Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitán zříceného letounu u Jaroslavle zapomněl uvolnit ruční brzdu

  20:15aktualizováno  20:44
Příčinou nehody letounu Jak-42, který se zřítil s hráči klubu Lokomotiv Jaroslavl, byla chyba kapitána. Ten podle zdroje ruského serveru mk.ru zapomněl vypnout parkovací brzdu, která funguje podobně jako ruční brzda v autě. Při startu tak letoun neměl potřebnou rychlost. Při tragédii zemřeli i tři čeští hokejisté.

Trosky letounu Jak-42D na břehu Volhy (7. září 2011) | foto: Reuters

Fatální chybu kapitána odhalil ruskému serveru Moskovskij komsomolec zdroj blízký vyšetřování tragédie. Ten potvrdil, že kapitán zapomněl vypnout brzdu, která se používá, pouze když letadlo stojí na letištní ploše.

Letoun se s ní podobně jako automobil může rozjet, ale je velmi problematické dosáhnout potřebné vzletové rychlosti a stroj odlepit od země. Právě ztráta rychlosti byla po vyloučení špatného paliva a selhání motorů pro vyšetřovatele záhadou.

Podle zdroje serveru mk.ru navíc záznam hovoru v kabině těsně před startem stroje odhalil, že kapitán Andrej Solomencev předal řízení stroje Igoru Ževelovovi s tím, že mu není příliš dobře. Právě kapitán je přitom zodpovědný za odjištění brzdy.

Piloti si všimli kontrolky brzdy až pozdě

Solomencev tak zřejmě na brzdu zapomněl kvůli nevolnosti, a navíc nedbal ani na kontrolku, která mu hlásila, že je ruční brzda stále funkční. Piloti si chyby všimli, až když nemohli dosáhnout potřebné rychlosti, a brzdu okamžitě deaktivovali.

Zatažená brzda

Chyba se zataženou ruční brzdou se nestala zdaleka poprvé. Stejné selhání podle mk.ru v roce 2005 znemožnilo start boeingu americké společnosti Kalitta Air z chabarovského letiště. Tehdy naštěstí příhoda skončila zničenými pneumatikami bez vážnějších následků.

Otázkou zůstává, proč se posádka rozhodla ve startu pokračovat a nezvolila raději nouzové přistání. Piloti možná doufali, že stroj na 1,5 kilometru dlouhé dráze ještě zvednou. Stroji Jak-42 stačí ke vzletu 800 metrů.

Letadlo jelo na konci manévru asi 400 metrů po trávě, ale to samo o sobě tragédii nezpůsobilo. Stroj však neměl čas nabrat dostatečnou výšku a zavadil o stožár s anténou. Pak se natočil na bok a zřítil se na břeh Volhy.

Podle mk.ru budou oficiální závěry o příčinách nehody připravené už ve středu. Předsedkyně Mezistátního leteckého výboru Taťjana Anodinová už dříve uvedla, že letadlo nemělo žádné technické poruchy, motory fungovaly až do srážky se zemí.

Letadlo Jak-42 odlétalo z jaroslavlského letiště Tunošna s hráči a funkcionáři místního týmu Lokomotiv do běloruského Minsku. Ze 45 lidí na palubě katastrofu přežil jeden. Mezi mrtvými jsou i tři čeští hráči Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Kromě českých hokejistů zahynul i slovenský útočník Pavol Demitra a hráči z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Švédska, Lotyšska a Německa.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz