Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karadžič musí zaplatit obětem válečných hrůz 4,5 miliard dolarů

  10:22aktualizováno  10:22
Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič, který je na útěku před soudním stíháním, musí zaplatit obětem válečných hrůz v bosenské občanské válce pokutu a odškodnění v celkové výši 4,5 miliardy dolarů (180 miliard korun). Rozhodl o tom v pondělí newyorský soud, který dal zapravdu žalobě třinácti žen a deseti mužů, z nichž však ani jeden nebyl v soudní síni při vynesení rozsudku přítomen.

"Je velmi důležité, že Spojené státy v této záležitosti jednají a nečekají až na mezinárodní trestní tribunál OSN v Haagu," prohlásil soudce Peter K. Leisure. Před haagský tribunál by měl být Karadžič předveden za zločin genocidy, kterého se dopouštěly za jeho úřadování jednotky bosenských Srbů proti bosenským muslimům a Chorvatům.

Obžaloba se opírala o 221 let starý americký zákon, podle něhož mohou cizinci stíhat zahraniční činitele a občany za porušování mezinárodního práva.

Žalobci soudu uvedli případy hrubého porušování lidských práv včetně genocidy, mučení, znásilňování, poprav, válečných zločinů a etnického čištění zaměřeného na vypuzení nesrbského obyvatelstva z částí Bosny a Hercegoviny.

Rozhodnutí newyorského soudu přišlo pouze několik týdnů poté, co byl Karadžič odsouzen za škody, napáchané pod jeho vedením bosenskými Srby na tamních muslimských ženách.

Karadžič soudní procesy zpochybňuje
S pomocí svých newyorských právníků Karadžič protahoval proces čtyři roky. "Jak můžete vůbec doufat, že naleznete pravdu nebo učiníte zadost spravedlnosti či ochraně práv lidí dalekých národů? Skutečně věříte tomu, že když napuncujete značku amerického dolaru k lidským tragédiím ve světě těmito bezduchými soudními výroky v jednostranných soudních procesech, že to je krok k míru nebo spravedlnosti?" napsal Karadžič soudu.

Oba soudy, srpnový i ten současný, pracovali s výpověďmi svědků, kteří přijeli z Bosny a anonymně před soudem vypovídali. Popisovali natolik hrůzné zážitky, že hlavní porotce Bill Walters sdělil, že trpěl nočními můrami.

Svědci vylíčili otřesné zkušenosti jako genocidu, mučení, znásilňování, etnické čistky. Dvanáctiletá dívka, která nyní žije v Chicagu, vypověděla, jak jí při minometný útok utrhl nohu, když jí bylo pět let. Svědkové popsali znásilňování, vraždění rodinných příslušníků přímo před jejich očima. Muži sdělili, že byli nuceni k vzájemnému sexu, bylo jim nařízeno pít motorový olej. Jeden svěděk vypověděl, jak srbští vojáci uřízli jednomu muži hlavu a hráli s ní fotbal.

Walters sdělil, že výše odškodného pravděpodobně nikdy nebude zaplacena, ale že je důležité, aby byl tímto rozsudkem vyslán jasný signál, neboť je jasné, že Karadžič je zodpovědený. "Vojáci dělali úplně stejné věci po celé zemi, není vůbec pochyb, že ústřední plán genocidy existoval."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Najdete na iDNES.cz