Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti na ředitele chtějí uklidnit krizi v ČT

  10:48aktualizováno  10:48
Šest kandidátů na post prozatímního ředitele České televize vystoupilo ve veřejném slyšení ve sněmovně. Před členy kulturního a mediálního výboru se představili tři dny před volbou na tento post. Poslanci tak měli možnost rozhodnout se podle vystoupení jednotlivých kandidátů, komu dají v pátek svůj hlas. Většina z nich se shodla na hlavním úkole: v případě svého zvolení zklidnit dění v ČT a předat budoucímu řediteli televizi "uklizenou".
Kandidáti na šéfa ČT

Kandidáti na šéfa ČT - Kandidáti na funkci prozatímního ředitele České televize zleva Jana Bobošíková, Karel Kochman a Michael Kralert během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně. (6. února 2001) | foto: Stanislav PeškaČTK

Veřejné slyšení jsme sledovali
on-line ZDE

Navržení kandidáti:

- šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman
- bývalý šéfproducent uměleckých pořadů ČT Jiří Balvín
- bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň Vratislav Měchura
- Věra Valterová,  pověřená řízením ČT
- ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková
- bývalý ekonomický šéf ČT Michael Kralert
- někdejší ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík

Jejich profily najdete ZDE

Na veřejné slyšení se dostavilo šest ze sedmi navržených kandidátů. Bývalý ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík totiž písemně na svou kandidaturu rezignoval. Navrhl ho komunista Karel Vymětal, který s ním kandidaturu nekonzultoval.

Kandidáti vystoupili v abecedním pořadí a každý měl patnáct minut na to, aby řekl, jak chce televizi řídit. Poté se ptali poslanci.

Většina z navržených považuje kromě uklidnění situace v ČT za hlavní úkol ukončit stávku, dokončit forenzní audit a snižovat náklady veřejnoprávní televizi. 

Kochman: ČT je jediné místo pro původní tvorbu
Nejvážnější kandidát, šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman, považuje televizi za  jediné místo pro původní televizní tvorbu. Není podle něho možné ji ztratit. Mimo jiné by zrušil funkci ředitele zpravodajství, která se podle něho ukázala nadbytečnou. Chce vsadit na odborníky, kvalifikované, fundované a ambiciózní lidi, zpravodajství a publicistiku.

"Myslím, že se to nestane," odpověděl na otázku poslankyně Kateřiny Dostálové (ODS), co by dělal v případě neuznání ze strany zaměstnanců. Kochmana navrhl klub ČSSD a k jeho nominaci se připojila i Unie svobody. Podpořit ho chtějí také lidovci.

Kromě Kochmana navrhli poslanci ČSSD také bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Jiřího Balvína. ten by po svém zvolení požadoval mimo jiné rezignaci vedení České televize jmenované Jiřím Hodačem, ale i bývalého managementu. Ujistil vzbouřené zaměstnance, že nebudou propuštěni a že odvolá výpovědi. Řešení krize v ČT patří podle něho na půdu této instituce.

Šéfka zpravodajství ČT Jana Bobošíková v úvodu přítomným připomněla, že v televizi nyní vládne stávkový výbor. "Dnešní přímý přenos je rozhodnutí stávkového výboru," upřesnila. Během své prezentace vyzvala sněmovnu, která nyní nahrazuje Radu České televize, aby doporučila zda má vyplatit vzbouřeným redaktorů mzdu. Očekává podporu poslanců i v nepopulárních krocích.

Zvýšení produktivity práce a snížení osobních odměn považuje mimo jiné za své prvořadé úkoly i kandidát navržený poslancem a exministrem zdravotnictví Ivanem Davidem (ČSSD) bývalý finanční ředitel ČT Michael Kralert. V personálních otázkách počítá se stávajícími členy managementu, ale chce ho doplnit i novými tvářemi.

Kandidát komunistů, bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň Vratislav Měchura, neřekl konkrétně, co hodlá v případě svého zvolení dělat. Dal po pár minutách prostor pro dotazy poslancům. "Pravidla hry jsou jasná," odpověděl na dotaz, jak se staví k personálním změnám ve veřejnoprávní televizi.
 
Valterová hovořila nejdéle
Nejvíce času strávila za řečnickým pultem Věra Valterová, pověřená vedením ČT po odchodu Jiřího Hodače. V úvodu seznámila přítomné se současnou situací ve veřejnoprávní televizi.

Několikrát opakovala, že během krize byl několikrát porušen zákon. "Nemohu uvěřit, že v této kauze jde pouze o svobodu slova," řekla o krizi na základě svých dlouholetých zkušeností v televizi. Pak přítomným vyjmenovala výhody, kterých podle ní využívají zaměstnanci ČT. Kromě 13. a 14. platů je to například i rekreace v pěti střediscích vlastněných veřejnoprávní televizí. V případě svého zvolení chce kromě jiného posílit zpravodajské týmy, přezkoumat kvalifikaci redaktorů a zrušit funkci ředitele zpravodajství.

Velikou šanci má Kochman

Za jednoho z nejvážnějších kandidátů je považován šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman, kterého navrhl klub ČSSD a k jeho nominaci se připojila i Unie svobody.

Podpořit ho chtějí také lidovci. Kromě Kochmana navrhli poslanci ČSSD také bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Jiřího Balvína.

Kdo by měl být prozatímním ředitelem ČT? Hlasujte ZDE
Komunisté chtějí Měchuru
Komunisté navrhují do čela veřejnoprávní televize bývalého ředitele píseckého Rádia Prácheň Vratislava Měchuru.

Poslanec ODS František Pejřil navrhl Věru Valterovou, která je pověřená řízením ČT po odchodu Jiřího Hodače. Kateřina Dostálová (ODS) nominovala ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou, poslanec a exministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) bývalého ekonomického šéfa České televize Michaela Kralerta.

Komunista Karel Vymětal navrhl někdejšího ředitele televize Premiéra Jiřího Mejstříka. Ten však oznámil, že poslanec s ním kandidaturu nekonzultoval a on o ni nestojí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz