Německý poslanec Karamba Diaby před předvolebním plakátem v Magdeburgu. (23. září 2013) | foto: Profimedia.cz

Nejsem váš negr. Německý politik poslal policii na rasisty z internetu

  • 386
Německý sociálnědemokratický poslanec Karamba Diaby podal trestní oznámení na diskutéry, kteří o něm na Facebooku krajní pravice psali rasistické komentáře. Diaby je prvním černošským poslancem v Bundestagu a na nenávistné poznámky je zvyklý. Situace je však podle něj čím dál horší a lidé už se ani nebojí psát „hejty“ pod svým pravým jménem.

Komentáře se objevily pod postem krajně pravicové Národní demokratické strany (NPD). Ta v pondělí na svém facebookovém profilu zveřejnila fotografii předvolebního billboardu, na kterém je poslanec Diaby, dlouhodobý člen německé sociální demokracie (SPD).

„Zástupce německého lidu podle SPD. Kdo nás zradil? Sociální demokraté,“ napsala k fotografii NPD a pod příspěvkem se rozjela diskuze v podobném duchu, do které se zapojilo přes pět set lidí. „Vypadá to, že ten plakát je už poměrně dlouho na slunci,“ napsal například uživatel Karl Grosse. Další zase zpochybňovali, zda může být původem Senegalec poslancem v Německu.

Německý ústavní soud odmítl zakázat krajně pravicovou stranu NPD

Desítky dalších se poslance naopak zastávaly.

Téměř čtyři sta lidí příspěvek sdílelo a na tlačítko „to se mi líbí“ kliklo přes 1,2 tisíce lidí. Nejurážlivější poznámky administrátor profilu NPD smazal, Diaby se přesto rozhodl podat trestní oznámení a na svém profilu k příspěvku NPD připsal odpověď, ve které si vypůjčil název nedávného dokumentu režiséra Raoula Pecka o historii rasismu ve Spojených státech: „Všem rasistům: Nejsem váš negr!“

My jsme zákon neporušili, brání se krajní pravice

„Černá opice, zrádce a slovo začínající na N jsou jen některé z aktuálních urážek na Facebooku strany NPD pod příspěvkem s mým předvolebním plakátem,“ pokračuje poslanec s tím, že ani barva pleti nebo země původu nerozhoduje o tom, kdo se stane členem parlamentu. „Pouze občané této země, kteří jsou z ohromující většiny pro otevřenou solidární společnost. Nenechám se zastrašit a nevzdám svou práci ze solidarity této společnosti,“ dodal.

Právník NPD Peter Richter pro německý list Deutsche Welle uvedl, že strana neporušila žádný zákon. „Přestože původní facebookový post nemusí potěšit jisté lidi, není právně napadnutelný. Jakýkoliv postižitelný komentář NPD smazala,“ poznamenal.

Původní příspěvek NPD, pod kterým se začaly množit rasistické komentáře:

21.srpna 2017 v 09:36, příspěvek archivován: 24.srpna 2017 v 13:28

„Deutsche“ Volksvertreter nach heutigem SPD-Verständnis.

To však podle Diabyho na věci nic nemění. „Mám dojem, že se lidé těmito rasistickými komentáři snaží zastrašit demokraty, utišit je. Pro mě je důležité, že něco takového nemůžeme jen tak přejít. Musíme to brát vážně a postavit se tomu. Chtěl jsem, aby bylo jasno, že lidé věřící v této zemi nezůstanou zticha,“ podotýká Diaby s tím, že svoboda projevu je jistě důležitá, stejně tak ale i lidská důstojnost.

Dodal, že si na nenávistné poznámky na sociálních sítích za svou politickou kariéru už zvykl, situace se však v posledních letech zhoršuje. Lidé se už podle něj ani neobtěžují schovat za internetovou přezdívku. „To je na tom nové. Lidé začali vnímat internet jako prostor, kde nevládne zákon. Což je přesně důvod, proč proti tomu musíme něco udělat,“ míní Diaby.

Šestačtyřicetiletý Diaby se narodil v Senegalu a coby sirotek získal v roce 1985 studijní stipendium ve východoněmeckém městě Halle. Tam vystudoval chemii a v oboru geoekologie získal doktorát. V tomtéž městě byl pak v letech 2009 až 2015 radním za SPD. Do Bundestagu byl zvolen před čtyřmi lety jako první poslanec tmavé pleti a nyní v něm předsedá výboru pro lidská práva a humanitární pomoc.

24. srpna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video