Guvernér Indiany Mike Pence, kterého si Donald Trump zvolil jako kandidáta na...

Guvernér Indiany Mike Pence, kterého si Donald Trump zvolil jako kandidáta na viceprezidenta. (16.7.2016) | foto: Reuters

Trumpovo číslo dvě: muž s duší faráře, který pije jen před manželkou

  • 201
Hluboce věřící evangelík, zastánce konzervativních hodnot a politik ze staré školy. To je Mike Pence, kterého si Donald Trump vybral za kandidáta na viceprezidenta. Muž, který je svých chováním pravým opakem hubatého magnáta, může Trumpovi zajistit nové hlasy.

„Jsem křesťan, konzervativec a republikán, přesně v tomhle pořadí,“ popsal sám sebe kandidát na viceprezidenta Mike Pence. Vystudovaný právník se hlásí ke konzervativním zásadám a může se pochlubit dlouholetou praxí z Kongresu. Současný guvernér Indiany však není žádnou politickou celebritou, která by plnila přední stránky novin.

Klíčová volba

Když před osmi lety určil tehdejší republikánský kandidát na prezidenta John McCain za svou pravou ruku aljašskou guvernérku Sarah Palinovou, bylo to pro McCaina jedno z nejhorších rozhodnutí kampaně.

Ukázalo se, že Palinová nemá jen kontroverzní názory, ale také postrádá základní znalosti zahraniční a bezpečnostní politiky. Pro McCainovu kampaň, která stavěla na nezkušenosti Baracka Obamy v diplomacii, to znamenalo zásadní problém.

Výběr kandidáta na viceprezidenta je pro následující kampaň zásadní. Podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity je totiž na viceprezidentovi, aby kandidátovi přitáhnul voliče, kteří samotného kandidáta rádi nemají.

Pro Trumpa je tak strategická volba někoho, kdo zaujme voliče třeba Marca Rubia nebo Teda Cruze.

Podle britského webu The Guardian by Pence mohl během čtení zprávy o stavu Unie klidně sedět za jakýmkoliv prezidentem. Svým vystupováním je pravým opakem Trumpa a právě díky tomu mu může získat nové hlasy. „Bude schopný ho bránit stejně jako povzbudit, ale dokáže to dělat klidně, pohodově a způsobem, který nepoškodí jeho kredibilitu,“ napsal na Facebooku bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich poté.

„Mike sám sebe vidí jako obránce konzervativních hodnot, které jsou typické pro maloměsta ve středu USA,“ popsala Pence Leslie Lenkowská, která sedmapadesátiletého politika zná už přes dvacet let. List The New York Times však Pence charakterizovat spíš jako člověka „který vždy zaspal svou dobu.“

Ať už jde o jeho hluboko zakořeněný smysl pro konzervatismus, náboženství nebo odpor k negativním kampaním, Pence se svou stříbrnou kšticí a pomalu pronášenými proslovy je ukázkou politického stylu, který už je dávno pryč. Přesto se ve vrcholné politice tvrdošíjně drží už druhou dekádu. Ve Sněmovně reprezentantů strávil dvanáct let a v roce 2012 se dostal i do čela státu Indiana.

Za voliči jezdil na kole

Michael Richard Pence vyrostl ve městě Columbus spolu s pěti sourozenci. Jeho rodiče byli irští katolíci a malý Michael pomáhal v kostele jako ministrant. Už jako dítě býval tichý a své nejhezčí vzpomínky má na hry v zátoce u sousedů.

Víra hrála v jeho životě důležitou roli. Na mši potkal svou ženu Karen, se kterou má tři děti. Později konvertoval od katolíků k evangelíkům a v jednom rozhovoru uvedl, že se „znovu narodil jako evangelický katolík.“

Nejprve do politiky ani nechtěl. Na školu šel s tím, že se stane farářem. V osmdesátých letech se však vystudovaný právník rozhodl kandidovat do Kongresu a objížděl kvůli tomu na kole Indianu. Volby prohrál, ale vzdát to nechtěl a o dva roky kandidoval znovu.

List The Washington Post uvádí, že Pence toužil po křesle v Kongresu natolik, že si ve své pracovně vyvěsil nápis „ kongresman v zácviku“. Aby svého snu dosáhl, sáhl i po drsnější formě kampaně a nechal natočit reklamu, ve které muž v tradičním arabském oděvu a slunečních brýlích děkoval jeho sokovi, že zařídí, aby USA byly závislé na dovozu ropy. Reklama tehdy rozčílila arabsko-americké skupiny a podle šéfa Pencovy kampaně odradila potenciální voliče.

Šance na úspěch ve volbách se rozplynula, když vyšlo najevo, že Pence využíval peníze z kampaně pro soukromé účely. Z volební pokladničky splácel hypotéku, manželčino auto, své kreditní karty i účty za golfové turnaje nebo nákupy. Z kampaně odsál celkem 12 867 dolarů.

Ačkoliv tehdy bylo takové jednání legální, voliče to šokovalo a Pence volby prohrál. Federální volební komise (FEC) tehdy případ prošetřovala, ale na použití peněz z kampaně neshledala nic závadného. Kvůli stížnostem z řad demokratů i republikánů však nakonec Pencův případ vedl ke změně zákona o regulaci financování kampaní.

Donald Trump je oficiálním kandidátem na prezidenta:

15. prosince 2015

Pohřby potracených plodů

Pence si po volbách sypal popel na hlavu a v místních novinách nechal otisknout otevřený dopis s názvem „Confessions of a Negative Campaigner“, tedy jakousi omluvu za negativní kampaň. V článku odsoudil používání urážek a sepsal návod, jak vést dobrou kampaň. „Kampaň by měla být ukázkou základní lidské slušnosti kandidáta,“ psal tehdy zahanbený Pence. O té doby se snaží nepoutat na sebe přílišnou pozornost a jednou se dokonce nechal slyšet, že se nenapije alkoholu, pokud s ním není jeho žena.

Americké volby

Vytoužené křeslo v Kongresu nakonec Pence získal. Členem Sněmovny reprezentantů byl od roku 2001 až do svého zvolení guvernérem Indiany v roce 2012. Ačkoliv mezi kongresmany se mu nepovedlo prosadit ani jednu z devadesáti navrhovaných změn zákonů, v Indianě zavedl hned několik nových nařízení, které vyvolaly rozruch.

Křižovatka Ameriky, jak se Indianě přezdívá, má jeden z nejpřísnějších zákonů proti potratům v USA. Zákon zakazuje potraty kvůli genetickým poruchám a zároveň ukládá povinnost plod zpopelnit a pohřbít. „Společnost můžeme soudit na základě toho, jak jedná s nejzranitelnějšími - starými, nemohoucími, postiženými a nenarozenými,“ vysvětloval Pence.

Kromě potratů se Pence vymezuje i proti uzavření věznice Guantánamo, nesouhlasí se službou homosexuálů v armádě ani s jejich sňatky. Loni podepsal zákon o svobodě vyznání, který podle jeho kritiků diskriminuje sexuální menšiny.

Během letošních primárek nejprve podporoval republikánského kandidáta Teda Cruze, který s ním sdílí mnohé názory. Nyní je však dvojkou na Trumpově volebním lístku. Web BBC připomíná, že ne vždy měl Pence pro magnáta pochopení. Když Trump například mluvil o zákazu vpouštění všech muslimů do USA, označil to Pence za „urážlivé a neústavní“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video