíli, kdy celá jednání skončí, bude mít pan kardinál čas na otázky čtenářů," potvrdil sekretář Roule.

Jednání o navrácení katerály začala minulý týden, definitivní rozuzlení ale ještě nepřišlo. Zástupci katolické církve a prezidentské kanceláře hledají především shodu na tom, jak by společně katedrálu spravovali. - více zde 

Češi se obrátili k víře zády
Spory kolem  katedrály sv. Víta přicházejí v době, kdy pražský arcibiskup a kardinál Miloslav Vlk zřejmě už brzy opustí post nejvyššího představitele katolické církve v Česku. Bude mu 75 let, což podle církevních zvyklostí většinou znamená důchod.

Konec své arcibiskupské služby si ale Miloslav Vlk jistě představoval jinak. Po celoživotní práci se chystá na důchod ve chvílích, kdy probíhá jeden z největších sporů mezi státem a katolickou církví.

K tomu všemu končí Vlkova mise v době, kdy se jen potvrzuje, že Češi patří k nejateističtějším národům na světě. V Evropské unii jsou dokonce na posledním místě.

Přitom pád komunismu a příchod svobody na konci roku 1989 přinesly církvi naději, že se jí podaří Čechy oslovit. Kardinálem byl v té době legendární František Tomášek, který patřil společně s mnoha věřícími k těm, kteří se o znovunabytou svobodu zasloužili nejvíc.

Kardinál chce, aby papež přijal jeho demisi
Miloslav Vlk zažil, podobně jako velká skupina duchovních, za komunistického režimu tvrdou perzekuci. Dva roky po vysvěcení za kněze v roce 1968 ho státní úředníci překládali za trest do různých malých farností.

V roce 1978 mu byl odňat státní souhlas k výkonu kněžské služby, v následujících letech se mimo jiné živil umýváním oken. V roce 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem, o rok později pražským arcibiskupem a nástupcem kardinála Tomáška.

"Rád bych šel do důchodu ihned," svěřil se před několika dny Miloslav Vlk, který oslaví 75 let letos v květnu.

V té chvíli bude putovat podle kodexu církevního práva k papeži jeho demise. Na papeži poté bude, zda ji přijme nebo ne. "Budu žádat Svatého otce, aby ji přijal," dal se už slyšet Vlk. -více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video