Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kaplička už stojí na jiném místě

  18:17aktualizováno  18:17
Vizovice - Mapa města Vizovice se ve čtvrtek 4. září 2003 odpoledne mírně změnila. Lehce nachýlená mariánská kaplička, která stála asi od roku 1870 těsně u složité křižovatky pěti ulic poblíž vizovické sokolovny, zhruba o deset metrů změnila své stanoviště. Už nebrání řidičům ve výhledu a stojí opět zcela svisle, jako by ji právě postavili.

Běžně se to nestává, aby stavby měnily své místo. Ale pro autorizovaného inženýra Josefa Ševelu z firmy SILS Hodonín to nebyl první přesun stavební památky. Už v roce 1969 přesouval v Uherském Hradišti na Palackého náměstí pomocí válečků kapli svatého Šebestiána. Ta vážila sto tun. A jako začínající stavbyvedoucí se podílel v roce 1975 na unikátním přesunu gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. K jeho úspěchům patří i přestěhování pětisettunového rodinného domu ve Veltrusích.

Ve dvě hodiny odpoledne přijíždí ke kapličce silný autojeřáb, který má nosnost dvacet tun. Už v minulých dnech dělníci základy kaple obnažili, podložili ocelovými traverzami a celou stavbu obepnuli železem a lany.

„Problém může být ve spodní částí kaple,“ připouští na místě Josef Ševela, zatímco dělníci uvazují na hák jeřábu silné řetězy. „Nevíme, jak to tam vypadá. Zkusíme kapli zvednout jeřábem, a když to nepůjde, vezmeme vrtačky a spojení se základy rozbijeme,“ naznačuje další postup. Samotná kaple z cihelného zdiva má mít podle výpočtu hmotnost dvanáct tun. Další 500 kilogramů váží traverzy a lana, které stavbu těsně obepínají.

Z historie

Bližší historické okolnosti postavení kapličky na křižovatce ulic Slušovská, Tyršova a Nádražní nejsou známy, písemné záznamy se nedochovaly. V regionální monografii ze třicátých let 20. století je její postavení dáváno do souvislosti s epidemií cholery ve Vizovicích v roce 1866 za působení děkana Jana Bartoše, který ve městě působil v letech 1864 - 1899). Z toho se vyvozuje, že mohla být postavena začátkem sedmdesátých let 19. století.

Silné napětí prožívá také místostarostka Alena Marvanová. Kapličku už dříve na jedné straně nadzvedly kořeny mohutného kaštanu, takže byla nakloněná. A řidičům také hodně vadila ve výhledu u nebezpečné křižovatky pěti ulic. Samotná kaple není památkově chráněna, ale je součástí městské památkové zóny. Cenné jsou i zbytky sgrafitové výzdoby. Co když akce za 118 tisíc korun z městského rozpočtu  nevyjde a stavba se rázem promění v hromadu suti?

Během čtvrthodiny je všechno připraveno a řetězy mezi kaplí a hákem jeřábu se napínají. Ještě kousek. Marvanová rozčileně svírá palce na rukou a téměř nedýchá. A najednou se dva a půl metru vysoká kaplička zachvěje a začne klidně stoupat k nebi jako modlitba věřících, kteří se u ní po 133 let zastavovali.

Ještě jeden okamžik napětí, když se z nitra stavby s rachotem vysype hromada kamení. Ale je to jen letitý nános, kterým byl zasypán vnitřek stavby. Čisté zdivo stoupá na roštu výš. Rameno jeřábu se začíná zvolna otáčet. A potom kaple pokojně dosedne na připravené nově vybudované základy zhruba o deset metrů dál. Muži přeměřují stěny vodováhou a rošt pod stavbou na jedné straně mírně podkládají. Tak, už zase stojí zcela svisle! Trvalo to asi půlhodinu.

Už zbývá jen upálit přečnívající traverzy a spodní část kapličky znovu obezdít a zaomítat. Dovnitř se bude moci brzy vrátit i sádrová socha madonky, která se nyní restauruje. Město počítá také s pořízením nové šindelové střechy.

Místostarostka povoluje stisk rukou a v jejích očích se na chvíli zalesknou slzy. Podařilo se! „Stojí za to investovat i do takových věcí,“ říká později novinářům. A je přesvědčena, že Vizovice teď mohou být příkladem i pro další obce, které se potýkají se dvěma problémy: jak zachránit stavební památku a jak vyřešit například dopravní situaci.

Mariánská kaplička z roku 1870 nedaleko sokolovny ve Vizovicích na Zlínsku je připravena k přesunu.

Přijíždí autojeřáb s nosností 20 tun.

Dělníci uvazují řetězy.

14.21 hodin: Hák jeřábu se začíná zvedat, řetězy se napínají.

14.22: Kaple se poprvé pohnula.

Napětí vládne i v kabině jeřábníka.

14.24: Kaple začíná zvolna stoupat vzhůru.

Poslední pouto se zemí je přerušeno. Z vnitřku zvedající se kaple se vysypala hromádka kamení.

14.26: Rameno jeřábu se vznášející se kaplí už se otáčí směrem k novému stanovišti.

14.28: Kaple se přibližuje ke svým novým základům.

Můžeme spouštět...

Po 133 letech je toto místo, kde stávala kaplička, opět volné.

14.31: Ještě malinko přizvednout, podložit a vyrovnat do svislé polohy.

14.39: Hlavní šéf přesunu kaple Josef Ševela z hodonínské firmy může být spokojen. Akce se podařila podle plánu.

14.41: Dělníci mohou odvázat řetězy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Babišova vláda chce novou daňovou slevu pro zaměstnance i zlevnit pivo

Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou

Vláda Andreje Babiše schválila programové prohlášení. Slibuje v něm například konec superhrubé mzdy u daně z příjmů či...

Lidé uctili Havlovu památku na Hrádečku i při mši, v Praze odhalili lavičku

I v Chebu lidé uctili Havlovu památku. Většina z nich přišla zapálit svíčku s...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomněli prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6...

Šlechtová chce pro vojáky lepší vybavení, do Libye je poslat nehodlá

Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila  Generální štáb v Praze, kde ji...

Výstroj vojáků a technické vybavení armády budou jednou z priorit ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO). Nová...Najdete na iDNES.cz