Kanyza prý pracoval pro StB, donášel na Jandáka

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr kultury Vítězslav Jandák zažil opravdový šok. Od novinářů z ČT se dozvěděl, že na něj v době normalizace donášel StB jeho dlouholetý přítel a herecký kolega Jan Kanyza. Ten je veden v seznamech spolupracovníků StB jako agent s krycím jménem Honza. Kanyza to však odmítá.

Vítězslav Jandák - Ministr kultury Vítězslav Jandák. (19. srpna 2005) | foto: David PortMF DNES

Vítězslav Jandák zná svého hereckého kolegu Jana Kanyzu skoro čtyřicet let. Studovali spolu, hráli v Divadle Na zábradlí i v barrandovském filmovém studiu.

Teď, chvíli před šedesátkou, kterou oba oslaví za dva roky, však mezi ně nečekaně dramaticky vstoupila dávná minulost.

Všechno minulý týden odstartoval ministr kultury Jandák během rozhovorů s MF DNES a Lidovými novinami. Svěřil se totiž se svým čerstvým zážitkem: přišla za ním Česká televize, že by chtěla komentář k chystanému dokumentu o Kanyzovi.

"A já říkal: Aha, asi točíte, jak maluje. A oni řekli: Ne, pane Jandáku. Točíme, že vás měl pan Kanyza udávat Státní bezpečnosti," vzpomínal Jandák. "Byl to pro mě hrozný šok."

Kanyza: Je to nesmysl
Jenže stejný šok znamenala tahle slova i pro rodinu Jana Kanyzy. "Jak si to vůbec může dovolit? Copak je to normální, někoho takhle označit?" reagovala na Jandákova slova hercova manželka Žofie Kanyzová.

Aktivní spolupráci manžela s StB odmítá. "Estébáci ho kontaktovali, obtěžovali, předvolávali. Ale odolával, určitě na nikoho nic nedonášel. To je stoprocentní," řekla Kanyzová.

Sám Kanyza v pondělí nezvedal svůj mobilní telefon. V úterý ráno řekl Frekvenci 1, že žádnou spolupráci s StB nepodepsal.

"Jsme domluveni, že se před tím, než ta reportáž bude natočená a než vyjde, což bude velmi brzy, nebudu zatím k tomu vyjadřovat. Jedno ale vám tedy říct můžu a najisto. Nikdy jsem žádnou spolupráci s touto zločineckou organizací nepodepsal. To je pro mě podstatné a nejdůležitější." řekl Frekvenci 1 Jan Kanyza.

Historik: Kanyzův svazek má 200 stran
Kde je tedy pravda? Jisté je, že Jan Kanyza skutečně je v oficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti zapsán jako agent s krycím jménem Honza, podle zápisu spolupracoval v letech 1975–1984.

Větší přehled o míře Kanyzovy spolupráce by mohl přinést jeho svazek, který se zachoval a obsahuje hlášení o schůzkách s řídícími důstojníky a v některých případech i vlastnoruční hlášení agenta. Svazek je veřejně přístupný, jeho vydání z archivu však trvá několik dní.

Kanyzův svazek už přečetl historik Pavel Žáček, který to udělal na žádost České televize. Ta chce reportáž o Kanyzovi a Jandákovi odvysílat za týden v pondělí ve svém pořadu Reportéři.

"Můžu říct zhruba tolik – ten svazek má dvě stě stran. A to svědčí o tom, že vztah mezi ním a příslušným útvarem Státní bezpečnosti Praha nebyl marginální," říká Žáček.

Proti Kanyzovi však mluví další herec a chartista Pavel Landovský. "Nechal jsem si vytáhnout seznam svých udavačů. A Kanyza je hned zkraje," tvrdí Landovský.

Jandák: Nechme to být
Proč by však vlastně měla Státní bezpečnost mít v 70. letech zájem o prominentního herce Jandáka, kterého nebylo zrovna možné označit za protirežimního rebela? Důvody by zřejmě mohly být dva. Jandákův otec strávil v 60. letech roky v kriminále za "protistátní činnost".

V půlce 70. let herec žil s moderátorkou Milenou Vostřákovou, vyhozenou po roce 1968 z Československé televize. "A když jsem se líznul, nemluvil jsem o režimu zrovna pěkně," přidává další možný důvod Jandák.

Starými událostmi se však nehodlá příliš zabývat. "Kdo ví, jak to tehdy vlastně bylo. Nemá cenu se babrat pořád někde v minulosti. Mně už je to dneska opravdu jedno. Já ten svazek nečetl. Nevím, co měl dělat. Když jsem se stal ministrem, volal mi a gratuloval. A jsem si jist, že když ho potkám, určitě mu zase podám ruku. Je to jeho neštěstí, ne moje," dodává.

 

Někteří umělci v seznamech StB

  • JIŘINA BOHDALOVÁ - Herečku kontaktovali příslušníci StB v roce 1959. Za informace o Janu Werichovi nabízeli pomoc jejímu otci, který seděl za protistátní činnost. Bohdalová to však odmítla. Loni v červnu dosáhla u soudu vymazání svého jména ze seznamů StB.
  • ARNOŠT GOLDFLAM - Na seznamu StB se ocitl v 70. letech. Podepsal, protože měl podle svých slov strach. Působil v HaDivadle, které nelze rozhodně označit za prorežimní scénu.
  • JAROMÍR NOHAVICA - StB dokázala získat i folkového zpěváka, který byl v osmdesátých letech idolem nezávislosti a symbolem odporu k režimu. Dodnes o tom nerad mluví. "Mám čisté svědomí," říkal. A přátelé za ním stojí.
  • ZDENA SALIVAROVÁ-ŠKVORECKÁ - Spisovatelka a manželka významného představitele emigrace byla registrována v prosinci 1958. Nedávno dosáhla u soudu vymazání ze seznamu agentů.
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Na školách se učí sovětský výklad moderních dějin, varuje zpráva BIS

Ilustrační snímek

Bezpečnostní informační služba se pustila do kritiky českého vzdělávání. Nelíbí se jí, že se děti učí moderní dějiny...

Jako před lety. Lidovci křísí plány na svazek s ODS, ta neříká ne

Poslanec a možný budoucí předseda KDU-ČSL Marek Výborný

Před lety se o to neúspěšně pokoušeli ještě jako šéfové KDU-ČSL a ODS Miroslav Kalousek s Mirkem Topolánkem. A teď je...

Sněmovnu vzorně navštěvují poslanci z SPD, nejméně hlasuje Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Po roce od ustavující schůze Sněmovny MF DNES mapovala, jak v dolní komoře pracují poslanci. Nejvyšší účast mají dva...

Najdete na iDNES.cz