Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kaplického chobotnice možná skončí před soudem

  2:19aktualizováno  2:19
Čeští architekti se pustili do boje s "chobotnicí", neboli novou budovou Národní knihovny, která má vyrůst v Praze na Letné. Protestují proti tomu, že v mezinárodní soutěži zvítězil projekt Jana Kaplického, přestože nedodržel zásadní podmínku soutěže: umístil všech zhruba 10 milionů knih pod zem.

V původním zadání soutěže na novou budovu Národní knihovny byla podmínka, že národní konzervační fond bude v nadzemní části. V druhém kole však už tato podmínka neplatila. | foto: Lukáš Bíba

Nespokojenci v čele s ateliérem HŠH, jehož projekt skončil v soutěži třetí, poslali stížnost řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi. Zvažují také, že se obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Teprve kdyby neuspěli ani tam, připadá v úvahu žaloba k soudu.

V zadání soutěže původně stálo, že srdce knihovny – takzvaný národní konzervační fond – musí být v nadzemní části. Teprve po prvním kole porota po dohodě s vedením Národní knihovny tuto podmínku zrušila. Kaplický tím získal značnou výhodu.

Knihy od začátku "zakopal" pod zem, a proto se nemusel jako ostatní vyrovnávat s tím, že značný prostor v nadzemní části budovy zabírá obrovský, hermeticky uzavřený sklad pro 1,5 milionu svazků.

"Ta soutěž neproběhla podle vyhlášených podmínek. Vítězný návrh vůbec neměl postoupit do druhého kola. Myslím si, že to nemůže zůstat bez odezvy," říká architekt Petr Hájek z HŠH.

"Kdybychom mohli umístit všechny knihy do podzemí, vypadal by náš návrh jinak," dodává. Jeho ateliér nestojí proti Národní knihovně sám. Přidávají se k němu další účastníci soutěže a hodlají postupovat společně prostřednictvím jedné právní kanceláře. Ředitel Ježek připouští, že zadání soutěže nebylo napsané šťastně.

"Asi jsme si to zavinili sami, chtěli jsme zřejmě vést architekty více, než bylo nutné. Rozumím tomu, že jsou někteří nespokojení, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu udělat," říká Ježek.

Trvá na tom, že soutěž byla regulérní, protože mezinárodní pravidla umožňují po prvním kole upřesnit či doplnit zadání, aby se v druhém kole dosáhlo co nejlepšího výsledku. Toho, že by výsledky mohl zrušit český soud, se ředitel neobává.

"V podmínkách stojí, že o pochybnostech může rozhodnout jedině Mezinárodní unie architektů," argumentuje Ježek. Právě v ústředí unie si už dříve stěžovala Česká komora architektů (ČKA). Odpověď z Paříže zatím nedostala.

Nicméně pozorovatel unie Wolfgang Tochtermann, který na regulérnost dohlížel v Praze, všechny námitky odmítl a konstatoval, že výsledky jsou "absolutně v pořádku". Místopředseda ČKA Dalibor Borák uznává, že ani české soudy patrně nemohou soutěž zrušit. Ale mohou zakázat knihovně, aby zadala veřejnou zakázku na výstavbu podle vítězného návrhu. Pak by architekti zřejmě soutěžili znovu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz