Kanadská guvernérka jedla na podporu lovců syrové tulení srdce

  13:59aktualizováno  18:10
Generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová šokujícím způsobem podpořila lovce tuleňů na severu své země. Před zraky přítomných Eskymáků vyňala z tuleně srdce a část snědla. Kanada čelí kvůli krutému vybíjení tuleňů kritice, EU zakázala od roku 2010 obchod s veškerými tuleními výrobky.

Kanadská guvernérka Michaelle Jeanová snědla kus tuleního srdce | foto: Profimedia.cz

Guvernérka objíždí v těchto dnech vesnice na severu Kanady. Během slavnosti v jedné z inuitských vesnic se chopila tradičního eskymáckého nože, aby pomohla řezníkovi vyndat srdce z těla tuleně. Kus syrového orgánu snědla. "Byla to lahůdka," okomentovala do kamery starý inuitský zvyk.

Národní předák Inuitů Mary Simon gesto guvernérky vřele uvítal a prohlásil, že v něm vidí uznání inuitské kultury. "Lovíme tuleně a jiné arktické živočichy už tisíce let. Lovit je a jíst je není nic ‚bizarního‘ ani ‚odporného‘, jak tvrdí nátlakové skupiny, které s lovem nesouhlasí," dodal prezident hlavní inuitské národní organizace Tapiriit Kanatami.

Podle BBC Michaelle Jeanová, která je kanadskou zástupkyní britské královny Alžběty II., svým provokativním činem podpořila lov tuleňů, na jehož výtěžku závisí četné komunity na severu a východě Kanady.

"Přeberte si to, jak chcete," reagovala guvernérka na otázku, zda gesto mělo být vzkazem Evropské unii. Poslanci Evropského parlamentu před nedávnem schválili zákaz obchodu s výrobky z tuleňů na celém území Unie s platností od roku 2010.

Výjimku dostaly pouze produkty ze zvířat, která ulovili Inuité zabíjející tuleně tradičním způsobem kvůli obživě. Zákaz musí ještě potvrdit ministři EU. Jako "krvavý obchod" nedávno odsoudil lov tuleních mláďat také ruský premiér Putin. Rozhodl, že v Rusku začne platit zákaz zabíjení tuleňů mladších jednoho roku. - čtěte Obchod s tuleními výrobky bude v Evropě úplně tabu

Podle úřadů je lov tuleňů hlavním zdrojem obživy zhruba pro šest tisíc rybářů, kteří loví u severoatlantického pobřeží Kanady. Eskymáci se nyní obávají, že zákaz obchodu v EU se jejich příjmů výrazně dotkne.

Odpůrci vybíjení tuleňů poukazují jednak na krutost, se kterou jsou mláďata zabíjena, a také na klesající cenu a odbyt výrobků. Kanadská vláda letos povolila vybít tři sta tisíc kusů zvířat, odhaduje se však, že skutečně usmrceno jich bude "pouze" 65 tisíc.

Lov v Kanadě tradičně začíná na jaře u Magdalénina ostrova v zálivu Sv. Vavřince na východě Kanady a pokračuje u břehů ostrova Newfoundland v Atlantiku. Lovci tuleně buď střílejí, nebo je ubíjejí holemi s ostrými bodci. Obchodníci si na tuleních cení kožešiny, masa a tuku.

Lovci tuleňů obchodují především s výrobci oděvů v Norsku, Rusku a Číně. Mezi země, kde se také loví tuleni, patří Grónsko, Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Británie a Spojené státy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Ve Štrasburku znovu otevřeli vánoční trhy, pět lidí je stále v nemocnici

Lidé si dělají selfie se Santa Clausem na obnovených vánočních trzích ve...

Ve Štrasburku v pátek znovu otevřeli vánoční trhy. Ty byly uzavřeny od úterního útoku, kdy Chérif Chekatt zastřelil 3...

Propusťte posádku, jinak nebudeme vypovídat, říkají ukrajinští velitelé

Ukrajinské lodě v přístavu Oděsa v Černém moři (26.11.2018)

Dva ukrajinští velitelé námořnictva, které minulý měsíc zadržela v Kerčském průlivu ruská armáda, odmítají vypovídat....

V Anglii bují ženská obřízka. V jakých komunitách, tisk neuvedl

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v...

Zatímco Británie štědře dotuje potírání ženské obřízky v Africe, rozmáhá se tento zločin na jejím vlastním území. Počet...

Najdete na iDNES.cz