Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duka už chce od restitucí klid. Bobošíková žádá Klause, ať je zarazí

  12:29aktualizováno  12:29
Podle kardinála Dominika Duky dává přijetí zákona o církevních restitucích základ k dobrým vztahům mezi náboženskými organizacemi a státem. Těší se, že od nich už "bude mít pokoj". Boj proti restitucím však ještě nevzdává Jana Bobošíková, v dopise žádá prezidenta Václava Klause, ať vyrovnání zarazí.

„Jsem rád, že byl složitě vyjednaný kompromis nakonec schválen,“ ocenil přijetí zákona o restitucích kardinál Dominik Duka. | foto:  David Neff, MAFRA

"Přijatý zákon dává jasný základ k dobrým vztahům mezi církvemi a státem. Vždy jsem zdůrazňoval kooperační model, tedy vzájemnou spolupráci, která už v mnoha směrech existuje - nemocnice, školy, armáda, policie - a teď bude moci být posílena," napsal Duka.

Církve a náboženské společnosti podle zákona dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard. Zároveň bude sedmnáct let trvat přechodné období, během kterého se bude snižovat církvím příspěvek od státu. V roce 2030 by měly být církve zcela soběstačné.

Kritici restitucí zpochybňují jak výši vynaložených peněz (argumentují ekonomickou krizí), skutečnost, že k penězům přijdou novodobě registrované církve, které vznikly až po komunistickém záboru majetku, nebo hrozící prolomení hranice roku 1948.

Duka jako nejvýše postavený katolík v zemi pochopitelně jejich pohled nesdílí. "Jsem rád, že byl složitě vyjednaný kompromis nakonec schválen a zároveň chovám naději, že tentokrát už budu mít od otázky takzvaných církevních restitucí po více než 20 let konečně pokoj," oddechl si kardinál a pražský arcibiskup na svém profilu na Facebooku. Za své vyjádření připojil "smajlík".

Citace z dopisu Jany Bobošíkové Václavu Klausovi

  • "K žádosti mě vede nejen dlouhodobý nesouhlas s podobou zákona, ale také nechuť předsedů koaličních stran dát Vám osobní garance, kterými jste svůj případný podpis zmíněného zákona podmínil."
  • "Z dostupných informací vyplývá, že jste požadované osobní garance od předsedů koaličních stran neobdržel. Odpověděli Vám pouze předseda ODS Petr Nečas a předsedkyně LIDEM Karolína Peake, a to výčtem odkazů na paragrafy nebo na tvrzení třetích osob, tedy bez jakýchkoliv osobních záruk, které by se vztahovaly jen a jen k nim."
  • "Mám na mysli konkrétní garance ve smyslu vyvození osobní zodpovědnosti, které by se dotýkaly v případě obávaného prolomení restituční hranice jejich funkčního postavení ve vládě nebo v Parlamentu ČR, popřípadě jejich majetkových poměrů."
  • "Jak vyplývá z dostupných informací, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na Váš dopis vůbec nereagoval."

Restituce hájí i generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. "Je to dobrá zpráva pro všechny. Pro lidi, kteří už dál nebudou muset platit církve ze svých daní. Pro obce, kterým dosud bránil v rozvoji blokační paragraf, a nyní se budou moci dále rozvíjet. Pro ty, kdo využívají církevních sociálních služeb a školských zařízení," uvedl v tiskovém prohlášení.

Lídři vlády se nezaručili funkcí či majetkem, vadí Bobošíkové

Ostře proti restitucím vystoupila předsedkyně neparlamentní Suverenity a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková. Prezidentovi Václavu Klausovi napsala otevřený dopis, v němž ho žádá, aby zákon o restitucích v žádném případě nepodepisoval.

V dopise prezidentovi vysvětluje, že jí k této žádosti vede "nejen dlouhodobý nesouhlas s podobou zákona, ale také nechuť předsedů koaličních stran dát Vám osobní garance, kterými jste svůj případný podpis zmíněného zákona podmínil".

"Mám na mysli konkrétní garance ve smyslu vyvození osobní zodpovědnosti, které by se dotýkaly v případě obávaného prolomení restituční hranice jejich funkčního postavení ve vládě nebo v parlamentu, popřípadě jejich majetkových poměrů," stojí v jejím dopisu, který iDNES.cz získal jako první.

Jan Veleba, předseda Agrární komory ČR.

Restituce kritizoval také nově zvolený senátor a prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. "Bojím se, že porci té části restitucí, která bude hrazena veřejně, tato země nezvládne a tudíž bude ve státním rozpočtu ještě méně peněz, než tam je teď," uvedl v chatu se čtenáři iDNES.cz (chat najdete zde).

Veleba také uvedl, že církevní restituce změní nájemní vztahy na asi 70 tisících hektarech půdy. V souvislosti s finanční zátěží varoval před kolapsem, který by svým vlivem přesáhl oblast zemědělství.

Jiří Dienstbier sleduje předběžné výsledky ve volebním štábu ČSSD (13. října

Další z kandidátů na hlavu státu senátor Jiří Dienstbier uvedl, že vláda opírající se o "vratkou většinu, kde již pořádně nikdo neví, kdo je koaliční partner a kdo přeběhlík" se schválením restitucí a kompenzace vysmívá lidem v České republice.

"Jako prezident bych takový zákon nikdy nepodepsal, protože porušuje ústavní princip rovnosti všech před zákonem," uvedl Dienstbier.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz