Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karadžiče chtějí lapit i bosenští Srbové

  17:39aktualizováno  17:39
Mladen Ivanič je připraven zadržet Radovana Karadžiče. Nabídka premiéra bosenské Republiky srbské se objevila po dvou neúspěšných operacích mezinárodních stabilizačních sil SFOR. Bývalého předáka bosenských Srbů, viněného z genocidy a válečných zločinů, podporují nové plakáty na jihovýchodě Bosny, kde vojáci Karadžiče hledali. NATO vyvrací zprávy, že Karadžiče předem varoval francouzský důstojník. Po jeho druhu, generálu Mladičovi, se slehla zem.
Plakáty na podporu Karadžiče

Plakáty na podporu Karadžiče - Bosenský Srb si prohlíží papíry vyjadřující podporu bývalému bosenskému předákovi Radovanu Karadžičovi. Jeho obdivovatelé jimi přelepili plakáty, slibující odměnu 5 milionů dolarů za dopadení Karadžiče a Ratka Mladiče, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a genocidy. (5. března 2002) | foto: Reuters

"Jsem přesvědčen, že většina policistů, hlavní ministerstva a členové vlády jsou rozhodnuti Karadžiče zadržet," řekl Mladen Ivanič. Předseda bosenskosrbské vlády ale přiznal, že není jisté, zda se Karadžič pohybuje po území Republiky srbské.

Zadržování osob obžalovaných Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) a zejména Radovana Karadžiče bude podle Ivaniče obtížné.

"Pro to, abychom ho zadrželi, máme ve všech směrech málo prostředků, jak politických, tak materiálních a hlavně finančních. Myslím si, že pokud někdo má zprávy o místě, kde se skrývají podezřelí, měli bychom o tom být informováni. Nyní nám nikdo žádnou informaci v tomto smyslu neposkytl," konstatoval Ivanič.

Operace neúspěšné, Ivanič neinformován
SFOR podnikly dvě neúspěšné operace na území Republiky srbské u hranic s Černou Horou. Zadržet Karadžiče se vojákům nepodařilo.

NATO prohlásilo, že je připraveno ve stíhání pokračovat. Severoatlantická aliance zároveň odmítla zprávy, podle nichž operace ztroskotala, protože o ní informoval místní policii francouzský důstojník mírových sil. "Je to spekulace," míní NATO

Bosenskosrbský premiér si postěžoval, že nebyl o operaci SFOR informován předem. "Je to nedostatek důvěry v místní úřady, což nepovažuji za dobré znamení," tvrdí Ivanič.

MLADIČ ÚSPĚŠNĚ UNIKÁ

Šéf jugoslávské diplomacie Goran Svilanovič neočekává, že v brzké budoucnosti bude zatčen někdejší vrchní velitel bosenskosrbských ozbrojených sil Ratko Mladič. Generál, jehož Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil mimo jiné z genocidy, se prý ani nenachází na území Jugoslávské svazové republiky. "Co se týče vlády JSR a jejího vztahu k Mladičovi, neočekáváme, že se stane cokoli zvláštního do konce března," řekl jugoslávský ministr zahraničí. Hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponteová nedávno tvrdila, že Mladič se skrývá v blízkosti Bělehradu, kde jej chrání jugoslávská armáda. Del Ponteová vyvíjela na jugoslávské orgány nátlak, aby Mladiče zatkly.

Karadžiče podporují nové plakáty
V oblasti kolem Foče na jihovýchodě Bosny, kde mírové jednotky podnikly akce k zadržení Karadžiče, se objevily plakáty na podporu tohoto bývalého bosenskosrbského prezidenta.

"Budeme bránit svého bratra Radovana až do smrti a až do posledního soudu," uvádí se na plakátech doplněných o černobílou Karadžičovu fotografii.

Plakáty jsou nalepeny místy tak, že z pod nich vyčuhují zbytky oznámení vypisujících pětimilionovou odměnu v dolarech za informace vedoucí k zadržení Karadžiče a bývalého šéfa bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, který je rovněž obviněn z válečných zločinů. Tyto plakáty, které počátkem roku vylepili po celé zemi vojáci SFOR, byly většinou strhány.

Předák budí stále velké sympatie
Radovan Karadžič má v Republice srbské velké sympatie. Jeho Srbská demokratická strana, kterou počátkem devadesátých let založil, je stále první stranou v parlamentu.

"Pokud bude zadržen, budou na to reakce. Nemyslím si ale, že by tyto reakce byly tak silné, že by způsobily příliš mnoho problémů. Ale ocitneme se ve velmi obtížné politické situaci," varoval Mladen Ivanič.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz