Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidát do Sněmovny za ODS napadl stížností pomalost Ústavního soudu

  15:41aktualizováno  18:01
Pražský právník a kandidát ODS do Sněmovny Ondřej Lněnička napadl průtahy v rozhodování Ústavního soudu o předčasných volbách. Podal ústavní stížnost. Lněnička iDNES.cz řekl, že soud měl už o volbách rozhodnout, ale neměl právo vyžádat si čas na posuzování, protože o to Melčák nežádal.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto: Igor ŠefrČTK

"Ústavnímu soudu je ze strany Ondřeje Lněničky vytýkáno, že k odkladu voleb nebyl důvod, neboť poslanec Ing. Miloš Melčák po Ústavním soudu nic takového nepožadoval," uvedl Lněnička v tiskové zprávě.

Své rozhodnutí se spolustraníky nekonzultoval. "Zjevně je to jeho iniciativa," řekl iDNES.cz překvapený mluvčí ODS Martin Kupka.

"Krajně se mi nelíbí, že soud jednal bez toho, co by pan Melčák chtěl. Já neříkám, zda pan Melčák pravdu má, nebo nemá, ale že soud zasáhl někam, kam neměl," řekl Lněnička iDNES.cz. "Věřím, že stejně jako v případě pana Melčáka bude i v mé věci jednat Ústavní soud se stejnou rychlostí a rozhodne do pěti dnů," doplnil v tiskové zprávě.

"Oficiálně nemohu potvrdit, že bychom ústavní stížnost od pana Lněničky dostali," řekl iDNES.cz zástupce generálního sekretáře Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Dokumenty z podatelny se zpracovávají až následující pracovní den, tedy v pondělí.

STÍŽNOST ONDŘEJE LNĚNIČKY

Přečtěte si text ústavní stížnosti, kterou Lněnička podal

Když už Ústavní soud bere případ za naléhavý (zabývalo se jím celé plénum, nikoliv jen jeden ze senátů - pozn. red.), tak měl podle Lněničky rozhodnout věcně a ne procesně. "Ústavní soud se vyhnul meritornímu rozhodnutí. Měl udělat vše pro to, aby si vyžádal podklady," zhodnotil zpětně Lněnička činnost soudu.

"Rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny," poznamenal Göttinger. "Nelze je napadnout opravným prostředkem, je to netypický jev," doplnil zástupce generálního sekretáře s tím, že ústavní stížnosti na rozhodnutí Ústavního soudu obecně nebývají úspěšné.

Prozatím komunální politik Lněnička se také přihlásil k postoji ústavního soudce Jana Musila. Ten byl spolu se svým kolegou Vladimírem Kůrkou proti tomu, aby soudci rozhodnutí odložili, ale většina pléna je přehlasovala.

"Kdybych to přehnal, a to nechci, mohlo by to dospět až tak daleko, že přestane platit třeba obchodní zákoník, kdyby se tak soudci rozhodli," obává se Lněnička, že by se podobný postup Ústavního soudu mohl do budoucna stát precedentem.

S obsahem stížnosti souhlasí předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Má podobný názor jako pan Lněnička z ODS," uvedla mluvčí strany Kateřina Blechová.

Lidovci se vyjádřili, že odmítají jakýkoli nátlak na Ústavní soud, ať by rozhodoval o čemkoli. "KDU-ČSL se distancuje od jakéhokoli spojování s politiky, kteří vyvíjejí nátlak na Ústavní soud a nárokují si právo definovat veřejný zájem," uvedl předseda lidovců Cyril Svoboda.

Soudci chtějí čas a podklady od zúčastněných stran

Ústavní soudci jako důvod odkladu uvedli, že chtějí detailně Melčákovu stížnost posoudit s ohledem na podklady, které jim dodají zúčastněné strany. Prohlásili také, že podobná stížnost nemá obdoby. Když se zkracovalo funkční období Sněmovny v roce 1998, nikdo (ani Miloš Melčák, ani předseda soudu Pavel Rychetský, který tehdy byl také v parlamentu) proti rozhodnutí nevystoupil.

Na ústavní soudce tlačí také špičky politických stran a nejvyšší ústavní činitelé. Tvrdí, že volby jsou ve veřejném zájmu, protože Česko v době hospodářské krize potřebuje akceschopnou a politicky odpovědnou vládu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz