Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidát na ministra školství si retušuje minulost

  4:39aktualizováno  4:39
Kandidát na ministra školství Dušan Lužný zahlazoval stopy po své minulosti. V profesním životopise, který nedávno doložil k žádosti o profesuru na Masarykově univerzitě v Brně, změnil název své diplomové práce tak, aby z ní vypadla slova o marxismu-leninismu.

Docent religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně Dušan Lužný je zatím kandidátem na ministra školství. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Diplomová práce, s níž v roce 1987 absolvoval vysokoškolské studium, se podle katalogu univerzitní knihovny jmenuje Krausova kritika žurnalismu a odcizené komunikace ve světle marxisticko-leninské sociologické interpretace.

Ve svém životopise však Lužný uvádí název jiný: Krausova kritika jazykové fráze. "Zatajení části názvu diplomové práce vidím jako veliký etický problém," komentoval předseda zelených Martin Bursík.

Lužný má příští týden představit svou koncepci školství poslaneckému klubu a předstoupí s ní i před republikovou radu zelených. Bude při tom nejspíš vysvětlovat i změny v životopise. 
 
"Dušan Lužný to musí vysvětlit, jestli se mu to podaří. Straníkům i veřejnosti," dodává Bursík. Třiačtyřicetiletý Lužný svou chybu uznává. 
 
"Tomu rozumím, že si člověk nemá krátit údaje v profesním životopise. Máte pravdu, že ten název takhle vypadal líp, ale nechtěl jsem nic retušovat a ani obsah práce není takový, jak napovídá její název," říká Lužný. 
 
Akademici Lužného kritizují V akademickém světě, jejž by měl Lužný z pozice ministra školství také řídit, je zásah do životopisu považován za velký prohřešek. 
 
"Musíme se na to dívat kriticky. Bylo by otevřenější říci: Ano, napsal jsem takovou práci a dnes se na to dívám jinak. Ale přejmenovávat ji, aby vypadala jako něco méně marxistického, to je naprosto neetické," domnívá se Josef Jařab, bývalý rektor Univerzity Palackého.
 
Ministra, který si vylepšuje životopis, by nechtěl: "Kdybych byl rektor, k takovému ministrovi školství bych nepřistupoval s respektem." A na úpravu názvu diplomové práce se nedívají kriticky jen akademici – vadila by nejspíš i učitelům v nižších stupních školství.

"To je naprosto nepřípustné. Možná bych takovému ministrovi věřil, že má nos mezi očima, ale jinak bych mu nedůvěřoval v ničem," říká učitel pražského gymnázia Ondřej Skovajsa.

O tom, zda nový problém Dušana Lužného zkříží jeho cestu do křesla ministra, musí rozhodnout zelení. "Až se ta věc v diskusi otevře, možná se ukáže, že to většina zelených vidí jako překážku v jeho kandidatuře. Uvidíme," vysvětluje předseda republikové rady Dalibor Stráský, co bude dál. On sám v retušování životopisu problém neshledal.

Lužného na ministerstvu školství příliš nechce premiér Mirek Topolánek. Vadí mu, že byl poradcem kritizované Dany Kuchtové. Právě Kuchtová jej za svého nástupce navrhla. Pokud Lužný mezi zelenými či u premiéra neobstojí, bude Strana zelených hledat jiného kandidáta.

V poslední době se často hovoří o bývalém rektorovi Masarykovy univerzity, senátorovi Jiřím Zlatuškovi. Není sice členem strany, což je podmínka levého křídla zelených, ale má k nim velmi blízko. Na brněnské radnici je totiž Zlatuška se zelenými v koalici a navzájem se podporují. V komunálních volbách mělo Zlatuškovo sdružení se zelenými i společné kandidátní listiny.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz