Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti na ředitele chtějí uklidnit krizi v ČT

  10:48aktualizováno  10:48
Šest kandidátů na post prozatímního ředitele České televize vystoupilo ve veřejném slyšení ve sněmovně. Před členy kulturního a mediálního výboru se představili tři dny před volbou na tento post. Poslanci tak měli možnost rozhodnout se podle vystoupení jednotlivých kandidátů, komu dají v pátek svůj hlas. Většina z nich se shodla na hlavním úkole: v případě svého zvolení zklidnit dění v ČT a předat budoucímu řediteli televizi "uklizenou".
Kandidáti na šéfa ČT

Kandidáti na šéfa ČT - Kandidáti na funkci prozatímního ředitele České televize zleva Jana Bobošíková, Karel Kochman a Michael Kralert během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně. (6. února 2001) | foto: Stanislav PeškaČTK

Veřejné slyšení jsme sledovali
on-line ZDE

Navržení kandidáti:

- šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman
- bývalý šéfproducent uměleckých pořadů ČT Jiří Balvín
- bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň Vratislav Měchura
- Věra Valterová,  pověřená řízením ČT
- ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková
- bývalý ekonomický šéf ČT Michael Kralert
- někdejší ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík

Jejich profily najdete ZDE

Na veřejné slyšení se dostavilo šest ze sedmi navržených kandidátů. Bývalý ředitel televize Premiéra Jiří Mejstřík totiž písemně na svou kandidaturu rezignoval. Navrhl ho komunista Karel Vymětal, který s ním kandidaturu nekonzultoval.

Kandidáti vystoupili v abecedním pořadí a každý měl patnáct minut na to, aby řekl, jak chce televizi řídit. Poté se ptali poslanci.

Většina z navržených považuje kromě uklidnění situace v ČT za hlavní úkol ukončit stávku, dokončit forenzní audit a snižovat náklady veřejnoprávní televizi. 

Kochman: ČT je jediné místo pro původní tvorbu
Nejvážnější kandidát, šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman, považuje televizi za  jediné místo pro původní televizní tvorbu. Není podle něho možné ji ztratit. Mimo jiné by zrušil funkci ředitele zpravodajství, která se podle něho ukázala nadbytečnou. Chce vsadit na odborníky, kvalifikované, fundované a ambiciózní lidi, zpravodajství a publicistiku.

"Myslím, že se to nestane," odpověděl na otázku poslankyně Kateřiny Dostálové (ODS), co by dělal v případě neuznání ze strany zaměstnanců. Kochmana navrhl klub ČSSD a k jeho nominaci se připojila i Unie svobody. Podpořit ho chtějí také lidovci.

Kromě Kochmana navrhli poslanci ČSSD také bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Jiřího Balvína. ten by po svém zvolení požadoval mimo jiné rezignaci vedení České televize jmenované Jiřím Hodačem, ale i bývalého managementu. Ujistil vzbouřené zaměstnance, že nebudou propuštěni a že odvolá výpovědi. Řešení krize v ČT patří podle něho na půdu této instituce.

Šéfka zpravodajství ČT Jana Bobošíková v úvodu přítomným připomněla, že v televizi nyní vládne stávkový výbor. "Dnešní přímý přenos je rozhodnutí stávkového výboru," upřesnila. Během své prezentace vyzvala sněmovnu, která nyní nahrazuje Radu České televize, aby doporučila zda má vyplatit vzbouřeným redaktorů mzdu. Očekává podporu poslanců i v nepopulárních krocích.

Zvýšení produktivity práce a snížení osobních odměn považuje mimo jiné za své prvořadé úkoly i kandidát navržený poslancem a exministrem zdravotnictví Ivanem Davidem (ČSSD) bývalý finanční ředitel ČT Michael Kralert. V personálních otázkách počítá se stávajícími členy managementu, ale chce ho doplnit i novými tvářemi.

Kandidát komunistů, bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň Vratislav Měchura, neřekl konkrétně, co hodlá v případě svého zvolení dělat. Dal po pár minutách prostor pro dotazy poslancům. "Pravidla hry jsou jasná," odpověděl na dotaz, jak se staví k personálním změnám ve veřejnoprávní televizi.
 
Valterová hovořila nejdéle
Nejvíce času strávila za řečnickým pultem Věra Valterová, pověřená vedením ČT po odchodu Jiřího Hodače. V úvodu seznámila přítomné se současnou situací ve veřejnoprávní televizi.

Několikrát opakovala, že během krize byl několikrát porušen zákon. "Nemohu uvěřit, že v této kauze jde pouze o svobodu slova," řekla o krizi na základě svých dlouholetých zkušeností v televizi. Pak přítomným vyjmenovala výhody, kterých podle ní využívají zaměstnanci ČT. Kromě 13. a 14. platů je to například i rekreace v pěti střediscích vlastněných veřejnoprávní televizí. V případě svého zvolení chce kromě jiného posílit zpravodajské týmy, přezkoumat kvalifikaci redaktorů a zrušit funkci ředitele zpravodajství.

Velikou šanci má Kochman

Za jednoho z nejvážnějších kandidátů je považován šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman, kterého navrhl klub ČSSD a k jeho nominaci se připojila i Unie svobody.

Podpořit ho chtějí také lidovci. Kromě Kochmana navrhli poslanci ČSSD také bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Jiřího Balvína.

Kdo by měl být prozatímním ředitelem ČT? Hlasujte ZDE
Komunisté chtějí Měchuru
Komunisté navrhují do čela veřejnoprávní televize bývalého ředitele píseckého Rádia Prácheň Vratislava Měchuru.

Poslanec ODS František Pejřil navrhl Věru Valterovou, která je pověřená řízením ČT po odchodu Jiřího Hodače. Kateřina Dostálová (ODS) nominovala ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou, poslanec a exministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) bývalého ekonomického šéfa České televize Michaela Kralerta.

Komunista Karel Vymětal navrhl někdejšího ředitele televize Premiéra Jiřího Mejstříka. Ten však oznámil, že poslanec s ním kandidaturu nekonzultoval a on o ni nestojí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

Najdete na iDNES.cz