Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karásek chce do Senátu, Kavan půjde na pracák

  13:55aktualizováno  13:55
Sněmovna bude v příštím volebním období ochuzena o plamenné výroky proti potratům lidoveckého poslance Jiřího Karase či proti kouření, které pronášel jeho stranický kolega Josef Janeček. Ani u stran, které nakonec ve Sněmovně zasednou, totiž neuspěli někteří mediálně známí poslanci.

Svatopluk Karásek chce vyměnit místo ve Sněmovně za křeslo v Senátu. | foto: Dan Materna

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ:
DOKUMENT: Sněmovní lavice opustí 91 poslanců

Jiřímu Karasovi, bojovníkovi proti potratům či registrovanému partnerství, který se o mandát ucházel na Vysočině, nepomohlo do Sněmovny ani druhé místo na kandidátce.

"Jsem ale hrdý na to, že lidovci z Vysočiny měli druhý nejlepší výsledek," řekl MF DNES. Bývalý zootechnik a vzděláním právník zatím nechce prozradit, co bude dělat. "Doma na otomanu sedět nezůstanu," tvrdí.

Pracovitý křesťanskodemokratický politik Josef Janeček se proslavil bojem proti kouření. Kandidoval ve Středočeském kraji, kde uspěla jen "jednička" Vlasta Parkanová. Janeček původně pracoval jako zubař. "Chvíli se teď budu vzpamatovávat," prohlásil v neděli.

Do Sněmovny se nedostal ani bývalý sociálnědemokratický ministr dopravy Jaromír Schling. Na Vysočině uspěli čtyři sociální demokraté. Schling skončil až na pátém místě. "Voliči rozhodli, že mám s aktivní politikou skončit a tak se vrátím do podnikatelské sféry," řekl iDNES bez dalších podrobností.

Potomek starobylého šlechtického rodu Jaroslav Lobkowicz, který byl lídrem lidovecké kandidátky v Plzni, se chce nyní věnovat podnikání v zemědělství. Vydělá si tak podle svých vlastních slov víc než v politice.

Ze Sněmovny se budou stěhovat unionisté
Unie svobody ve vrcholné politice strávila téměř deset let. V sobotu se nad ní zavřela voda - do Sněmovny se nedostala. Ti z jedenácti unionistických poslanců, které dosud živila politika, si budou muset hledat jinou práci.

"Přemýšlím o několika možnostech. Jedna z nich je advokacie," řekl předseda strany a končící ministr spravedlnosti Pavel Němec. Další se vrátí ke svému podnikání. Je mezi nimi i šéf poslanců Vlastimil Ostrý, spolumajitel několika brněnských restaurací. Unionistický místopředseda František Pelc věří, že se udrží v čele Agentury ochrany přírody a krajiny.

S Unií svobody odcházejí z vysoké politiky i ministr obrany Karel Kühnl nebo poslanec Zdeněk Kořistka. O Kühnlovi agentura ČTK spekuluje jako o budoucím velvyslanci v Japonsku. On sám však iDNES tuto informaci vyvrátil.

"Nechystám se být velvyslancem v Japonsku," řekl. "Ještě nejsem rozhodnut, co bude dál, protože sice už nezasednu v Poslanecké sněmovně, ale na ministerstvu zůstanu, dokud nebude zvolena nová vláda, což může trvat dlouho," dodal.

"Teď budeme mít schůzi předsednictva, pak republikový sjezd, tam situaci vyhodnotíme a uvidíme, co bude dál," odpověděl Kühnl na otázku, jestli neuvažuje o uskutečnění svých politických ambicí v jiné straně.

Karásek a Fischerová chtějí do Senátu
Na Unii svobody už napříště nespoléhá Táňa Fischerová. Na podzim chce kandidovat do Senátu. "Nebude to už za Unii, ale nejspíš za Hnutí zelených. Teď si dám ale určitě dva měsíce prázdnin, potřebuji si odpočinout. Nevylučuji, že přijmu nějaké drobnější úkoly ve svém původním oboru - herectví. A pokud nevyjde Senát, budu se herectví asi zase věnovat naplno," prozradila Fischerová.

V Senátu by rád zasedl i její kolega Svatopluk Karásek. "Budu kandidovat v místě svého bydliště - na Praze 12. Do té doby chci dát dohromady menší liberální strany, které dříve neuspěly a udělat z nich Liberální alianci. Měla by do ní patřit ODA, Unie svobody, Cesta změny a další," vysvětlil Karásek. Dodal, že než bude zvolena nová vláda, zůstává zmocněncem vlády pro lidská práva.

Kavan: Přihlásím se na Úřad práce
Kromě těch, kterým voliči mandát neprodloužili, jsou tu také téměř čtyři desítky těch, kteří se rozhodli již nekandidovat. Ti na Úřad práce spěchat nemusí, ze Sněmovny totiž odejdou s tučným odstupným ve výši pětinásobku měsíčního platu. - více zde

Kromě ministryně školství Petry Buzkové, místopředsedkyně Sněmovny Jitky Kupčové či členky mediální komise Kateřiny Dostálové je to také někdejší ministr zahraničních věcí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Právě ten se ale na "pracák" chystá.

"Dostal jsem sice nabídku od jedné newyorské univerzity, abych tam rok přednášel, ale zatím jsem to nepřijal, protože doufám, že najdu něco na území České republiky. Přece jenom jsem v zahraničí strávil už dost času. V tuto chvíli se soustředím na to, abych vyhrál soudní spor týkající se mé bezpečnostní prověrky," sdělil Kavan iDNES.

Dodal, že politiku opustit nehodlá. "V ČSSD budu i nadále aktivní a nevylučuji, že budu za tři roky kandidovat do Evropského parlamentu."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz