Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapsa od saka plná užitečných informací

aktualizováno 
- Palmtop je věc, která vypadá jako elektronický diář, říká se jí však kapesní počítač. Ve skutečnosti však není ani jedno, ani druhé: oproti diáři je moc chytrá, oproti počítači přece jen trochu hloupá. To však nic nemění na tom, že se za určitých okolností může hodit.
Od skutečných počítačů se palmtopy (kromě rozměrů) liší především jednou zásadní věcí: pracují jen s několika programy, jejichž sortiment je víceméně dán výrobcem. Nejčastěji jde o zjednodušené verze běžných typů programů: databáze kontaktů, textový editor, tabulkový procesor, hodiny, kalkulačka, sem tam nějaká ta jednoduchá hra... S představou, že si sem nahrajete svůj oblíbený textový editor, tabulkový procesor či jiný program, se můžete rozloučit.
K tomu ostatně palmtopy (někdy se jim říká také handheldy) ani nejsou určeny. Jejich hlavním posláním je práce, která se dá nejlépe pojmenovat jako sběr dat v terénu. A to díky svým doslova a do písmene kapesním rozměrům umějí opravdu dobře.
PRACOVNA NA ULICI
Palmtop a notebook (případně subnotebook, což je zjednodušeně řečeno velmi malý notebook) tedy představují dvě zcela rozdílné věci - byť jsou oba určeny pro práci na cestách. Zatímco notebook je počítač se vším všudy, palmtop toho ve srovnání s ním umí dost málo. Jenže se vejde do kapsy a není problém jej pohodlně otevřít a pracovat s ním třeba i za chůze po ulici.
To má celou řadu výhod. Můžete se například rychle podívat na displeji do poznámek či údajů, které jste si pořídili dřív. Především však je možné si poznamenat nově ujednaný čas schůzky, nápad, který se vám náhle vylíhl v hlavě, data zjištěná při práci v terénu nebo poznámky z jednání a podobné údaje.
Při výběru palmtopu je také dobré si důkladně ověřit, zda a jak moc podporuje češtinu. "Výhodné" koupě v zahraničí tedy pro našince bohužel moc výhodné nejsou.
VE SPOJENÍ S VELKÝM BRATREM
Nečekejte, že na těchto přístrojích půjde opravdu dlouhodobě souvisle psát či provádět jinou soustavnou práci. Nejen pro omezenost programů v palmtopech, ale především pro nepohodlí práce na malé ploše. O to ostatně ani nejde. Předpokládá se totiž, že majitel má v kanceláři či doma velký počítač, do něhož informace posbírané po světě přelije pomocí speciálního kabelu. Pak s nimi může pohodlně pracovat bez jakýchkoliv omezení - a vybrané výsledky si zase přenést zpět do kapesního počítače, než s ním opět vyrazí do terénu.
Palmtop bez spolupráce s velkým počítačem tedy má jen omezenou užitnou hodnotu. Donedávna však představovalo určitý problém to, že každý výrobce těchto přístrojů do nich dával svůj software, jehož kompatibilita s různými programy pro PC byla (mírně řečeno) rovněž různá. Softwarový producent Microsoft vycítil šanci a nabídl univerzální operační systém pro palmtopy (ale jiná zařízení osazená mikroprocesory) pod názvem Windows CE. Mnoho výrobců palmtopů už na tuto hru přistoupilo, a tak mají jejich uživatelé k dispozici jednotné pracovní prostředí, snadnou spolupráci s "velkými" Windows (a jaksi mimochodem i s jinými programy od Microsoftu, zejména s textovým editorem Word a ostatními složkami kancelářského balíku Office).
Mnozí proto Microsoftu zazlívají, že našel další cestu, jak si mastit kapsu, a ještě usiluje o monopol i v oblasti operačních systémů pro palmtopy. Nic jim ovšem nebránilo vymyslet stejný systém - nebo si alespoň kupovat palmtopy s jinými operačními systémy. Zatím se však zdá, že do kapes manažerských sak vítězně kráčí spíš Windows CE.
CESTA K INTERNETU
Pokrok se nezastavuje ani v oblasti palmtopů. A tak se při stejných rozměrech nejen zvyšují výkony, kapacity pamětí i možnosti rozšiřování, ale objevují se i nová řešení.
Patří mezi ně například propojení pomocí infračerveného portu. Uživatel se už nemusí při přenosu dat s velkým počítačem trápit s kabely, ale může to jednoduše provést i na dálku. Předpokládá to ovšem, že stejným zařízením je vybaveno i jeho PC. Některé palmtopy takto mohou komunikovat i mezi sebou navzájem.
Některé palmtopy se už také obejdou bez klávesnice. Mají totiž dotykový displej, na který se "píše" perem. První přišel s tímto řešením před lety Apple, tehdy však poněkud předběhl svou dobu. Dnes již přístroje bez klávesnic nabízí několik výrobců.
Asi největším hitem v této oblasti (ostatně nejen v této) je komunikace a internet. Leckteré palmtopy posledních generací umožňují propojení s telefonem nebo mobilem. Možnost přijímat nebo odesílat e-maily odkudkoliv je pro lidi mnoha profesí k nezaplacení. Proto se objevují také zařízení, která spojují některé funkce kapesního počítače s mobilem.

Přednosti palmtopů se plně projeví především ve spolupráci s velkým počítačem

Kapesní počítač představuje obrovskou zásobárnu informací, která se vejde i do malé kapsy

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz