Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kanadu čeká první rozvod gayů

  1:00aktualizováno  1:00
Sňatky homosexuálů jsou v kanadském Ontariu povoleny od loňského června. Možnosti společného svazku dvou osob stejného pohlaví využily už loni i dvě ženy. Svazek M. M. a J. H. (pouze pod těmito iniciálami jsou zmiňovány v soudních dokumentech) však vydržel jen pět dní.

Přestože již před tím spolu žily pět let, manželství jim nevyšlo.

Nyní jejich manželství skončí legálním rozvodem. S největší pravděpodobností půjde o vůbec první soudní rozvod homosexuálů na světě.

Zatímco místní i federální vláda v rozvodech nevidí zásadní problém, obránci tradiční rodiny se obávají, že jde o další krok v záměrném pronikání homosexuálních vlivů do kanadského zákonodárství.

Nejvyšší soud provincie Ontario rozhodl tento týden, že dosavadní definice výrazu manželé v rozvodovém zákoně, která výslovně hovoří o muži a ženě, byla "protiústavní, neúčinná, neplatná a nevykonatelná".

Jak by se ale měla změnit, zůstává otázkou. Lesbický pár navrhuje "dvě osoby, které mezi sebou uzavřely manželství", zatímco vláda soudí, že přesné popsání významu není nutné.

Právníci obou rozvádějících se žen označili soudní výrok za průlomový a historický, podle nich otevírá dveře k rozvodům dalším homosexuálním dvojicím. Ontarijský premiér Dalton McGuinty řekl, že "samozřejmě podporujeme sňatky osob stejného pohlaví, z čehož logicky vyplývá, že i jejich rozvody".

"Bylo by absurdní říci, že je legální nechat se oddat, ale nesmět se rozvést," dodal. Proti žádosti o povolení rozvodu se postavila kanadská organizace na podporu tradičních rodinných hodnot Canada Family Action Coalition, která tvrdí, že se případem homosexuálové snaží záměrně protlačit své zájmy do zákonů.

Předseda organizace Brian Rushfeldt žádost označil za "justiční hnilobu". Otázku sňatků gayů prozkoumá za tři týdny nejvyšší soud, který rozhodne, zda tyto svazky musí být výslovně povolené kanadskou ústavou.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz