Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Neonacista skupuje americké městečko, chce vybudovat kolonii Árijců

  • 221
Titěrné, ospalé americké městečko u hranic s Kanadou. Kdysi jím vedla železnice a vcelku vzkvétalo, od uzavření trati se ale většina obyvatel odstěhovala a město zchátralo. Od loňska je tam však opět nebývale rušno. Přistěhoval se do něj totiž kanadský extremista a hodlá tam vybudovat neonacistickou koloniii.

Když se před rokem do zapadlého, omšelého městečka Leith v Severní Dakotě přistěhoval jednašedesátiletý Craig Cobb, sotvakdo z jeho sousedů tušil, že se jim ještě postará o pěkné pozdvižení. Málokdo by v bělovlasém, starším muži s bradkou hádal zarytého stoupence "bílé síly". Kvůli podněcování k rasové nesnášenlivosti po něm dokonce šly kanadské úřady, a tak prchnul přes hranici do Spojených států.

Záhy po svém příjezdu začal Kanaďan v Leithu skupovat řadu pozemků a nemovitostí a spřádat plány na převzetí místní městské rady. Svůj plán na vybudování komunity "bílých nacionalistů" zveřejnil na antisemitsky a rasisticky orientovaném internetovém fóru Vanguard News Network.

Stejně smýšlející jedince Cobb vyzýval, aby se k němu připojili a společně převzali vládu na městem. Členy fóra ujišťoval, že je zajištěné napojení na vodovod, stejně tak i připojení k elektrické síti nebo internetu.

Na webu uvedl jen to, že se místo nechází kdesi v Severní Dakotě. Přesné místo budoucí kolonie, tedy Leith, údajně sdělil jen několika málo "vyvoleným". "Chci, aby se sem lidé nastěhovali hned a v tichosti, aniž by se o tom někdo dozvěděl," napsal tehdy na kontroverzní fórum. Na Cobbovy plány jako první veřejně upozornil lokální deník Bismarck Tribune.

Na půl cesty ke Cobbsville

Podle zjištění listu toho o Cobbovi sousedé příliš netuší. Jen to, že za poslední rok, od chvíle kdy se přistěhoval, skoupil řadu nemovitostí. Nejčastěji od majitelů, kteří již městečko opustili, za pár stovek dolarů za pozemek. Podle úředních záznamů vlastní Kanaďan v Leithu dvoupatrový dům a dvanáct dalších pozemků.

Když se jej starousedlíci vyptávali, proč si pořizuje tolik parcel, odpověděl, že prý jich skoupí tolik, kolik to jen bude možné, a pak po sobě přejmenuje městečko na Cobbsville.

Podle jedné ze zaměstnankyň tamního úřadu Muriel Ulrichové na to místní reagovali po svém - začali pozemky skupovat také, aby cizinci zabránili v jeho plánu. "Žiju tu 34 let a nikdy jsem nezažila, že by se tu dělo tolik obchodů," popsala Bismarck Tribune úředník. "Drtivá většina pozemků je teď už rozprodaná," dodala.

Přesto však už je možná pozdě. Podle úředních záznamů Cobb již stačil převést dva pozemky na nové majitele, kteří pro titěrné městečko nic dobrého nevěstí. Jedním z nich je Tom Metzger, v 70. letech čelní postava kalifornské odnože Ku Klux Klanu, jenž později založil stejně orientované hnutí White Aryan Resistance (Bílý árijský odpor). Druhou osobou, na níž Cobb přepsal jeden ze svých pozemků, je Alex Linder, zakladatel a správce Vanguard News Network.

Severodakotský list navíc přišel se zjištěním, že na jiném z pozemků, stále ještě oficiálně patřícím Cobbovi, se pohybují minimálně další dva muži.

Podle sčítání z roku 2010 v Leithu trvale žilo všehovšudy jen šestnáct osob. Pokud výzev Kanaďana uposlechne ještě několik dalších extremistů, brzy by se jeho sen o Cobbsvillu mohl naplnit. Každý obyvatel s trvalým bydlištěm se totiž rovná jednomu hlasu v městské radě. A najít sedmnáct podobně smýšlejících individuí ve více než tří set milionových Spojených státech rozhodně není nic nemožného.

Leith, Severní Dakota

Leith, Severní Dakota


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video