Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti skrývají pod úsměvy únavu

  10:48aktualizováno  10:48
Když mluví s voliči, mají rozzářené tváře. Někdy se však musejí kandidáti do Senátu k úsměvu těžce přemáhat. Zvláště v okrscích Svitavy, Havlíčkův Brod a na Chrudimsku, kde předvolební kampaň začala již před několika měsíci.

Jen málokdo z kandidátů však otevřeně řekne, že má kampaně plné zuby a nemůže se dočkat, až skončí.

"Kampaň jsem zahájil už na jaře. Je to hodně fyzicky i psychicky náročné. Ve volbách do Poslanecké sněmovny se při kampani můžete střídat se svými kolegy na kandidátce, můžete si odjet na dovolenou, relaxovat. V kampani do Senátu vás ale nikdo zastoupit nemůže, všechno musíte dělat sám," řekl poslanec ČSSD Michal Kraus.

"Jsem unaven," potvrzuje i Krausův soupeř senátor Jiří Brýdl z čtyřkoalice. "Dělám kampaň po večerech, protože jsem zároveň i starostou Svitav a nemohu prostě z radnice zmizet a vzít si na čtrnáct dní dovolenou."

Co je na rozhovorech s lidmi, starosty či novináři tak náročného? "Nikdo si nedovedete představit, jak je to nepříjemné. Stále na sebe musíte myslet a stále se dobře předvádět. To je pro každého normálního člověka přece strašně protivné. Je to mimořádné zatížení," uvedl senátor Petr Pithart, který kandiduje na Chrudimsku proti Miroslavu Šloufovi.

Právě šéf premiérových poradců začal města a obce regionu objíždět už na jaře. Pithart se o něco později přidal. "Volby do Senátu jsou specifické. Nemůžete se skrýt ani za politickou stranu, ani za program, musíte stále mluvit o sobě," dodal Pithart.

A šéf premiérových poradců Šlouf? Způsob kampaně, který zvolil, je náročný. Objíždí i ty nejmenší vesnice, čeká na lidi před obchody, diskutuje s každým, kdo jde kolem. Dává si pozor, aby vždy vypadal energicky.

Když však například koncem října doprovázel ministra zdravotnictví Bohumila Fišera při návštěvě chrudimské nemocnice, byly na něm stopy únavy znát. Několik desítek minut seděl při debatě se zdravotníky vedle ministra, díval se před sebe a ani slovem se do diskuse nezapojil. Až po dlouhé době zničehonic vytáhl bloček a začal si do něj dělat poznámky.

"Myslím si, že většina kandidátů je na tom podobně. Kdo tvrdí, že se netěší na konec kampaně, neříká pravdu. Každý bude rád, až to všechno skončí," řekl senátor Jiří Brýdl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sněžení potrvá až do večera, západem Čech se žene silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz