Češi měli v říjnu opět vyrazit k volebním urnám, aby vybrali celkem 200 poslanců a rozhodli o tom, která strana sestaví vládu a povede zemi další čtyři roky.
Přípravy voleb ale zkomplikovala stížnost poslance Miloše Melčáka, který napadl způsob jejich vyhlášení. Ústavní soud mu dal za pravdu a říjnové volby zrušil. Politici nyní dělají vše pro to, aby volby mohly být alespoň v listopadu.
Pokud ale Melčák napadne i tento způsob rozpuštění Sněmovny, je možné, že se vše protáhne a volby nakonec mohou být v řádném termínu.
Koho strany „prodávají“ voličůmPodívejte se na tváře, které se spolu utkají v jednotlivých krajích |
Kampaně stran ale pokračují, je příliš pozdě na to, je ukončit, protože většina prostředků už byla vynaložena.
Strany také například už dostaly volební čísla, která jim přidělil los. Ta ale nebudou platit, protože volby budou muset být znovu vyhlášeny a celá procedura jejich příprav začne od začátku. - čtěte více o číslech stran
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Podívejte se také na přehled kandidátů hlavních stran. Vybrali jsme všechny parlamentní strany a stranu TOP 09, která má podle několika průzkumů velkou šanci na vstup do Poslanecké sněmovny. Z každé strany jsme uvedli lídra a další čtyři místa na kandidátce.
Praha
ODS
David Vodrážka
další místa: Pavel Bém, Jana Černochová, Boris Štastný, Jiří Janeček
ČSSD
Petr Hulinský
další místa: Miroslav Svoboda, Gabriela Kalábková, Karel Klíma, Olga Zubová
KSČM
Jiří Dolejš
další místa: Marta Semelová, František Beneš, Petr Šimůnek, Dagmar Gušlbauerová
KDU-ČSL
Cyril Svoboda
další místa: Marián Hošek, Zuzana Jelenová, Tom Philipp, Jan Wolf
SZ
Petr Štěpánek
další místa: Klára Laurenčíková, Ondřej Mirovský, Petra Kolínská, Ladislav Hrabal
TOP 09
Karel Schwarzenberg
další místa: Stanislav Polčák, Václav Kubata, Daniel Korte, František Laudát
Kdo (s)končí
- Lucie Talmanová (ODS) nechtěla znovu kandidovat
- Stanislav Křeček a Karel Šplíchal (ČSSD) se dostali na nevolitelné místo
Středočeský kraj
ODS
Petr Bendl
další místa: Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Miroslav Jeník
ČSSD
Milan Urban
další místa: David Rath, Richard Dolejš, Jan Hamáček, Jaroslav Vandas
KSČM
Stanislav Grospič
další místa: Miloslava Vostrá, Jan Klán, Jiřina Fialová, Pavel Jetenský
KDU-ČSL
Lenka Ptáčková Melicharová
další místa: Karel Kroupa, Vlasta Roubíková, Věra Jourová, Jan Jelínek
SZ
Jiří Janata
další místa: Tereza Brdečková, Jiří Čejka, Alena Šálová, Martin Mach
TOP 09
Miroslav Kalousek
další místa: Věslav Michalik, Jan Smutný, Luděk Jeništa, Helena Langšádlová
Kdo (s)končí
Jan Schwippel, Jan Klas, Vlastimil Tlustý a Eva Dundáčková (všichni ODS) už nechtějí znovu kandidovat
Pardubický kraj
ODS
Daniel Petruška
další místa: Jiří Čepelka, Ladislav Libý, Josef Ošťádal, Josef Janeček
ČSSD
Miroslav Váňa
další místa: Václav Neubauer, Ladislava Zelenková, Ludmila Navrátilová, Petr Škvařil
KSČM
Václav Snopek
další místa: Jaroslav Fišer, Jitka Gruntová, Květa Končická, Radim Fülle
KDU-ČSL
Roman Línek
další místa: Petr Šilar, Marie Jílková, Pavel Šotola, Věra Luxová
SZ
Leona Vařechová
další místa: Karel Rýdl, Jiří Malík, Jitka Dosoudilová, Jan Linhart
TOP 09
Pavel Severa
další místa: Jaroslav Zedník, Jiří Skalický, Robert Vokáč, Jana Ponocná
Kdo (s)končí
Alena Páralová (ODS) už nejspíše nebude obhajovat mandát
Královéhradecký kraj
ODS
Jozef Kochan
další místa: Petr Štěpánek, Zdeněk Lhota, Pavel Staněk, David Kafka
ČSSD
Hana Orgoníková
další místa: Vladimíra Lesenská, Robin Böhnisch, Vladimír Soběslav, Jana Třešňáková
KSČM
Soňa Marková
další místa: Milan Špás, Otakar Ruml, Jaroslav Divíšek, Jiří Gangur
KDU-ČSL
Jana Hybášková (EDS)
další místa: Jiří Vitvar, Jiří Veselý, Zbyněk Vobořil, Vladimír Derner
SZ
Jiří Kulich
další místa: Monika Štayrová, Jan Balcar, Pavel Rytíř, Petr Briš
TOP 09
Leoš Heger
další místa: Josef Cogan, Jiří Oliva, Vladimíra Šilhánková, Miroslav Sazeček
Kdo (s)končí
Jiří Hanuš (KDU-ČSL) už nechtěl obhajovat mandát
Liberecký kraj
ODS
Zdeněk Mach
další místa: Tomáš Hasil, Karel Dlouhý, Jaroslav Švehla, Jindřich Wurm
ČSSD
Pavel Ploc
další místa: Cyril Zapletal, Michal Kraus, Radek Polma, Martina Rosenbergová
KSČM
Marie Nedvědová
další místa: František Pešek, Dana Lysáková, David Nožina, Věra Picková
KDU-ČSL
Roman Kumpošt
další místa: Kamil Jan Svoboda, Jiří Miler, Milan Bulíř, Václav Nosek
SZ
František Pelc
další místa: Věra Rosenbergová, Martina Pokorná, Lenka Polívková, Monika Rejnartová
TOP 09
Václav Horáček
další místa: Hana Maierová, Korselt Robert, Martin Půta, Jiří Vosecký
Kdo (s)končí
- Juraj Raninec (ODS) zřejmě mandát obhajovat nebude, stejně jako Libor Ježek (ODS)
- Robert Dušek (ČSSD) odešel do europarlamentu
- Josef Vondruška (KSČM) čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele a nekandiduje
Ústecký kraj
ODS
Petr Gandalovič
další místa: Ivana Řápková, Jiří Šulc, Jan Kubata, Ladislav Chlupáč
ČSSD
Jiří Paroubek
další místa: Jiří Šlégr, Jaroslav Krákora, Josef Tancoš, Petr Benda
KSČM
Josef Šenfeld
další místa: Zdeněk Maršíček, Gabriela Hubáčková, Václav Beneš, Oldřich Bubeníček
KDU-ČSL
František Růžička
další místa: Soňa Křítková, Václav Jára, Zdeněk Vokatý, Hana Nováková
SZ
Přemysl Rabas
další místa: Václav Červín, Irena Moudrá Wünschová, Petr Končel, Karel Linhart
TOP 09
Jaromír Drábek
další místa: Josef Bakeš, Pavel Boček, Petr Liška, Zuzana Faltysová
Kdo (s)končí
Na nevolitelném místě skončil Vlastmil Aubrecht (ČSSD)
Karlovarský kraj
ODS
Miloš Patera
další místa: Lubomír Suk, Tomáš Linda, Jan Bureš, Ellen Volavková
ČSSD
Jaroslav Fiala
další místa: Jakub Pánik, Tomáš Svoboda, Zdeněk Berka, Vladimír Hartmann
KSČM
Pavel Hojda
další místa: Jaroslav Businský, Jiří Holan, František Jurčák, Jan Tancibude
KDU-ČSL
Pavel Svoboda
další místa: František Hromada, Radek Matuška, Marek Poledníček, Oľga Haláková
SZ
Jiřina Šiklová
další místa: Tomáš Kubát, Milan Gebouský, Pavel Žlebek, Štěpánka Bergerová
TOP 09
Roman Šmucler
další místa: Josef Malý, Rudolf Chlad, Věra Pechmanová, Zdeněk Brantl
Kdo (s)končí
Pavel Vanoušek (ČSSD) letos do Sněmovny kandidovat nechtěl
Plzeňský kraj
ODS
Jiří Pospíšil
další místa: Jiří Papež, Robert Varga, Jaroslav Salivar, Irena Rottová
ČSSD
Václav Votava
další místa: Václav Šlajs, Václav Koubík, Igor Jakubčík, Zdeněk Honz
KSČM
Karel Šídlo
další místa: Jiří Valenta, Ivana Levá, Zdeňka Lišková, Josef Švarcbek
KDU-ČSL
Jiří Lodr
další místa: Jiří Jukl, Stanislav Antoš, Petr Náhlík, Anna Hánová
SZ
Jiří Čáslavka
další místa: Barbora Ottová, Petr Hlávka, Alois Mach, Věra Trhlíková
TOP 09
Jaroslav Lobkowicz
další místa: Marek Ženíšek, Michal Janek, Věra Tomaierová, Jan Fluxa
Kdo (s)končí
poslanci Zdeněk Prosek a Vladislav Vilímec (oba ODS) skončili na nevolitelném místě
Jihočeský kraj
ODS
Jan Bauer
další místa: Václav Baštýř, František Dědič, Jan Špika, Otomar Gottstein
ČSSD
Vítězslav Jandák
další místa: Vlasta Bohdalová, Jan Babor, Karel Kratochvíle, Rudolf Vejskrab
KSČM
Vojtěch Filip
další místa: Petr Braný, Vítězslava Baborová, Alena Nohavová, Stanislav Sedláček
KDU-ČSL
Jaromír Talíř
další místa: Rudolf Vodička, Josef Kalbáč, Jan Bartošek, Marie Hrdinová
SZ
Svatomír Mlčoch
další místa: Michaela Petrová, Alois Pavlíčko, Pavel Buček, Libor Lev
TOP 09
Vlasta Parkanová
další místa: Karel Tureček, Zdeněk Bezecný, Vladimír Pavelka, Svatava Kopečková
Kdo (s)končí
- Tom Zajíček (ODS) už nechtěl mandát znovu obhajovat
Vysočina
ODS
Miroslava Němcová
další místa: Vladimír Hink, Milan Šmíd, Simona Kafoňková, Jan Tecl
ČSSD
František Bublan
další místa: Karel Černý, Petr Zgarba, Marie Rubišarová Medová, Zdeněk Jičínský
KSČM
Pavel Kováčik
další místa: Milan Bičík, Marie Rusová, Ladislav Vejmělek, Pavel Hodáč
KDU-ČSL
Jan Kasal
další místa: Tomáš Preininger, Luboš Kliment, Milan Linhart, Miroslav Houška
SZ
Irena Wagnerová
další místa: Jiří Urban, Tomáš Hermann, Hana Houzarová, Michal Jakeš
TOP 09
Ladislav Jirků
další místa: Vlastimil Bařinka, Horymír Kubíček, Lenka Arnotová, Jiří Blažek
Jihomoravský kraj
ODS
Mirek Topolánek
další místa: Václav Mencl, Pavel Suchánek, Walter Bartoš, David Šeich
ČSSD
Bohuslav Sobotka
další místa: Jeroným Tejc, Ivan Ohlídal, Ladislav Skopal, Roman Sklenák
KSČM
Zuzka Bebarová-Rujbrová
další místa: Miroslav Grebeníček, Vojtěch Adam, Augustin Forman, Ivo Pojezný
KDU-ČSL
Stanislav Juránek
další místa: Jiří Koliba, František Adamec, David Macek, Jiří Němec
SZ
Ondřej Liška
další místa: Jana Drápalová, Mojmír Vlašín, Zuzana Benešová, Michal Staněk
TOP 09
Anna Putnová
další místa: Jan Husák, Jaroslava Schejbalová, Ladislav Šustr, Rom Kostřica
Kdo (s)končí
Poslanec Petr Pleva (ODS) se dostal na nevolitelné místo.
Zlínský kraj
ODS
Petr Nečas
další místa: Pavel Svoboda, Jaroslav Plachý, Tomáš Úlehla, Miroslav Šindlář
ČSSD
Zdeněk Škromach
další místa: Josef Smýkal, František Novosad, Antonín Seďa, Miroslava Strnadlová
KSČM
Vladimír Koníček
další místa: Vladimír Místecký, Lukáš Kollarčík, Vítězslav Lapčík, Ludmila Štaudnerová
KDU-ČSL
Michaela Šojdrová
další místa: Daniel Fojtů, Pavel Studeník, Ludvík Hovorka, Jiří Stodůlka
SZ
František Šulgan
další místa: Vilém Jurek, Věra Stojarová, Jakub Popovský, Karel Pavelka
TOP 09
Petr Gazdík
další místa: Evžen Uher, Alena Hanáková, Stanislav Pavelec, Jarmila Číhalová
Kdo (s)končí
Miloš Melčák (dříve ČSSD, poté nezařazený) už nebude post obhajovat
Olomoucký kraj
ODS
Ivan Langer
další místa: Radim Fiala, Zdeněk Boháč, Petr Krill, Lubomír Žmolík
ČSSD
Miloslav Vlček
další místa: Jindřich Valouch, Roman Váňa, Jiří Krátký, Jiří Zemánek
KSČM
Alexandr Černý
další místa: Josef Nekl, Jaroslav Šlambor, Zdeněk Švec, Jaroslav Opršal
KDU-ČSL
Pavel Horák
další místa: Marian Jurečka, František John, Jaroslav Fidrmuc, Jindřich Kubíček
SZ
Jan Jařab
další místa: Tomáš Hradil, Danuše Pelikánová, Martin Kolařík, Radim Klvaňa
TOP 09
Jitka Chalánková
další místa: Ivo Vykydal, Bořivoj Šarapatka, Roman Šťastný, Radek Brázda
Moravskoslezský kraj
ODS
Pavel Drobil
další místa: Jaroslava Wenigerová, Igor Svoják, Zbyněk Stanjura, Jaroslav Krupka
ČSSD
Lubomír Zaorálek
další místa: Alfréd Michalík, Dana Váhalová, Václav Klučka, Ladislav Velebný
KSČM
Kateřina Konečná
další místa: Miroslav Opálka, Ivan Strachoň, Milada Halíková, Dagmar Valášková
KDU-ČSL
Jiří Carbol
další místa: Josef Vícha, Lukáš Curylo, Marek Plawny, Jaroslav Šula
SZ
Bohumila Jana Lorencová
další místa: Ladislav Vrchovský, Matěj Stropnický, Petr Orel, Pavla Brady
TOP 09
Pavol Lukša
další místa: Sylva Kováčíková, Renáta Witoszová, Václav Mores, Jaroslav Dembinný
Kdo (s)končí
Věra Jakubková (SZ, později nezařazená) už nechce znovu kandidovat, stejně tak Martin Říman (ODS)