Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kardinál: Jan Pavel II. se loučil se životem

  12:48aktualizováno  12:48
Papež Jan Pavel II. je možná na samém konci života. Připouštějí to i vysocí představitelé katolické církve, kteří se v neděli účastnili mše ve francouzských Lurdech. Čtyřiaosmdesátiletému papeži, který trpí Parkinsonovou nemocí, chvílemi selhával hlas a docházel dech.

INFOGRAFIKA:
PAPEŽ JAN PAVEL II.

"Jeho zdraví se vážně zhoršilo," domnívá se belgický kardinál Godfried Danneels.

Kardinál přikládá velký význam papežovu výroku, že svou pouť v Lurdech ukončí. "Mohl tak vyjádřit dvě věci. Tak tomu alespoň jeho posluchači rozuměli. Bylo to jako rozloučení s Lurdy a možná i s životem," řekl Danneels v rádiu VRT.

Slova o "konci pouti" prý mohla symbolizovat "něco hlubšího". "Nemusí to znamenat, že se tak stane zítra nebo za měsíc, ale že si papež uvědomuje blížící se konec," dodal kardinál. Podle něho byla nedělní mše jednou z nejdojemnějších.

Viditelně unavený papež sloužil mši před dvěma sty tisíci věřících poblíž baziliky postavené na místě, kde se v roce 1858 údajně zjevila Panna Maria venkovskému děvčeti a pozdější svaté, Bernadette Soubirousové.

Papež v sobotu odpoledne navštívil jeskyni, kde svatá Bernadetta Pannu Marii viděla. Po Lurdech se pohyboval většinou v pojízdném křesle, při modlitbě před jeskyní ale poklekl. Po chvíli však zavrávoral a museli ho zachytit asistenti.

Cesta do Lurd, které jsou nejnavštěvovanějším poutním místem katolíků v Evropě, byla papežovou 104. cestou do zahraničí a osmou do Francie. Mnoho spekulací o zdravotním stavu Jana Pavla II. vyvolala už loňská návštěva Slovenska.

Papež byl v září tak slabý, že za něj většinu projevů museli číst asistenti. Mnozí lidé pak na prvního představitele římskokatolické církve apelovali, aby už vysilující zahraniční cesty nepodnikal.

Papež Jan Pavel II. se ve francouzských Lurdech kryje před ostrým sluncem. Podle některých představitelů církve se jeho zdraví výrazně zhoršilo. (15. srpna 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makaci na Floridě roznášejí nebezpečný typ herpes viru, zjistili vědci

Makak rhesus

Správci národní parků v americké Floridě v reakci na nejnovější studii přírodovědců zvažují odchycení všech makaků....

Nejsem rasista, prohlásil Trump. Chce dohodu o ochraně imigrantů

Donald Trump na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v...

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že není rasista. Řekl to v souvislosti s nedávnými výroky o Haiti a Africe....

Městečko u Jeruzaléma metropolí Palestiny? Abbas tajemnou nabídku odmítl

Městečko Abu Dis na Západním břehu Jordánu bezprostředně sousedí s Jeruzalémem....

Městečko Abu Dis na dohled od Jeruzaléma by se mohlo stát metropolí samostatné Palestiny. Nabídku vzdát se východního...

Najdete na iDNES.cz