Jako kandidáta na nového ombudsmana vybrali senátoři bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského.

Jako kandidáta na nového ombudsmana vybrali senátoři bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Kandidáti Senátu na ombudsmana: bývalý soudce Varvařovský a Bányai

  • 25
Bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský a šéf pražské Židovské obce František Bányai jsou kandidáty Senátu na veřejného ochránce práv. Sněmovna, která nástupce zesnulého Otakara Motejla zvolí, však bude mít na výběr ještě z další dvojice, kterou navrhl prezident Václav Klaus - nominoval Johna Boka a bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka.

Varvařovský, kterého navrhla ODS, ve svém vystoupení před senátory mluvil o tom, že právo by určitě nemělo vypadat tak, aby se kvůli každému problému sepisoval nový zákon. Ombudsman by podle něj měl nejen pomáhat lidem, kteří se brání proti zvůli či neochotě úřadů, ale ovlivňovat i podobu zákonů. "Měl by mít možnost obrátit se na Ústavní soud a navrhovat zrušení zákonů nebo některých jejich částí," uvedl Varvařovský.

"Pavel Varvařovský dostal 49 hlasů, František Bányai 32 a Anna Šabatová 30," oznámil výsledek prvního kola volby předseda volební komise, senátor za ODS Tomáš Grulich. Matyse volili jen tři senátoři.

Ve druhém kole Bányai porazil Šabatovou, dostal 37 hlasů, o jeden více, než potřeboval. Šabatovou, která získala při první neúspěšné volbě ve Sněmovně nejvíce hlasů, podpořilo 32 senátorů. Podpora sociálních demokratů jí nestačila.

František BányaiBányai senátorům ve svém vystoupení poděkoval, že ho navrhli. "Beru to jako vyjádření úcty Senátu ke komunitě, kterou reprezentuji," uvedl Bányai. Povinností ombudsmana podle něj je bránit slabé a bezbranné a jeho činnost je i užitečnou zpětnou vazbou pro poslance a senátory, kteří tvoří zákony. Práce veřejného ochránce práv podle Bányaie přispívá k tomu, aby státní správa byla vůči občanovi "user friendly" - tedy uživatelsky přívětivá.

Z volby odstoupila bývalá senátorka za ODA, nyní zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Následovala tak advokátku Kláru Veselou Samkovou, která totéž udělala o den dříve.

O novém ombudsmanovi, který ve funkci nahradí zesnulého Otakara Motejla, mají poslanci rozhodnout do 7. září. Budou se kvůli tomu muset sejít na mimořádné schůzi, řádnou mají naplánovanou až na 21. září. "Budu usilovat o to, aby koalice při volbě postupovala společně. Každý z těch čtyř kandidátů je pro mě přijatelný," řekl premiér Petr Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video