Kanadská guvernérka jedla na podporu lovců syrové tulení srdce

  13:59aktualizováno  18:10
Generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová šokujícím způsobem podpořila lovce tuleňů na severu své země. Před zraky přítomných Eskymáků vyňala z tuleně srdce a část snědla. Kanada čelí kvůli krutému vybíjení tuleňů kritice, EU zakázala od roku 2010 obchod s veškerými tuleními výrobky.

Kanadská guvernérka Michaelle Jeanová snědla kus tuleního srdce | foto: Profimedia.cz

Guvernérka objíždí v těchto dnech vesnice na severu Kanady. Během slavnosti v jedné z inuitských vesnic se chopila tradičního eskymáckého nože, aby pomohla řezníkovi vyndat srdce z těla tuleně. Kus syrového orgánu snědla. "Byla to lahůdka," okomentovala do kamery starý inuitský zvyk.

Národní předák Inuitů Mary Simon gesto guvernérky vřele uvítal a prohlásil, že v něm vidí uznání inuitské kultury. "Lovíme tuleně a jiné arktické živočichy už tisíce let. Lovit je a jíst je není nic ‚bizarního‘ ani ‚odporného‘, jak tvrdí nátlakové skupiny, které s lovem nesouhlasí," dodal prezident hlavní inuitské národní organizace Tapiriit Kanatami.

Podle BBC Michaelle Jeanová, která je kanadskou zástupkyní britské královny Alžběty II., svým provokativním činem podpořila lov tuleňů, na jehož výtěžku závisí četné komunity na severu a východě Kanady.

"Přeberte si to, jak chcete," reagovala guvernérka na otázku, zda gesto mělo být vzkazem Evropské unii. Poslanci Evropského parlamentu před nedávnem schválili zákaz obchodu s výrobky z tuleňů na celém území Unie s platností od roku 2010.

Výjimku dostaly pouze produkty ze zvířat, která ulovili Inuité zabíjející tuleně tradičním způsobem kvůli obživě. Zákaz musí ještě potvrdit ministři EU. Jako "krvavý obchod" nedávno odsoudil lov tuleních mláďat také ruský premiér Putin. Rozhodl, že v Rusku začne platit zákaz zabíjení tuleňů mladších jednoho roku. - čtěte Obchod s tuleními výrobky bude v Evropě úplně tabu

Podle úřadů je lov tuleňů hlavním zdrojem obživy zhruba pro šest tisíc rybářů, kteří loví u severoatlantického pobřeží Kanady. Eskymáci se nyní obávají, že zákaz obchodu v EU se jejich příjmů výrazně dotkne.

Odpůrci vybíjení tuleňů poukazují jednak na krutost, se kterou jsou mláďata zabíjena, a také na klesající cenu a odbyt výrobků. Kanadská vláda letos povolila vybít tři sta tisíc kusů zvířat, odhaduje se však, že skutečně usmrceno jich bude "pouze" 65 tisíc.

Lov v Kanadě tradičně začíná na jaře u Magdalénina ostrova v zálivu Sv. Vavřince na východě Kanady a pokračuje u břehů ostrova Newfoundland v Atlantiku. Lovci tuleně buď střílejí, nebo je ubíjejí holemi s ostrými bodci. Obchodníci si na tuleních cení kožešiny, masa a tuku.

Lovci tuleňů obchodují především s výrobci oděvů v Norsku, Rusku a Číně. Mezi země, kde se také loví tuleni, patří Grónsko, Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Británie a Spojené státy.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Maďaři poslali před soud prvního bezdomovce, který spal na ulici

Bezdomovci v Budapešti (14.10.2018)

Soud v Maďarsku poprvé potrestal člověka za porušení zákazu spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných...

Nechtěl jsem ji zabít. Vrah bulharské novinářky přiznal vinu

Severin Krasimirov podezřelý z vraždy Viktorie Marinovové se k její vraždě...

Jednadvacetiletý muž podezřelý z vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové v pátek veřejně přiznal vinu za její...

Muž z podobizny v kauze Kuciak spáchal sebevraždu

Slovensko zveřejnilo identikit muže v případu zavražděného novináře Kuciaka

Ve středu večer si vzal život jeden z mužů, které v září zadržela slovenská policie v souvislosti s vraždou novináře...Najdete na iDNES.cz