Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karadžič se odmítl vyjádřit k nové žalobě, proces v Haagu přesto začne

  15:36aktualizováno  15:52
Někdejší bosenskosrbský předák Radovan Karadžič se dnes znovu odmítl vyjádřit ke své vině v případě obžaloby, které čelí před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. V procesu mu hrozí trest za genocidu a válečné zločiny.

Radovan Karadžič u haagského soudu (3. března 2009) | foto: Reuters

Podle nově zpracované obžaloby, ke které měl dnes Karadžič podat své vyjádření, se bývalý předák bosenských Srbů hned ve dvou případech dopustil genocidy. V dalších devíti případech je viněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Žalobci ve spisu zredukovali počet míst, kde se Karadžič měl zločinů dopustit. Snaží se tak proces urychlit. Rada bezpečnosti OSN totiž plánuje, že haagský tribunál do konce roku 2010 zruší.

Karadžič se ke své vině či nevinně odmítl vyjádřit. "Tento soud nemá právo mě vyslýchat, nehodlám se vůbec vyjadřovat," uvedl během dnešního slyšení.

Předsedající soudce Iain Bonomy proto po deseti minutách slyšení ukončil. Proces tak začne s tím, že v souladu s pravidly instituce bude v záznamech zapsáno, že se Karadžič cítí nevinen ve všech bodech obžaloby.

Masakr v Srebrenici

Bývalý předák bosenských Srbů se odmítl vyjádřit ke své vině už loni v srpnu. Dnešní předběžné slyšení bylo svoláno, protože žalobci proti němu rozšířili obvinění.

Všechny články ke Kauze Radovana Karadžiče

Původní podoba žaloby pocházela z roku 2000 a vinila Karadžiče z jedenácti zločinů spáchaných za války v Bosně v letech 1992 až 1995. - čtěte Karadžič se ke své vině nevyjádřil, posoudí ji haagský tribunál

Tím nejhorším, co Karadžič podle Haagu spáchal, je masakr osmi tisíc civilistů ze Srebrenice v červenci 1995, považovaný za největší zvěrstvo od konce 2. světové války na území Evropy.

Mezi těžké Karadžičovy zločiny patří také 43 měsíců trvající obléhání a ostřelování bosenského hlavního města Sarajeva.

Tajná dohoda s Američany?

Karadžič během soudních stání opakovaně tvrdil, že se mu léta dařilo unikat spravedlnosti díky tajné dohodě s americkým vyjednavačem Richardem Holbrookem. Ten mu údajně slíbil imunitu, pokud se stáhne z veřejného života a neohrozí nastolení míru v Bosně. - čtěte Karadžič chce přístup ke smlouvě s Holbrookem, dokáže prý tajnou dohodu

Holbrooke podle něj tajnou dohodu odmítá, protože usiluje o jeho smrt. Američtí diplomaté takovou dohodu několikrát odmítli. - přečtěte si Karadžičovi jsme nic neslíbili, hájí se Američané

Třiašedesátiletý Karadžič byl zadržen v červenci srbskými tajnými službami po třinácti letech na útěku. Před haagským tribunálem se hájí sám. Hrozí mu až doživotní trest.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz