Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáty EU bude zastupovat Slovinec

  12:49aktualizováno  12:49
Slovinský exministr zahraničí a bývalý premiér Alojz Peterle se stal zástupcem kandidátských zemí v prezídiu Konventu. Ten rozhoduje o budoucím uspořádání EU. Pro Peterleho se vyslovilo dvanáct z 23 poslanců národních parlamentů třinácti kandidátských zemí. Devět hlasů dostal Litevec Alvydas Medalinskas. Pro slovenskou poslankyni Irenu Belohorskou hlasovali dva lidé. Rozhodnutí musí ještě odpoledne potvrdit plénum Konventu.

Peterle se už dopoledne zúčastnil zasedání dvanáctičlenného prezídia. V tomto orgánu bude jakýmsi třináctým "členem" s omezenými pravomocemi.

"Je to hlavně symbolické uznání kandidátských zemí, které by se však neměly snažit vytvořit nějakou zvláštní kategorii," hodnotil volbu český zástupce v Konventu Jan Zahradil z ODS.

Domnívá se, že se význam nominace zástupce kandidátů do prezídia přecenil. "Ukazuje se, že to možná byla spíše prestižní otázka než otázka nějakého vlivu na chod Konventu."

Peterle své působení prý chápe jako povinnost a odpovědnost a také jako šanci pro kandidátské země prosazovat snáze své požadavky, zájmy a představy o budoucnosti Evropské unie.

Kandidáti nemají jasno
Jeho další role je ale zatím nejasná. Zástupci parlamentů kandidátských zemí se totiž nemohou shodnout, jaké budou jeho pravomoce. Zatímco jedni si myslí, že by se poslanci parlamentů uchazečských států měli chovat jako zvláštní skupina s vyhraněnými zájmy, jejich odpůrci s tím rozhodně nesouhlasí.

Proto se zdá, že Peterle bude nejspíše pouze třetím reprezentantem národních parlamentů v Konventu (vedle irského Johna Brutona a britské Giselly Stuartové). Radit se s poslanci kandidátských zemí bude případ od případu a to, co bude v prezídiu obhajovat, bude muset být výsledkem všeobecného konsensu.

Kromě Zahradila Česko v Konventu reprezentuje ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) a Josef Zieleniec (zvolen za US).

Úloha konventu
Evropský konvent má přinést nové návrhy na příští podobu Evropské unie. Má nově definovat kompetence evropských orgánů, zjednodušit systém smluv a zvýšit váhu národních parlamentů. Konvent by měl jednat i o přesnějším rozdělení pravomocí EU a jednotlivých zemí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz