Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidáti na Hrad měli chyby u milionových darů, ukázal audit

  17:53aktualizováno  17:53
Při financování souboje o Hrad si kandidáti příliš nelámali hlavu s tím, aby dodrželi náležitosti zákona. Podle přílohy k závěrečné zprávě o financování kampaní uvedli tři kandidáti neúplná data u darů v hodnotě milionů korun - Přemysl Sobotka z ODS u darů za 16,4 milionu Kč, Jiří Dienstbier u za 14,5 milionů a Jan Fischer za 4,9 milionů korun.

Vladimír Franz, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Táňa Fischerová před debatou prezidentských kandidátů v pražské NTK. (8. ledna 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Všichni kandidáti udělali nějaké chyby, ale nebyly takového rázu, že by ohrožovaly demokracii," řekl iDNES.cz Jaroslav Kubera z mandátového a imunitního výboru Senátu.

Křišťálová lupa

Vítěz klání o Hrad, prezident Miloš Zeman, respektive jeho volební výbor nedoložil úplně náležitosti darů v hodnotě 157 636,70 Kč, což je ve srovnání se Sobotkou, Dienstbierem i Fischerem "pakatel".

Kandidáti Jan Fischer a Vladimír Franz zase podle závěrečného auditu kampaní porušili zákon tím, že si zřídili dva volební účty.

Zeman jako jediný podle zprávy Senátu, kterou má iDNES.cz k dispozici, splnil ve lhůtě stanovené zákonem oznamovací povinnost, která kandidátům ukládá, aby do třiceti dnů převedli peníze nevyužité na volební kampaň na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Za chyby žádný trest nehrozí

Ohledně převodu nevyužitých peněz chybovali všichni. U Táni Fischerové nelze podle zprávy Senátu ověřit, na jaký účel zbylé peníze šly, u Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga to plně nelze ověřit v účetnictví. Všichni kandidáti naopak dodrželi limit výdajů na volbu, který byl 40 milionů pro první kolo a do 50 milionů ve druhém kole, kde se utkali Zeman a Schwarzenberg.

"Chyby, které jsme našli, nelze nijak sankcionovat, ten zákon je napsaný špatně," odvětil senátor Kubera z ODS na dotaz, zda za pochybení kandidátům něco hrozí. Podle předsedy mandátového a imunitního výboru Jiřího Oberfalzera nebyly prohřešky zásadní.

Kandidáti podle něj chybovali i v tom, že transparentní účet pro financování kampaně neuzavřeli dnem vyhlášení volebních výsledků. Platilo to zejména pro prezidenta Zemana a současného ministra financí Fischera, kteří ještě dlouho po volbách spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz