Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapka alkoholu ochrání před infarktem

  9:18aktualizováno  9:18
Přemíra alkoholu lidské zdraví poškozuje, ale každodenní kapka může naopak zdraví prospět. Alkohol může mít podle amerických vědců pozitivní vliv při ochraně před srdečním infarktem, píše BBC. Badatelé proto dvanáct let prověřovali návyky spojené s konzumací alkoholu u zhruba 40 tisíc mužů.

Vyplynulo, že mírné množství alkoholu tak třikrát čtyřikrát týdně snížilo o 35 procent nebezpečí srdečního infarktu ve srovnání s lidmi, kterým alkohol nic neříká.

Podle doktora Kennethe Mukamala už relativně malé dávky alkoholu mohou působit preventivně, pokud jsou konzumovány pravidelně. "Naše výzkumy prokázaly, že zvyk pravidelného pití nejméně tři dny v týdnu je spojen s nižším nebezpečím srdečního ataku."

Lékaři sledovali, jaký vliv na zdraví člověka má konzumace jak červeného a bílého vína, tak pití piva a tvrdého alkoholu. U všech druhů se zdá, že přispívají ke snížení rizika infarktu, z dlouhodobého hlediska by ale alkohol neměl být používán jako ochrana srdce.

Badatelé zjistili, že alkohol pomáhá zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a že také může zlepšit mechanismus, jímž se tělo vyrovnává se zvýšenou hladinou cukrů v krvi. Rovněž napomáhá snížení nebezpečí krevních sraženin, které často vedou k srdečnímu infarktu.

"Zdá se, že vliv alkoholu na krevní destičky a srážlivost krve je relativně krátkodobý. To by mohlo vysvětlovat, proč častý příjem alkoholu má blahodárný vliv, pokud jde o ochranu před koronární srdeční nemocí," říká doktor Mukamal.

Studie také prokázala, že muži, kteří během 12letého sledování zvýšili konzumaci alkoholu na jednu skleničku denně, byli vystaveni o 12 procent nižšímu nebezpečí srdečního infarktu, než muži, jejichž návyky se nezměnily.

Doktor Mukamal ale zdůrazňuje, že z toho v žádném případě nevyplývá, že by lékaři doporučovali svým mužským pacientům pití alkoholu. "Dávat jedincům rady založené na výsledcích studií zaměřených na velký počet lidí je vždycky zavádějící".

Připomíná, že ještě před tím, než lékař hodlá doporučit pacientovi "bezpečnou míru konzumace alkoholu", je vždy nutné vzít v potaz další hlediska - například rodinné dispozice daného člověka, nebezpečí, že by mohl řídit pod vlivem alkoholu, hrozba jaterní choroby a podobně.

Podle Alison Shawové z Britské nadace pro srdeční choroby dřívější výzkumy navrhovaly umírněnou spotřebu alkoholu, tedy jednu až dvě jednotky denně, jako ochranu před srdečním infarktem u mužů středního věku a žen po klimaktériu.

Shawová ale připomíná, že by bylo mylné stavět neměnné závěry na jediné studii, byť "krátkodobě je dobrou zprávou, že všichni si můžeme nějakou tu skleničku dopřát".

Současně konstatuje: "Jak lékaři uznávají, příliš mnoho alkoholu může mít negativní dopad na zdraví a alkohol může lidi ovlivnit různým způsobem, v závislosti na jejich způsobu života a rodinných dispozicích."

"Stále platí, že nejlepší cesta, jak omezit nebezpečí rozvoje koronárního onemocnění srdce, je skoncovat s kouřením, zvýšit hladinu tělesné aktivity a omezit konzumaci nasycených tuků," připomíná Shawová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz