Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní soud zprostil Karadžiče jednoho ze dvou obvinění z genocidy

  14:29aktualizováno  14:29
Mezinárodní tribunál zprostil bývalého vůdce bosenských Srbů Karadžiče viny v jednom ze dvou bodů obžaloby týkajících se genocidy. Žalobcům se nepodařilo shromáždit dost důkazů v kauze páchání zvěrstev v bosenských městech mimo Srebrenici.

VÁLEČNÍ ZLOČINCI. Vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič (vlevo), vrchní velitel srbské armády Ratko Mladič (uprostřed) a Goran Hadžič, prezident Republiky Srbská Krajina. (19. ledna 1993) | foto: AP

Jedna z hlavních postav jugoslávské války z devadesátých let dvacátého století je mimo jiné viněna z podílu na masakru ve Srebrenici, dlouhodobého ostřelování Sarajeva, věznění pracovníků OSN a původně i právě genocidy v dalších bosenských městech.

Karadžič všechna obvinění popírá a tvrdí, že o většině z hrozných činů ani nevěděl. Celkem proti němu bylo vzneseno jedenáct obvinění. Nedávno požádal o zproštění ve všech bodech obžaloby.

V případě zvěrstev, jichž se srbské jednotky dopouštěly v bosenských městech, byl obvinění skutečně zproštěn, informovala agentura AP.

Podle soudců Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se žalobcům nepodařilo shromáždit dostatek důkazů pro obžalobu z genocidy v bodě týkajícím se událostí, jež se v bosenských městech děly na začátku války z let 1992 až 1995.

Srbské jednotky tam tehdy vraždily ve velkém, vyháněly a pronásledovaly místní muslimy (nyní Bosňáci) a Chorvaty.

Karadžič se ale bude muset před soudem zodpovídat ze druhého obvinění z genocidy. Srebrenici, kde srbské jednotky v červenci 1995 povraždily na osm tisíc muslimských mužů, má totiž stále v seznamu obvinění. Jak připomíná ČTK, šlo o nejhorší masakr, jaký byl v Evropě spáchán od skončení druhé světové války.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz